Jak sundat kolo z vidlice?

Jak sundat vidlici na kole

Demontáž hlavového složení je jednoduchá, stejná jako u běžného ahead provedení: povolíme šrouby na představci, šroub v zátce zcela vyšroubujeme, představec a případně distanční podložky sejmeme a lehkým klepnutím pomocí paličky na sloupek řízení vyjmeme vidlici z rámu.
Archiv

Jak povolit vidlici

Na vidlicích s tímto typem odpružení často bývá na pravé straně korunky kolečko pro nastavení předpětí. Může na něm být nápis preload. Stačí otočit kolečkem po směru hodinových ručiček pro utažení pružiny nebo proti směru hodinových ručiček pro její uvolnění. Nastavení vidlic U-FIT je ještě jednodušší.

Čím mazat tlumič na kole

Vidlici, tlumič či teleskopickou sedlovku namažte silikonovým olejem jednoduše tak, že ho stříknete na vnitřní kluznou plochu v oblasti těsnícího kroužku. Pak několikrát propružte, aby se tenký olejový film dostal i pod něj. To je kýžený cíl, zbytek oleje z okolí setřete suchým hadrem.

Jak nastavit tuhost vidlice

Opatrně přejdi do statické jízdní pozice, tedy stojíš v pedálech, tak aby si neměl těžiště těla ani moc vpředu ani vzadu. Potom z kola velmi opatrně slez a změř vzdálenost mezi O – kroužkem a prachovým těsněním, tedy SAG. U vidlice by měla být hodnota sagu mezi 20 – 25 %. U tlumiče se doporučuje hodnoty sagu 25 – 30 %.

Jak funguje zamykání vidlice

U pružinové vidlice povolíme předpětí, u vzduchové pak vypustíme vzduch z jedné, nebo obou vzduchových komor. Ovládací kolečko zpětného útlumu na spodu pravé nohy stačí pouze stáhnout rukou, jelikož jej s vidlicí nepojí žádný šroub.

Jak dostat ježka z vidlice

Pokud instalujeme novou vidlici, je nutné nejprve zkrátit sloupek řízení (viz článek JAK ZKRÁTIT SLOUPEK ŘÍZENÍ). Pokud potřebujeme reinstalovat ježka, ideálním způsobem, jak odstranit stávajícího, je vytlačit ho spodkem sloupku pomocí dlouhého šroubu, tyče či vyrážeče a kladiva.

Jak funguje odpružená vidlice

Odpružená vidlice umí tlumit otřesy během jízdy, kolo se lépe přizpůsobí terénu a vyrovnává případné nárazy a nerovnosti, eliminuje vibrace a jezdec tak po každé jízdě nemá roztřesené ruce jako by pracoval se sbíječkou. Odpružená vidlice zlepšuje velmi výrazně dobrý pocit z jízdy a zvyšuje jízdní komfort.

Jak narazit ježka do vidlice

Pokud máme ve sloupku poškozeného ježka a vyjíždí nahoru, můžeme jej postupným přidáváním podložek pod víčko představce dotahováním šroubu vytáhnout směrem nahoru. Když to nejde, lze jej vyrazit delší tyčkou skrz sloupek vidlice ven směrem dolů.

Jak často mazat řetěz na kolo

Údržbu řetězu máte nyní v malíčku, proto si všímejte každého zaskřípání. Mohlo by se jednat o signál, že řetěz potřebuje namazat. A jezdíte-li pravidelně, měli byste řetěz čistit a mazat alespoň jednou za měsíc.

Jak casto mazat vidlici na kole

Na mazání odpružených vidlic všech výrobců doporučujeme 100% Silikonový olej PAN OIL. Před samotným mazáním se ujistěte, že na vidlici nemáte žádné nečistoty – doporučujeme vždy alespoň krátce vidlici opláchnout proudem čisté vody. Minimální frekvence mazání vidlice je nejméně 1 krát za rok v bezbahenním provozu.

Jaký tlak ve vidlici

Tabulky tlaků odpružených vidlic RockShox

Váha jezdce pozitivní komora psi (levá noha) negativní komora psi (pouze u Race)
63 až 72 kg 115 – 130 95 – 130
72 až 81 kg 130 – 145 110 – 145
81 až 91 kg 145 – 160 125 – 160
Více než 91 kg 160 – 180 (max) 160 – 180

Jak odemknout vidlici

Stiskněte páčku “Remote speed lockout” na řidítkách pro uzamčení vidlice. Stiskněte spodní tlačítko pro odemčení. Nikdy byste neměli zamknout vidlici při jízdě v terénu nebo při skákání. Může dojít k poškození vidlice při stlačení pod velkým zatížením.

Čím foukat vidlici

K nastavení vzduchové vidlice nebo tlumiče je třeba vysokotlaká pumpa. Nedá se tedy nafoukat běžnou cyklistickou pumpou. Vysokotlaké pumpičky na vidlice a tlumiče se prodávají přímo s manometrem, který vám ukáže jaký je uvnitř momentální tlak. Lock-out najdete dnes na skoro všech vidlicích, nejen vzduchových.

Jak na ježka v kleci

„Když natočíme nejdelší osten ježka tak, aby vyčníval z klece nejširším jejím otvorem, posuneme ježka do poloviny výšky klece. Pak točíme za vyčnívající osten ježkem, až na jeho protilehlé straně dostaneme do kolmé polohy nad sebou dva jiné ostny, nejdelší po tom, který už vyčnívá vpředu.

Jak vyrobit ježka v kleci

Začněte výrobou klece. Připravte si modelářskou špejli 2x 8 mm a podle dílu 21 z ní nařežte pět sloupků 89 mm dlouhých. Na obou koncích sloupků si označte ve vzdálenosti 8 mm dvě rysky. Na výplně sloupků je možné použít v nouzi i kuchyňské špejle.

Jak se starat o odpruženou vidlici

Na mazání odpružených vidlic všech výrobců doporučujeme 100% Silikonový olej PAN OIL. Před samotným mazáním se ujistěte, že na vidlici nemáte žádné nečistoty – doporučujeme vždy alespoň krátce vidlici opláchnout proudem čisté vody. Minimální frekvence mazání vidlice je nejméně 1 krát za rok v bezbahenním provozu.

Jaké odpružení na kolo

Na horských kolech se můžeme setkat se dvěma základními způsoby odpružení – buď se o eliminaci rázů postará pružina, nebo vzduch. Na výběr je velké množství odpružených vidlic a tlumičů, které se dále liší mnoha jinými parametry, ale už jen základní volba „pružina, nebo vzduch“ silně ovlivní charakter odpružení.

Jak vyndat ježka z vidlice

Pokud instalujeme novou vidlici, je nutné nejprve zkrátit sloupek řízení (viz článek JAK ZKRÁTIT SLOUPEK ŘÍZENÍ). Pokud potřebujeme reinstalovat ježka, ideálním způsobem, jak odstranit stávajícího, je vytlačit ho spodkem sloupku pomocí dlouhého šroubu, tyče či vyrážeče a kladiva.

Jak zkrátit krk vidlice

Vidlici vyklepneme z hlavové trubky, dáme pozor aby nám nespadla na zem. Upneme držák trubky do svěráku a sloupek řízení do něj. Pomocí náhradního kroužku řízení a šroubováku vyznačíme linii řezání asi 3mm pod první značkou (směrem ke koruně vidlice).

Jaký olej na řetěz kola

City Lube je universální mazací prostředek pro řetězy jízdních kol. Jedná se o olej vhodný pro dlouhodobé použití, který chrání pohyblivé díly před korozí a rovněž pomáhá snížit jejich opotřebení. Pro své všestranné schopnosti a vysokou stálost je vhodný zejména jako mazivo e-biků, městských či turistických kol.

Čím vyčistit řetěz na kolo

Asi nejjednodušší a nejčistší metodou, jak si vyčistit řetěz nasazený na kole, je použít pračku řetězu. Je to malý nástroj, který se připevní k řetězu. Je opatřen nádržkou, kterou naplníte vybraným čisticím prostředkem. Když šlapete pedálem dozadu, řetěz prochází otáčejícími se kartáčky v čističi.

Jak správně mazat kolo

Mazat bychom měli řetěz čistý, zbavený alespoň hrubých nečistot. Ideální je nanést na každý článek jednu až dvě kapky, či pomocí spreje vytvořit lehký film, ten nechat působit přes noc a ráno čistým hadrem setřít zbytky zaschlého maziva s povrchu.

Jaký olej na vidlici

Na mazání odpružených vidlic všech výrobců doporučujeme 100% Silikonový olej PAN OIL. Před samotným mazáním se ujistěte, že na vidlici nemáte žádné nečistoty – doporučujeme vždy alespoň krátce vidlici opláchnout proudem čisté vody.

Kdy zamykat vidlici

Turisté a sportovní jezdi pro radost někdy vidlici zamykají v silových pomalých výjezdech do prudkých kopců na zpevněných cestách, aby se jim odpružené kolo nehoupalo. Cykloturisté ocení zamknutou vidlici především na dlouhých asfaltových stoupáních, protože ušetřenou sílu mohou dát do zdolání vybraného sedla ši hory.

Co se stalo s ježkem v kleci

Hlavolam v literatuře

Původním vlastníkem hlavolamu je v románu zámečnický učeň Jan Tleskač, kterému se podařilo ježka z klece vyndat, rozdělil ho na dvě polokoule spojené závitem a do dutiny uvnitř ukryl plánek vlastního vynálezu – létajícího kola.