Jak šít funkční úplet?

Co se šije z úpletu

Úplety jsou 100%bavlna – vhodné na dětské oblečení, body, pyžamka, čepičky, nákrčníky, sukýnky, šatičky. Bavlněné úplety s elastanem – větší pružnost oproti bavlněným – vhodné na trička, šaty, sukně, čepičky, nákrčníky, podšívky do kapucek.

Jak šít s Pruznou nití

Pro prošití kapes nebo průkrčníku běžným stehem např. u elastické teplákoviny postačí nit Seraflex, která mírně pruží. Nehodí se však na sešívání běžným stehem, u sešívání legín a triček (atp.) bych volila Seraflex šitou v pružném stehu.

Jak šít žebrovaný úplet

Doporučila bych ho spíše zkušeným švadlenkám. Na úplet použijte elastickou jehlu, čili jehlu na strech. Pod strojem úplet netahejte, aby se vám steh nevlnil, stroj si s ním poradí sám.

Co je funkční úplet

Funkční úplet, jehož vlákna jsou uzpůsobena k co nejrychlejšímu transportu potu od těla – ideální na trička, tílka, legíny, spodní prádlo…. Velmi příjemný úplet, kdy jsou polyesterová vlákna zpracována jako bavlněná.

Jak zakončit úplet

Z lícové strany v místě švového přídavku prošijeme úplet dvojjehlou, který takto stabilizujeme. Stejný postup, ale našitý přeložený náplet šířky 4 cm (složený 2 cm). Skládaný šikmý proužek z úpletu někdy nazývaný skládaný na třetiny. Na rubovou stranu úpletu, položíme lícovou stranu proužku (šíře proužku 4 cm).

Jak šít ručně

Ruční stehy jsou potřebné na značení, spojování, prošívání i ke zdobení. Při šití zpravidla postupujeme zprava doleva, pouze u některých ozdobných stehů (stonkový, krokvičkový) obráceně zleva doprava. Jehlu na šití volíme dle látky a nití tak, aby tloušťka nití nebyla větší než tloušťka jehly.

Proč šicí stroj nedělá stehy

Při silných místech občas stroj neprovazuje (vynechává) stehy. Pomůže zvýšit přítlak patky, pokud ani to problém nevyřeší, zkuste dát silnější jehlu a případně šít ručně “kolečkem”. U softshellu se velmi často stává, že steh vynechává stehy, velmi často pomůže vyměnit standardní jehlu za stretch.

Co to je slepý steh

jedná se o steh, který je vidět jen z rubové strany oblečení. Používá se především u různých lemů (kalhot, sukní, záclon), kdy je žádoucí aby steh nebyl z lícové strany vidět. Dá se ušít jak na stroji, tak v ruce.

Jak vypadá úplet

Jednolícní úplet – (Můžete se setkat i s označením tričkovina, z angličtiny pak singl jersey.) Lehce u něj rozlišíme lícovou hladkou stranu a rubovou stranu s vroubky. Kdybychom jej zvětšili, vypadá jako svetr pletený jednou řadou hladce, druhou obrace. Patří mezi lehké až středně těžké látky, méně pružné.

Co je to Naplet

Náplety jsou oblíbenou tkaninou zejména u těch, kteří si potřebují ozvláštnit či nastavit milovaný kousek oděvu. Dobře s nimi ukončíte rukávy a pasy mikin, kombinéz i pracovních oděvů. Hojně využívané jsou zejména u malých dětí, které z oblečení rychle vyrostou.

Jak poznat rub a líc

U všech látek nejspolehlivější určení rubu a líce je podle rozpínek, tj dírek v kraji látky. Dírky po rozpínkách jsou propíchnuté z rubu na líc, dírky na lícu jsou tedy hrubší na pohmat.

Co síť z Micropeach

Kromě sportovních kalhot se micropeach hodí i na sukně, šatičky, lehké bundičky… Prodává ho např. Unuodesign, m-látky, Domatex a další e-shopy.

Jak udělat Naplet

Náplet:Na nápletu si ca 3 cm nastřihneme.Obnitkujeme – musíme roztáhnout až na 180 stupňů.Takto nastřižení natahuji, aby se obnitkovalo kolem dokola.Nitě si zauzlíkujeme k sobě, aby se okraje nerozjížděly.A takto všijeme – dírou dozadu – do pasu.

Jak se šije z mušelínu

Práce s mušelínem

Při šití bývá trošku „živější“ a je třeba ho korigovat. Jehly (běžné, strečové) volte o síle 70/10 až 90/14, u batistu i 60/8. U nití můžete sáhnout po hedvábné, bavlněné, syntetické či kombinaci bavlna-polyester.

Co je pružný steh

Pružný steh

Používá se pro šití pletenin, nekrčí se u něj materiál. Používejte se strečovou jehlou a kvalitní nití.

Jak na skrytý steh

skrytý steh – hidden stitchNit provlékneme nejprve tak aby uzlík zůstal uvnitř polštářku.Poté začneme šít, tak že látku propichujeme v místě ohybu (tam kde by se měli látky z jednotlivých stran dotýkat.Když potom steh utáhneme můžete vidět jak steh není vidět.Takto zašijeme celý otvor.

Proč nešije šicí stroj

Může tam být usazený textilní prach nebo kousíček nitě a už může způsobovat problém. – Důležitá je také kontrola voliče napětí nitě. Optimální napětí je nastavení mezi 3 – 5, pokud máte nastavené nižší, už víme, kde nastal problém. – A naposled doporučuji vyměnit jehlu.

Co je to Overlockovy steh

Overlockové stehy

Rovná linie vždy patří na šev, výstupky směrem k okraji látky, stehy tak simulují overlock, který zároveň šije šev i látku po okraji začišťuje.

Co je rolovací steh

Třínitným ROLOVANÝM stehem pak vykouzlíte okrasný lem, který se může i vlnit. Tento steh se používá především na obšití pružných materiálů jako jsou praktické šátky pro holčičky, noční košilky, sukýnky a sukně, rukávy u triček, šaty, volány a další romantické oděvy.

Jak poznat Uplet

Pletenina se dá zhotovit jen s jedním systémem jehel. Má tendenci se kroutit k lícové straně. Hodí se na trika, legíny, kraťasy, šaty. Oboulícní úplet – se vyznačuje tím, že se na lícní i rubní straně střídají lícní a rubní sloupky.

Co je to Finerib

Finerib je vlastně hladké žebro 1:1 (anglicky rib) – přeložit tedy můžeme s nadsázkou jako “fajnové žebro”:) 1:1 znamená, že je pleten jedna ku jedné – tzn. 1 x hladce a 1 x obrace. Finerib se vyrábí s příměsí lycry. Má jednu stranu hrubší a jednu jemnější, takže se při detailním zkoumání dá poznat líc.

Na co se používá Micropeach

Micropeach je tenký letní materiál, vhodný na šaty, kalhoty, halenky, tuniky, košile a spoustu dalšího. Je pevný, přesto lehký, odpuzuje vodu, tedy nepromokne, ale určitě se v těm ani nezapotíte. Funkční materiál za super cenu. Gramáž: 120 g/m2.

Jakou látku na tepláky

Na kalhoty doporučujeme volit látku s obsahem elastanu – nejen, že jsou pohodlnější a příjemně se nosí, ale také se z něj dobře šije. Například ve směsi bavlna/elastan nebo viskoza/elastan, může být i malý obsah polyesteru (větší podíl elastanu znamená větší pocení).

Jak sesit gumu do pasu

Jeden způsob je udělat tunýlek a tím gumu provléknout. Pas ušijeme jako klasický lem (u tkanin buď obnitkovat a jednoduše zahnout a prošít, nebo zahnout dvakrát; u úpletů jednou zahnout a prošít plochým stehem/dvojjehlou/coverlockem). Vzniklým tunýlkem pak dodatečně protáhneme gumu.

Na co je vhodny mušelín

Z mušelínu lze ušít nejen oblečení, ale i dětské plenky a zavinovací dečky, přikrývky, utěrky, povlečení, osušky a spoustu dalšího. Díky jeho savosti a prodyšnosti je vhodný zejména na letní oblečení, kdy tyto vlastnosti nejvíce oceníme.