Jaké trvalky se stříhají na podzim?

Co se stříhá na podzim

Na podzim ostříhejte růže. Můžete ostříhat i trvalky a keře, které zežloutly a jejich stonky se ohnuly k zemi. Keře a křoviny lze dokonce zkrátit na čtvrtinu jejich velikosti.
Archiv

Co s trvalkami na podzim

Trvalky, které jsou stálezelené, v podstatě nekrátíme, odstraníme jen odkvetlá květenství a poškozené, osychající nebo deformované listy. Mezi trvalé porosty v zahradě patří i okrasné trávy. Ty také nekrátíme, jejich trsy svážeme k sobě provázkem, aby se nepolámaly větrem, a ponecháme do jara.
Archiv

Které trvalky sázet na podzim

Jsou to například tařička (Aubrieta, foto 1), huseník (Arabis), rožec (Cerastium), konvalinka (Convallaria majalis), čemeřice (Helleborus, foto 2), kamzičník (Doronicum, foto 3), krvavěnka (Sanguinaria), dřípatka (Soldanella) anebo známé pivoňky. Některé druhy trvalek však podzimní sázení a přesazování nesnášejí.

Kdy se stříhají trvalky

Většinu trvalek na podzim nestříháme, jelikož tak lépe přezimují. Spousta z nich je navíc dekorativní i přes zimu a zahrada tak nezůstane holá. Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro.

Co je potřeba udělat na podzim na zahradě

Třináct rad, co byste měli udělat na podzim na zahraděNaposledy posekejte trávník.Pravidelně shrabujte listí.Zryjte všechny záhony po sklizni zeleniny a zaryjte i drobné zbytky rostlin.Na zimu zahradu dokonale odplevelte.Zahradu často zalévejte.Podzim je čas na sázení ovocných stromků, bobulovin a růží.

Co děláme na podzim

25 věcí, co dělat na podzimSbírat jablka.Podzimní svíčky/ vůněCelej den nic nedělat, zabalit se do deky a jen koukat na podzimní filmy/ seriály.Udělat si kostým i když neplánujete nikam na halloween jít, pro tu srandu si zahrát na Monroe nebo zombieOchutnat jablečný mošt popřípadě udělat i domácíUpéct koláč

Co dát do truhlíku na podzim

Vysaďte do nádob a truhlíků vřesy, vřesovce, macešky, chryzantémy nebo libavky s jejich mimořádně výraznými plody a doplňte je odolnými zelenými rostlinami, jako jsou břečťany, hebe nebo stříbrný starček. Rostliny do podzimních truhlíků můžete vysazovat i začátkem listopadu.

Kdy stříhat Cechravu

Květenství čechravy stříhejte až na jaře, protože na zimu zhnědnou a jsou zajímavou dekorací. Dřív, než čechrava rozkvete, je zajímavá svými přízemními, řapíkatými listy.

Kdy je nejlepší sázet trvalky

Optimální doba pro sázení trvalek je jaro nebo časné léto. Rostliny sázené v tuto dobu dobře zakoření a lépe přečkávají zimu než trvalky sázené na podzim. Záleží samozřejmě i na tom, zda máme rostliny napěstované v kontejnerech nebo je získáme prostokořenné.

Kdy nejlépe sázet trvalky

Sázení na podzim

Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin. Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny mají čas zakořenit a na jaře se už plně věnují své nadzemní části.

Kdy ostříhat podzimní astry

Nové výhony vyšších kultivarů můžeme na přelomu května a června seříznout o jednu třetinu až o polovinu, rostlina bude držet kompaktnější tvar. Pokud i přesto začne pod tíhou květů přepadávat, vytvoříme jí vhodnou oporu. Hvězdnice na podzim nestříháme, řez provádíme až brzy na jaře, kdy rostlinu zkrátíme nad zemí.

Kdy stříhat Bohyšku

Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.

Co udělat s Matou na podzim

Máta klasnatá kvete až do pozdního září. Na podzim je dobré mátu co nejvíce ostříhat a nasušit na zimu. Na jaře rychle vyženou nové výhony a zmlazené keříky vypadají lépe než zdřevnatělé.

Co se děje s přírodou na podzim

Podzim (zastarale jeseň) je jedno ze čtyř ročních období, je to přechod mezi létem a zimou. V klimatických podmínkách mírného pásu se právě na podzim sklízí většina úrody a opadavé listnaté stromy ztrácejí listí. Listí má různé barvy a opadává. Dny se krátí, ochlazuje se, více prší a je mnohem horší počasí.

Proč se na podzim ochlazuje

Ta vzniká, když se vlhký a teplý vzduch z moře nebo oceánu přemisťuje nad studené pevninské podloží. Při pohybu vzduchu nad chladnější podloží se ochlazují přiléhající vzduchové vrstvy, a jak již bylo avizováno, chladnější vzduch je schopen pojmout méně vlhkosti a dochází k nasycení vodnými parami a kondenzaci.

Kdy udělat podzimní Truhliky

Řada rostlinek vydrží i podzimní mrazíky bez toho, aby se poškodily. Proto dokážeme naše truhlíky i na podzim udržet rozkvetlými. Přitom pokud nás v méně příznivém roce či v horských oblastech nepřekvapí první mrazíky již ke konci záři, rozhodně tomu tak bývá od poloviny října, či na začátku listopadu.

Jak udělat podzimní truhlík

Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody. Další tipy, které se hodí k tématu podzimní a zimní osázení.

Kam zasadit Cechravu

Dobře se hodí i pro pěstování v nádobách. Výsadba a substrát: Čechravy vysazujeme na polostinná, až stinná místa, s humózní, dobře propustnou, ale vlhčí půdou, bohatou na živiny, a s mírně kyselou reakcí. Přílišné horko čechravám nesvědčí.

Co kvete ve stínu

Kvetoucí trvalky do stínuČechrava Arendsova (Astilbe arendsii) Na stinných a polostinných zahradách se budou krásně vyjímat oblíbené čechravy.Čemeřice (Helleborus)Kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum)Liriope (Liriope)Plamenka rozkladitá (Phlox divaricata)Rodgersie (Rodgersia)Srdcovka (Dicentra)Bohyška (hosta)

Jakou zeminu na trvalky

humusovitá půda, hluboká a bohatá na živiny.povrch zeminy udržujte rytím a mulčováním v provzdušněném stavu.kombinace hlavních a doplňkových trvalek ve skupinkách.slunné místo.

Jakou Hlinu na trvalky

Čím větší, tím lepší Velké nádoby snáze udrží stabilní vlhkost substrátu a poskytnou dostatek prostoru kořenům. Většině trvalek stačí běžný zahradnický substrát, případně doplněný trochou hrubšího písku, kompostu nebo ornice.

Kdy založit trvalkový záhon

Ideální dobou pro založení trvalkového záhonu a výsadbu je podzim. Nejlepší je osázet záhon v září a říjnu. Alternativně jsou vhodnou dobou pro výsadbu měsíce březen a duben.

Jak se starat o astry

Na pěstování jsou astry nenáročné. Chcete-li, aby bohatě kvetly, je dobré je přihnojit a za sucha i zalévat. Nikdy je nevysazujte na trvale vlhká místa a do stínu, nepokvetou tu a budou trpět padlím. Vytrvalé astry rozkvétají nejčastěji v srpnu a vydrží kvést prakticky až do mrazů, tedy do října.

Jak vysévat astry

Semínka vysévejte v březnu při teplotě 15–18 °C, klíčí 7 až 10 dní. Optimální teplota pro předpěstování, které trvá zhruba 2 měsíce, je pak 12–15 °C. Propařovaný výsevní substrát by měl být dezinfikovaný, bez choroboplodných zárodků. Semena vysévejte na povrch substrátu nebo jenom mírně zasypejte.

Co s Odkvetlými trvalkami

Rozdělujte odkvetlé trvalky – zejména druhá polovina srpna je ideální pro rozdělení a přesazení již odkvetlých trvalek jako jsou např. denivky, lilie, kosatce, bohyšky a okrasné trávy. Ze záhonů pravidelně odstraňujte plevel, který rostlinám zbytečně bere živiny i vláhu.