Jak uchovat koriandr?

Jak dlouho vydrzi koriandr

A jak dlouho nám takto zakoupený koriandr vydrží V mikrotenovém sáčku uložený v chladničce vydrží přibližně 4 dny. I ve zmrazeném stavu si docela příjemně uchová svou chuť a vůni, stačí ho nasekat a zmrazit v nádobkách s malým množstvím vody.
Archiv

Jak udržet čerstvou mátu

Jak uchovat lístky máty, aby byly jako čerstvé. Jsou skvělé do osvěžujících nápojů pro horké dny. Druhou možností je bylinky v celém svazku postavit do sklenice či nádoby do které nalijeme trochu vody tak, aby nebyly ponořené listy. Nádobu poté uzavřeme víčkem nebo překryjeme igelitovým sáčkem a také vložíme do lednice …

Jak uchovat bylinky na zimu

Ideální podmínky nabízí pro takto přezimující rostliny zimní zahrada s chladnější teplotou vzduchu. Pokud však bydlíte v domě nebo paneláku, vystačí bylinkám i parapet nebo místo za oknem. Čím vyšší však teplotu v bytě máte, tím důkladnější zálivku jim poskytněte.

Kdy schovat bazalku

Bazalka a majoránka rozhodně mráz nepřežijí, tak zrovna u nich je velmi výhodné pokračovat v pěstování přes zimu doma. Pokud máte vzrostlou bazalku nebo majoránku na balkoně nebo na zahradě, klidně ji už v této době přesuňte domů za okno. Je to lepší udělat to teď a nečekat až na hlášení prvních mrazíků.

Jak zmrazit koriandr

Dá se úspěšně zamrazit ve svazcích, nesekaný a bez vody, uzavřený v mikrotenovém pytlíku.

Jak Vyklicit koriandr

Klíčení semínek koriandru se dá urychlit máčením ve vlažném heřmánkovém nálevu, který navíc semínka chrání proti plísním a houbovým chorobám, nebo posilujícím nálevu zpřesličky rolní. Zelenou nať koriandru sklízíme odstřižením listů a stonků blízko země, když jsou stonky 10 až 15 cm vysoké.

Jak uchovat čerstvou pažitku

Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Jak dlouho vydrzi máta

Nákup a skladování Svazečky čerstvé máty klasnaté vydrží v kuchyni nebo v chladničce ve sklenici s vodou až 2 dny. Listy se dají nasekat a zmrazit v malých nádobkách nebo smíchat s trochou vody či oleje a zamrazit do kostek.

Jak zpracovat bylinky na zimu

Většina bylinek je proti mrazu do značné míry odolná a přezimování venku zvládnou, dá se jim ale několika jednoduchými způsoby pomoci. Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím.

Jak uchovat bylinky v mrazáku

Jak mrazit bylinky

Mrazit se dá jen jeden druh, ale také třeba směs koření pro jedno využití. Příkladem je bouquet garni (tymián, rozmarýn, šalvěj). Dejte bylinky do formičky, zalijte je podle výběru: vodou, olejem, máslem, mléčným produktem, nebo vývarem (bylinky by vždy měly být uvnitř tekutiny) a dejte zmrazit.

Jak uchovat bazalku na zimu

Chcete-li si uchovat bazalku na zimu, nesušte ji, ale přendejte celou rostlinu ze záhonu do květináče, při tom ji dopřejte trochu kompostu, a odneste domů. Najděte jí co nejsvětlejší místo s běžnou teplotou. Pěstujete-li bazalku celou sezonu v květináči, přesaďte ji do nového substrátu určeného pro bylinky.

Jak zazimovat koriandr

Zazimování bylinek v květináči

Jestli nemáte zahradu, ale bylinky jste pěstovali na balkoně nebo parapetu svého bytu, s prvními mrazíky je přeneste domů. Vyberte jim chladnější místnost, kam jde dostatek světla. Ideální teplota je kolem 10 až 20 °C. Bylinky v květináči pravidelně zalévejte, stačí jednou za týden.

Kde použít čerstvý koriandr

Hodí se k ochucování zeleninových jídel, dušených pokrmů, také do uzenin, do polévek, často je součástí rybí polévky. Plod koriandru se také používá do sladkých pokrmů – je součástí sušenek, dortů s ovocem (jablka, hrušky), také se přidává do ovocných kompotů.

Co kdyz kvete koriandr

Když jde koriandr do květu, změní s listů z petrželově plochých na roztřepené. Semena sklízíme po dozrání, nesmí být tmavě hnědé nebo černé, lepší je sklízet zelené či narůžovělé kuličky, která doma dosušíme.

Jak dlouho roste koriandr

Dopřejte mu dostatek světla. V domácích podmínkách sklízejte rostlinu už zhruba od 10 cm vzrůstu, tedy zhruba za měsíc až dva růstu. Koriandr nebude mít tendenci vyrůst více. Opět pokud chcete stálou zásobu čerstvého koriandru, sejte každé tři týdny novou nádobu.

Jak uchovat pažitku na zimu

Opláchnutou pažitku nechejte okapat a pak ji nadrobno pokrájejte. Nasypejte pažitku do skleničky, mírně upěchujte a zalijte olejem. Nechejte chvíli odležet, aby se olej dobře vsákl do pažitky, a potom dolijte olej až po okraj. Nakonec zavíčkujte a skladujte v lednici.

Jak uskladnit pažitku na zimu

Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Na co je dobrá máta

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Jak uchovávat mátu

Týden by měla máta vydržet v ledničce i jen tak zabalená do navlhčené papírové utěrky. Nejlepším způsobem, jak mátu uchovat dlouhodobě, je ale sušení. Nejprve bylinku zbavte nežádoucích listů, které začínají hnít. Zdravé lístky pak vyskládejte na noviny nebo síto, které umístíte na stinné a vzdušné místo.

Kdy stříhat bylinky na zimu

Srpnová péče o víceleté bylinky se vrátí s prvními podzimními plískanicemi – správným řezem v srpnu docílíte toho, že do podzimu a příchodu prvních mrazíků stihnou ještě dostatečně obrazit a rozkošatět se, keříky bylinek pak snáze přečkají zimu.

V čem uchovávat bylinky

Pro zachování co největších léčivých vlastností, uchovávejte bylinky v suchu a na místech chráněných před světlem. Vhodné jsou vzduchotěsné a dobře uzavíratelné nádoby. Vystačíte si se šroubovacími sklenicemi nebo vzduchotěsnými plechovými či plastovými potravinářskými krabicemi.

Jak uchovat bazalku v květináči

Po vzejití necháme v květináči o průměru 10 cm 3 rostlinky, v květináči o průměru 14 cm pak 5 rostlinek. Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti.

Jak zmrazit bazalku

Pro kuchyňské účely je vhodnějším způsobem zakonzervování zamražení. Bazalka sice velice rychle ztratí svěží zelenou barvu a zhnědne, ale její aroma je výraznější než po sušení. Bazalkové lístky přeberte, opláchněte a nechte oschnout. Poté nasekejte a zamrazte vsáčku se zipem, ze kterého vymáčknete všechen vzduch.

Jak sbírat koriandr

Zelenou nať koriandru sklízíme odstřižením listů a stonků blízko země, když jsou stonky 10 až 15 cm vysoké. Nestříháme najednou více než třetinu listů, protože to může oslabit rostlinu. Při jarním výsevu rostlina dorůstá do výšky až jednoho metru a kvete bíle či růžově v červnu až červenci.

Jak se starat o koriandr

Péče: Jak se starat o koriandrKoriandr je třeba dostatečně zalévat; půda by nikdy neměla být sucháZasaďte nová semínka každé tři týdny, abyste měla vždy co sklízet.Když rostlinka vykvete, květ odstraňte, ubírá sílu pro růst listůS kvalitní zeminou obvykle není třeba koriandr dále hnojit.