Jak uchovat Máťu v Mrazaku?

Jak uchovat mátu na zimu

Usušené lístky máty zabalte do papírových sáčků a ty ještě vložte do vzduchotěsných sklenic. Sklenice mátu ochrání před prachem, hmyzem i pachem od ostatních potravin. Sušená máta se vám pak může hodit při přípravě mátového čaje, který vás zklidní, posílí imunitu a pomůže při trávicích obtížích či nachlazení.
Archiv

Jak skladovat čerstvou mátu

Do mrazáku

Nejlépe se na to hodí forma na led. Díky ní budete mít po ruce vždy ideální množství k okamžitému použití. Bylinky nasekejte najemno, dejte do formiček a zalijte olivovým olejem. Bylinky lze také uchovat ve skleničce a jen tak zamrazit.
Archiv

Jak udržet čerstvou mátu

Jak uchovat lístky máty, aby byly jako čerstvé. Jsou skvělé do osvěžujících nápojů pro horké dny. Druhou možností je bylinky v celém svazku postavit do sklenice či nádoby do které nalijeme trochu vody tak, aby nebyly ponořené listy. Nádobu poté uzavřeme víčkem nebo překryjeme igelitovým sáčkem a také vložíme do lednice …

Jak uchovat pažitku na zimu

Opláchnutou pažitku nechejte okapat a pak ji nadrobno pokrájejte. Nasypejte pažitku do skleničky, mírně upěchujte a zalijte olejem. Nechejte chvíli odležet, aby se olej dobře vsákl do pažitky, a potom dolijte olej až po okraj. Nakonec zavíčkujte a skladujte v lednici.

Jak stříhat mátu na zimu

Před prvními mrazíky stříháme celé stonky, které svážeme a zavěsíme na vzdušné místo. Usušenou uložíme do tmavých, dobře utěsněných nádob. Sušená bylinka se hodí na čaj nebo k ochucení teplých pokrmů. Svou jedinečnou chuť si máta dobře uchová v sirupu, z kterého si připravíme osvěžující nápoj kdykoli.

Jak správně sušit mátu

meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.

Jak uchovat bazalku na zimu

Chcete-li si uchovat bazalku na zimu, nesušte ji, ale přendejte celou rostlinu ze záhonu do květináče, při tom ji dopřejte trochu kompostu, a odneste domů. Najděte jí co nejsvětlejší místo s běžnou teplotou. Pěstujete-li bazalku celou sezonu v květináči, přesaďte ji do nového substrátu určeného pro bylinky.

Jak dlouho vydrzi máta

Nákup a skladování Svazečky čerstvé máty klasnaté vydrží v kuchyni nebo v chladničce ve sklenici s vodou až 2 dny. Listy se dají nasekat a zmrazit v malých nádobkách nebo smíchat s trochou vody či oleje a zamrazit do kostek.

Jak uchovat květy pažitky

Dají se naložit do octa nebo oleje. Krásné světle-fialové pažitkové květy udělají parádu a jejich výrazná silice i užitek. Můžeme je naložit do octa nebo oleje, a ten pak dále využít v kuchyni. Aromatický olej nebo ocet chutná velmi příjemně.

Co udělat s Pazitkou

V kuchyni – teplé i studené–má pažitka široké uplatnění: báječně se hodí do salátů, polévek, omáček i pomazánek. Zvýrazní míchaná vajíčka, jídla z ryb, brambory i houby. Tip na jeden rybí chod pak kromě receptu v boxu přidává i Roman Paulus.

Kdy se stříhá máta

Máta se dá stříhat prakticky kdykoliv během roku, takže to můžete provést pokaždé, když budete potřebovat její čerstvé lístky (typicky od června do září). Můžete přitom stříhat samostatné listy, ale i celé větvičky.

Co dělat když máta kvete

Co se týče sklizně, trhejte snítky máty předtím, než začne kvést. Pokud chcete období sklizně prodloužit, odštípněte pupeny květů hned, když se objeví. Jestli nechcete, aby se vám máta rozmnožila na zahradě a zadusila ostatní rostliny, používejte mulč.

Jak dlouho se suší meduňka

Kdo chce meduňku umýt nechá ji oschnout na utěrce. Poté otrhejte pouze listy a stonky vyhoďte. Listy rozprostřete do sušičky – nemají se překrývat. Zapněte sušičku, nastavte 45 stupňů a nastavte 12 hodin.

Jak dlouho sušit mátu v sušičce

Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky. Pokud se rozhodnete bylinky před sušením omýt, počítejte s tím, že doma sušení se může prodloužit až několikanásobně. Bylinky je nutné vysušit důkladně.

Jak zmrazit bazalku

Pro kuchyňské účely je vhodnějším způsobem zakonzervování zamražení. Bazalka sice velice rychle ztratí svěží zelenou barvu a zhnědne, ale její aroma je výraznější než po sušení. Bazalkové lístky přeberte, opláchněte a nechte oschnout. Poté nasekejte a zamrazte vsáčku se zipem, ze kterého vymáčknete všechen vzduch.

Co s bazalkou když kvete

Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti.

Jakou Hlinu na mátu

Ideálním stanovištěm je humózní hlína s dostatkem vlhkosti, jelikož máta nesnáší sucho. Potřebuje prostor velký alespoň 20×50 centimetrů, aby se mohla pěkně rozrůst. Jedná se o víceletou rostlinu, dopřejete-li jí dostatečnou péči, budete ji moci sklízet až pět let.

Jak často zalévat mátu

Máta sice miluje vodu, ale podmáčená půda může způsobit nadměrné hnití kořenů. Mátu je potřeba zalévat během suchých období, aby půda byla vždy míně vlhká, ovšem ne mokrá! To nejlépe zjistíte přiložením prstu, pokud je půda na dotek suchá, znamená to, že vaše rostlina potřebuje zalít.

Jak zakonzervovat pažitku

Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Co z kvetu pažitky

Květy pažitky mají jemnou ty¬pickou pažitkovou chuť a jsou velmi dekorativní. Květy brutnáku se užívají k ochucování a zdobení vína, ovocných šťáv a dalších nápojů, ale též salátů, jako přídavek do sekaných mas, měkkých sýrů, smetany aj. Kandované květy se používají na zdobení cukroví.

Co s přebytkem pažitky

Pažitku nebo petržel postačí nasekat na drobno, a poté hned zamrazit.

Co se má udělat s pažitkou když kvete

I když jsou květy pažitky poměrně dekorativní, necháváme je na rostlině pouze v případě, že ji chceme pěstovat na semeno. Pažitku pěstujeme pro duté, čárkovité listy aromatické chuti, vyrůstající z drobných pevných cibulek. Listy mají sytě zelenou barvu.

Jak často se zalévá máta

Máta sice miluje vodu, ale podmáčená půda může způsobit nadměrné hnití kořenů. Mátu je potřeba zalévat během suchých období, aby půda byla vždy míně vlhká, ovšem ne mokrá! To nejlépe zjistíte přiložením prstu, pokud je půda na dotek suchá, znamená to, že vaše rostlina potřebuje zalít.

Kdy a jak sušit mátu

Kdy sklízet

Sbírat můžete nať i listy, nať sklízejte ještě před rozkvětem a sušte v tenkých vrstvách ve stínu. Listy můžete sbírat po celé léto, sušení je obdobné jako u natě, pokud však chcete použít umělé teplo, nepřekračujte teplotu 35 °C.

Jak zmrazit meduňku

Optimální je mrazit je rozložené a až po zmrazení dávat do nádoby. Některé lze rovnou nasekat (kopr, pažitka), jiné se mrazí v celku a od stonku se oddělají až před použitím nebo vůbec (meduňka). V mrazničce si bylinky zachovají výživové látky, vitamíny, minerály i aroma.