Jak uchovat petržel na zimu?

Jak zmrazit petržel

Prostě jen lístky otrháme do misky či na talíř. Natrhané lístky nekrájíme, ale volně je vsypeme do sáčku na zmrazování ovoce či zeleniny a necháme jim tam více prostoru. Nesesypeme je na jednu hromádku, ale snažíme se je mírně zmáčknout na „placato“ a vymáčknout ze sáčku vzduch.
Archiv

Jak uchovat petržel

Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.
Archiv

Jak zpracovat petržel

Samotná nať se dá zpracovat do vývaru nebo do základů omáček. Na použití do salátů zasyrova je někdy příliš vláknitá a tuhá, takže je potřeba ji vždy vyzkoušet (popřípadě ji před použitím krátce blanšírovat). Nať si ale můžete jednoduše usušit do zásoby a později použít jako přídavek do vývaru nebo do polévek.

Jak využít petrželovou nať

Nať petržele je možné připravovat jako léčivý nálev, případně ji lze použít v kuchyni k dochucení a dozdobení pokrmů. Má nezaměnitelnou výraznou vůni a nasládlou chuť. Skvěle se hodí především do polévek, omáček, mletého masa či rozličných bramborových jídel.

Jak uchovat zeleninu v mrazáku

Nejpohodlnější je zmrazit zeleninu rozloženou na nějakém tácku a teprve potom ji překládat do sáčků – díky tomu se nám neslepí do jedné obrovské koule a později se s ní lépe pracuje. Každý sáček či misku bychom měli označit datem, kdy byl připraven.

Jak zmrazit mrkev a petržel

Krájím na menší kousky a dávám v menším množství do sáčků. Některé přimrznou, většina ne. Množství do sáčku dávám většinou podle toho, na co budu chtít používat, takže pak už jen vyklepnu do příslušné nádoby celý sáček.

Jak naložit zeleninu na zimu

Zdravější je však klasické zavařování – zeleninu očistěte a povařte 10 minut v osolené vodě s kořením podle chuti. Horké rozdělte do sklenic, zalijte nálevem, zavíčkujte, postavte dnem vzhůru nebo sterilujte 10 minut při 80 °C. Syrovou nastrouhanou směs kořenové zeleniny můžete naložit do soli nebo solného nálevu.

Jak zpracovat zeleninu na zimu

Očištěnou zeleninu nakrájíme na kousky, dáme do hrnce, zalijeme vroucí vodou (2x tolik, kolik je zeleniny) a cca 2 minuty povaříme. Následně zeleninu prudce zchladíme v ledové vodě a necháme okapat na čisté utěrce. Takto připravenou zeleninu uložíme do vhodných pytlíků, nebo nádob, a dáme ji zamrazit.

Co se dá dělat z petržele

Petržel se hodí spíše pro tepelné zpracování, zpravidla ho používáme uvařený, smažený, pečený, zapečený. Hodí se do polévek, pod maso (takový králík na petrželi a mrkvi – mňam), do pomazánek, pečený s další zeleninou, grilovaný (např. na špíz) a dokonce ho můžete použít i do moučníků, protože má nasládlou chuť.

Na co je dobrá petržel

Jedním z přínosů je například její detoxikační účinek. Petržel i petrželová nať působí močopudně, a tím pomáhají z těla odstraňovat škodliviny. Navíc tím, že zvyšují vylučování sodíku a vody, zlepšují krevní oběh, pomáhají omezovat otoky a slouží jako prevence celulitidy.

Co z petrželky

Petržel se hodí spíše pro tepelné zpracování, zpravidla ho používáme uvařený, smažený, pečený, zapečený. Hodí se do polévek, pod maso (takový králík na petrželi a mrkvi – mňam), do pomazánek, pečený s další zeleninou, grilovaný (např. na špíz) a dokonce ho můžete použít i do moučníků, protože má nasládlou chuť.

Jak uvařit čaj z petržele

Nasekanou čerstvou nať (asi jednu lžíci), podrcená semínka (asi 1 g) nebo jemně nakrájený kořen (asi 2 g) přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut luhovat. Pijeme teplý čaj asi 2-3 šálky denně.

Co se nesmí mrazit

8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.

Jak zmrazit zeleninu na polévku

Zeleninu rovnáme do mikrotenových sáčků (např. do 15 sáčků zároveň) – do každého vždy dáme odpovídající množství od jednotlivých druhů. Nebo všechnu zeleninu promícháme ve větší nádobě a směsí postupně naplníme sáčky nebo plastové nádobky. Sáčky stlačíme, abychom z nich odstranili přebytečný vzduch a zagumičkujeme.

Jakou zeleninu skladovat v lednici

Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice. Zelenina se v lednici umísťuje do k tomu určených spodních šuplíků.

Jakou zeleninu nakladat

Nakládat se dá téměř vše. Kromě nejpopulárnějších okurek, květáku, mrkev, paprik či kukuřiček se dají naložit třeba i rajčata, zelené fazolky nebo dokonce chřest. Pro nakládání vždy používejte čerstvou nepotlučenou a nezavadlou zeleninu.

Jak uchovat mrkev v paneláku

V paneláku dáme mrkev do lednice

Ideální teplotou pro skladování je 1°C a vysoká vlhkost vzduchu 95%, zároveň je však potřeba zajistit větrání, aby se např. když je v mikrotenovém sáčku nesrážely kapky vody a nebyla mrkev permanentně ve vodě, to pak odstartuje proces hniloby.

Co s přebytkem petržele

Pažitku nebo petržel postačí nasekat na drobno, a poté hned zamrazit.

Jak dlouho se vaří petržel

Postup: Petržel oloupeme a uvaříme do měkka (asi 10 minut vaření v osolené vodě), vyndáme ji, necháme vychladnout a nastrouháme najemno, přidáme prolisovaný česnek (ev.

Jak jíst petržel

V kuchyni se z kořenové petržele používá nejen kořen, ale i listy. Obojí lze jíst za syrova i po tepelné úpravě. Kořen je třeba dobře umýt, případně zbavit zbytků zeminy kartáčkem či oloupat. Listy kořenové petržele lze použít stejně jako listy „listové petržele“, tedy jako bylinky.

Na co je dobrý petržel

Jedním z přínosů je například její detoxikační účinek. Petržel i petrželová nať působí močopudně, a tím pomáhají z těla odstraňovat škodliviny. Navíc tím, že zvyšují vylučování sodíku a vody, zlepšují krevní oběh, pomáhají omezovat otoky a slouží jako prevence celulitidy.

Proč Nemrazit brambory

Brambory

Dobrým nápadem není ani zmrazování syrových brambor. Po rozmrazení ztrácejí konzistenci a stávají se kašovitými. Kromě toho se změní jejich chuť, jsou nasládlé. Zpracované pokrmy, jakými jsou bramborové krokety nebo hranolky, lze naopak bez problémů zmrazit.

Jak zmrazit jablka

Dokonce i jablka můžete dát do mrazáku. Jablka můžete zamrazit celá i nakrájená, se slupkou i bez slupky. Záleží jen na vás, jak je budete chtít využít. Například takový sáček oloupaných jablek nakrájených na kostičky, je pro přípravu jablkového koláče či štrúdlu jako stvořený.

Které ovoce a zelenina nepatří do lednice

Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.

Proč neskladovat rajčata v lednici

„Ideální teplota pro uchování chuti rajčat by se měla pohybovat lehce nad 10 °C. Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu.