Jak uchovat zeleninu do polévky?

Jak zmrazit zeleninu do polévky

Zeleninu rovnáme do mikrotenových sáčků (např. do 15 sáčků zároveň) – do každého vždy dáme odpovídající množství od jednotlivých druhů. Nebo všechnu zeleninu promícháme ve větší nádobě a směsí postupně naplníme sáčky nebo plastové nádobky. Sáčky stlačíme, abychom z nich odstranili přebytečný vzduch a zagumičkujeme.
Archiv

Jak zavařit zeleninu do polévky

Postup přípravy receptu

Zeleninu postrouháme, natě nakrájíme. V nádobě rozehřejeme máslo a přidáme všechnu zeleninu a sůl. Dusíme přibližně 20-30 minut. Ještě horké plníme do malých, přesnídávkových skleniček a ještě sterilujeme 20 minut na 85 °C.

Jak zavařit zeleninu na zimu

Zdravější je však klasické zavařování – zeleninu očistěte a povařte 10 minut v osolené vodě s kořením podle chuti. Horké rozdělte do sklenic, zalijte nálevem, zavíčkujte, postavte dnem vzhůru nebo sterilujte 10 minut při 80 °C. Syrovou nastrouhanou směs kořenové zeleniny můžete naložit do soli nebo solného nálevu.
Archiv

Jak uchovat cerstvou zeleninu

Obecné zásady při uskladňování zeleninyUchovávejte pouze zdravé nenahnilé kusy.Před skladováním nic neomývejte. Vlhkost nahrává hnilobám.Udržujte suché prostředí. Do sáčku se zeleninou umístěte kuchyňskou papírovou utěrku, která pohltí přebytečnou vlhkost.Chladnička není vždy nejlepší volba.

Jak správně zmrazit zeleninu

S mrazením neotálejte

Čím déle totiž zůstane na vzduchu, tím více vitaminů ztrácí. Zpracujte ji proto rychle, ale šetrně. Pokud máte zeleniny na mrazení větší množství, zpracovávejte ji po částech a oblanšírovanou a nakrájenou zeleninu ihned ukládejte do mrazáku.

Jakou zeleninu lze zamrazit

Mrazit můžeme téměř veškerou zeleninu kromě čerstvého hlávkového salátu, ředkviček a okurek, které obsahují velké množství vody a po rozmražení tak ztrácí svou konzistenci a chuť.

Jak nakrájet zeleninu do polévky

Jediné náčiní, které budete potřebovat, je ostrý nůž a vlastní ruce. Jakmile pak zvládnete tyto základní tvary, otevřou se vám dveře ke všem receptům – zvládnete totiž nakrájet zeleninu do polévek, salátů, nádivek, na restování i zeleninové hranolky. Jenom si dejte pozor na prsty!

Co se dává do zeleninové polévky

Jejím základem jsou vždy rajčata, nejčastěji se přidává česnek, cibule, paprika, okurky. Podává se rozmixovaná do hladka. Opomenout nelze ani vietnamskou polévku pho. Nejčastěji se do misky s hovězím vývarem dají rýžové nudle, pokrájené maso, zázvor, jarní cibulka, čerstvý koriandr, limetka a pokrájená chilli paprička.

Jak udělat sterilovanou zeleninu

Při vlastní sterilaci se zelenina uzavře do sterilizovaných nepropustných nádob (např. sklenic) a po určitou dobu se zahřívá při vysoké teplotě. Působením tepla dochází ke zničení nežádoucích mikroorganizmů a zamezení působení enzymů. Zelenina se steriluje buď v kyselém (sladkokyselém nálevu) nebo ve slaném nálevu.

Jakou zeleninu zavařovat

Nakládat či zavařovat můžeme prakticky jakoukoliv zeleniny, ovšem je třeba zvolit ten správný způsob konzervace. Sterilovaná zelenina vám potom vydrží celou zimu. Zelenina s vysokým obsahem vody, jako jsou okurky, cukety nebo dýně, do sebe snadno absorbuje chuť nálevu a snadno se rozpadá, proto nesnese dlouhé vaření.

Jak udržet čerstvý polníček

Listy patří do mokré utěrky

Veškeré zelené listí, to znamená saláty jako je polníček, rukola, listový salát, špenát, ale také bylinky po přinesení domů zabalte do vlhké utěrky a uložte do spodního šuplíku v lednici. Lisy vám tak vydrží déle čerstvé a nebudou vadnout.

Které ovoce a zelenina nepatří do lednice

Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.

Jakou zeleninu Nemrazit

Ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, například rajčata, okurky, ředkvičky, mnoho salátů, hroznové víno, všechny druhy melounů a další bobulovité a tropické ovoce, je lepší nemrazit. Po rozmrazení mají obvykle kašovitou konzistenci.

Jak dlouho uchovávat zeleninu v mrazáku

U zeleniny se před zmrazením doporučuje její blanšírování, díky tomu si zachová svou chuť, barvu i strukturu a déle nám vydrží v mrazáku, udává se 10 až 12 měsíců, zatímco u nepředvařené zeleniny je tato doba pouze 3 až 5 měsíců (jak na správné zmrazování zeleniny si můžete přečíst zde: Jak správně zmrazit zeleninu).

Co se nesmí mrazit

8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.

Jak rozmrazit mraženou zeleninu

Zeleninu a ovoce rozmrazíme tak, že je přímo vhodíme do vroucí vody nebo, pokud nemají být dále tepelně upravované, necháme pozvolna rozmrznout v lednici. Tím omezíme jak ztrátu vitamínu C, tak vývoj bakterií.

Jak dlouho se vaří zelenina v polévce

Vodu v hrnci přiveďte k varu. Do vařící vody vhoďte zeleninu a nechte bublat 30 vteřin až minutu. Poté zeleninu vyndejte a vhoďte do misky s ledem, aby se přestala hned vařit a zchladila se.

Jak nakrájet zeleninu na nudličky

Krájení na nudličky neboli Julienne

Prsty sbalíme tak, že ukazovák, prostředníček a prsteníček lehce ohneme. Mrkev držíme proti prkénku tak, aby nehty byly lehce schované. Palec zůstává za mrkví a tlačí ji proti ostatním prstům. Podélnými cca 2-3 mm tenkými řezy mrkev pokrájíme.

Jak udělat dobrou zeleninovou polévku

Postup přípravy receptu

Velkou cibuli nakrájíme najemno a na másle zpěníme. Přidáme nadrobno nakrájenou kořenovou zeleninu (dávám mraženou směs pod svíčkovou) a osmažíme. Přidáme brambory nakrájené na kostičky, zasypeme asi 2 lžičkama papriky a rozmícháme. Zalijeme vroucí vodou, osolíme, opepříme a uvaříme doměkka.

Jak dlouho vařit zeleninu do polévky

Vodu v hrnci přiveďte k varu. Do vařící vody vhoďte zeleninu a nechte bublat 30 vteřin až minutu. Poté zeleninu vyndejte a vhoďte do misky s ledem, aby se přestala hned vařit a zchladila se.

Jak dlouho sterilizovat zeleninu

Do sklenic plníme zeleninu, kterou přeléváme horkým nálevem, následně sklenice důkladně uzavřeme a zahříváme při teplotách do 100°C po určitou dobu. Nejčastěji zeleninu sterilujeme pod dobu cca 30 minut v závislosti na druhu zeleniny.

Jak konzervovat zeleninu

Způsobů prodloužení trvanlivosti u zeleniny je několik:Sušení Jedním z nejstarších způsobů konzervace je sušení.Mražení Správně provedeným zmražením zeleniny kromě prodloužení trvanlivosti uchováme většinu vitaminů, barviv i chuťových látek.Sterilace.Mléčné kvašení

Jak nakládat zeleninu

Zeleninu nakrájejte na větší kousky, všechno smíchejte ve velké míse se solí, a připadně s kořením. Pořádně rukama mačkejte, až zelenina začne pouštět šťávu. Teprve potom ji silou napěchujte do čisté nádoby, natlačte ji ke dnu tak, aby se pokryla šťávou, a nakonec ji zatižte.

Jak dlouho vydrží polníček v lednici

Polníček byste měli spotřebovat co možná nejdříve, protože rychle vadne. V zásuvce na zeleninu v chladničce vydrží jen několik dní.

Jak uchovat zeleninu v lednici

Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice. Zelenina se v lednici umísťuje do k tomu určených spodních šuplíků.