Jak udit domácí sýr?

Co do Uzeneho sýrů

Při uzení sýrů se nebojte experimentovat. Jen metodou pokusů s ingrediencemi a dobou uzení se dopracujete k lahodnému sýru. Do nastrouhaného sýra můžete přidat také zelené nebo černé olivy, najemno nakrájenou slaninu, ořechy, čerstvé bylinky, papriku, chilli apod.
Archiv

Jak správně udit sýr

Při uzení studeným kouřem by se teplota v udírně měla pohybovat od 15 °C do 30 °C. Čím déle sýr v udírně necháte, tím bude kouřové aroma intenzivnější. Komu postačí mírné kouřové aroma může sýr vyndat již po hodině, pro výraznou kouřovou chuť nechte sýr uvnitř 3-4 hodiny.
Archiv

Na jakou teplotu udit sýr

Sýry můžeme rozložit na síťové rošty nebo se použije síťka na uzení sýrů. Udíme je při teplotě do 30 °C.
Archiv

Jak uchovat uzený sýr

Pakliže víte, že sýr použijete během pár dní, stačí ho uchovávat v potravinářské folii, aby neoschl. Pokud jde o delší dobu, je vhodné vyměnit folii za pergamenový papír. Ten zabraňuje sýru v osychání, ale zároveň také odvádí vlhkost, aby sýr neplesnivěl.

Jaké koření do uzeného sýra

Vhodné koření na uzení sýrů:Desperado – velmi pikantní až páivá směs.Hořčičné semínko.Koriandr.Sušená nebo smažená cibulka.Plátkový česnek.

Jak dlouho vydrží sýr v lednici

Tvrdé sýry v původních obalech vám vydrží čtyři týdny i déle. Obecně platí, že měkké sýry s nižším podílem sušiny mají nižší trvanlivost, a naopak tvrdé sýry s vyšším podílem sušiny vydrží nejdéle. Polotvrdé sýry, jako je gouda nebo eidam, můžete nenačaté skladovat ve správných podmínkách i dva měsíce.

Jak dlouho se udí maso

V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin. Rovněž je možné připravovat tzv. barbecue, což je vlastně uzení výrazně kořeněného masa při teplotách mezi 110 – 160 °C.

Jak dlouho se udí bůček

Doba uzení musí být pochopitelně odvislá od velikostí kusů bůčku, které udíte. Jako ideální se udává velikost kusů o váze 1kg – 1,5 kg. Toto maso by se mělo udit teplým kouřem při teplotě mezi 60-80 °C, a to přibližně 6-10 hodin.

Jak uchovat domácí sýr

Jak tedy nejlépe sýry doma uchovávat Budete-li sýr používat brzy, stačí, když bude zabalený v potravinářské folii, aby neoschl. Pokud jde o delší dobu, třeba více než týden, je vhodné vyměnit folii za pergamenový papír. Ten zabraňuje sýru v osychání, ale zároveň také odvádí vlhkost, aby sýr neplesnivěl.

Jak uchovat domaci sýr

Ideální teplota pro skladování sýrů je v rozmezí +8 až +12 °C. Při teplotách nižších cca + 4 až +8 °C je vhodné skladovat již hodně vyzrálé sýry a takové, které chceme brzy použít. Pro měkčí sýry je ideální chladné místo se stálou teplotou + 10 až + 12 °C a vlhkostí kolem 90 %.

Jak ochutit sýr na uzení

sýr na uzení volíme nejlépe tučnější 40 % eidam, 48 % Gouda, ale můžeme udit i oštěpek, tvarůžky, goudu, ementál … před plněním do střev nastrouhaný sýr ochutíme třeba nakládaným zeleným pepřem, smaženou cibulkou, šunkou, slaninou, oblíbeným kořením … nějaké množství si necháme bez příchutí.

Jak nechat Uzrat sýr

Místnost, kde teplota obecně nepřesahuje 20 ° C, je pro domácí zrání lepší než lednice. Pokud je teplota vzduchu příliš nízká, startovací kultura nebude dostatečně vyvinuta a výsledek nebude uspokojivý. Je-li teplota příliš vysoká, chuť hotového sýra bude příliš kořenitá a štiplavá a také bude trpět jeho struktura.

Jak dlouho udit na 70

Uzení teplým kouřem – maso se udí při teplotě 45-70 °C po dobu dvanácti až dvaceti hodin – dle druhu masa a teploty při uzení. Maso je vhodné před uzením ohřát ve vodě při teplotě cca 60 °C. Tento způsob uzení je v domácích podmínkách nejčastější, výsledný produkt má výraznou chuť a vůni.

Jak udit maso bez udírny

Na dno pomalého hrnce vložte mřížku nebo pařák, na to rozložte maso, přiklopte a zapněte LOW na 7-8 hodin podle velikosti kusů masa. Zkusila jsem kuřecí stehna a ta byla hotová již za 6 hodin. Během pomalení ještě 2 x potřete naředěným kouřem s vodou. Pokud byste měli pod masem příliš výpeku, slijte během pomalení.

Proč je maso z udírny tuhé

Špatná doba uzení

Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.

Jak dlouho vydrzi eidam

Tvrdé sýry v původních obalech vám vydrží čtyři týdny i déle. Obecně platí, že měkké sýry s nižším podílem sušiny mají nižší trvanlivost, a naopak tvrdé sýry s vyšším podílem sušiny vydrží nejdéle. Polotvrdé sýry, jako je gouda nebo eidam, můžete nenačaté skladovat ve správných podmínkách i dva měsíce.

Jak se udí studeným kouřem

Uzení probíhá při nízkých teplotách do 30 stupňů Celsia a je časově náročná: proležené maso se udí zpravidla několik dní, ale s přestávkami i několik týdnů. použití teploměru je velmi důležité. Lososa, ořechy a sýry ale zvládnete snadno vyudit i za několik hodin a určitě doporučujeme vyzkoušet.

Jak uchovat eidam

Oslizlý eidam by měl nemilosrdně putovat do koše. Jinak je to ještě u některých speciálních typů sýrů, jako je lučina nebo gervais. U těchto výrobků se trvanlivost prodlužuje termizací, tedy záhřevem na teploty okolo 40 stupňů. Díky tomu mají sýry delší trvanlivost.

Jaké maso se hodí na uzení

Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.

Jak udit maso doma

Uvedeme vám pár příkladů, jak udit maso: Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.

Jak udit s tekutým kouřem

K uzení sýru postačí, když sýr tekutým kouřem potřete nebo ho na něj nastříkáte a necháte působit. Důležité je, aby tekutý kouř na sýru zaschl, pak můžete degustovat. Tekutý kouř také můžete přidat do marinád na grilování. Grilované maso bude mít tak jedinečnou kouřovou chuť, kterou potěšíte nejednoho milovníka uzenin.

Na jakou teplotu udit maso

Horký kouř a vysoké teploty v rozmezí 60 – 90 °C zajišťují dokonalou tepelnou úpravu pokrmu a také nejkratší čas přípravy. Je to nejoblíbenější metoda uzení u nás a také nejbezpečnější. Pro dobrý výsledek stačí maso udit 8 – 12 hodin (v závislosti na velikosti kusů masa).

Jak dlouho udit teplým kouřem

Uzení metodou horkého kouře

Je to nejoblíbenější metoda uzení u nás a také nejbezpečnější. Pro dobrý výsledek stačí maso udit 8 – 12 hodin (v závislosti na velikosti kusů masa). Pokud byste maso nebo uzeniny předem předvařili, můžete zkrátit dobu uzení dokonce na několik málo hodin.

Co je nejlepší do udírny

Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.

Jak osušit maso před uzením

Příprava masa před uzením:

maso na uzení vyjmeme ze sáčků, důkladně omyjeme od česneku a osušíme. napíchneme na háčky nebo vyvážeme na šňůrky, krkovičku dáme do síťky na uzení pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven.