Jak udělat bazalkové pesto?

Jak si udělat domaci pesto

Do mixéru nalijte olivový olej a na něj naskládejte bazalku. Přidejte oříšky, parmazán, trochu soli a pepře a rozmixujte. Pak ochutnejte a podle chuti ještě dosolte nebo dopepřete. Pesto nalijte do vhodné skleničky a zalijte navrch olivovým olejem.
Archiv

Jak dlouho vydrží bazalkové pesto

Bazalkové pesto vydrží zhruba měsíc či dva v ledničce.

Jak se dělá bylinkové pesto

Parmazán nadrobno nakrájíme a rozdrtíme s bylinkami a příšky, osolíme a přidáme prolisované stroužky česneku. Do pesta přidáme olivový olej a znovu vše promícháme. Pesto přendáme do misky nebo sklenice a hotové uskladníme v lednici.

Jaké oříšky do Bazalkového Pešta

Oříšky z pinie jsou tradiční součástí pesta. Mají máslovou chuť a pestu dodávají hedvábnou strukturu. Nepatří ovšem mezi nejlevnější oříšky. Pokud piniové oříšky nemáte, můžete použít přírodní mandle, kešu, pekanové ořechy nebo vlašské ořechy.
Archiv

Jak se dělá Bazalkový olej

V horké vodě nebo páře spaříme (tzv. blanšírujeme) listy 10 sekund a stonky 30 sekund. Zchladíme je ve studené vodě, vložíme do mixéru, přilijeme olej a rozmixujeme dohladka. Uložíme na 24 hodin do lednice, přecedímě přes plátno nebo husté sítko a máme perfektní bazalkový olej.

Jak se sklízí bazalka

Jakmile je rostlina dostatečně veliká, je možno sklízet. Obvykle vytvoří bazalka několik pater. V místě, kde se patro rozvětvuje, jsou vidět jak postranní listy, tak i malé zárodečné lístečky. Pokud se chystáte část své úrody sklidit, stříhejte těsně nad úžlabím (rozvětvením) s malými zárodky lístečků (viz foto).

Jak sterilizovat pesto

skleničky, víčka, polévkovou lžíci a kávovou lžičku nejprve zbavíte případných bakterií. Skleničky můžete sterilizovat v troubě, obě lžíce stačí polít právě vroucí vodou z rychlovarné konvice.

Jak nalozit bazalku

Abychom si bazalku a především její vůni uchovali do příštího roku, musíme přistoupit k osvědčeným formám konzervace. Jako nejvhodnější se ukazuje buď zamrazení, nebo skladování v olivovém oleji. Listy bazalky nakrájíme, vložíme do sklenic a zalijeme olivovým olejem, ale aby se k lístkům nemohl dostat vzduch.

Kdy Zastrihnout bazalku

Nejvhodnější doba pro sklizeň bazalky je před polednem, protože v té době je v listech nejvyšší obsah vonných silic. Pokud špičky všech výhonů uštípnete těsně nad některým párem listů, vyraší z jejich úžlabí nové postranní výhony.

Kdy Zaštipovat bazalku

Bazalka není trvalka

Jakmile však bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba ji zaštipovat. Tím jednak výrazně podpoříte větvení rostliny a také její vegetativní růst.

Co se dá udělat z bazalky

Oblíbená je například v salátu Caprese, kde se spojí chuť rajčat, mozzarelly, olivového oleje a právě bazalky. Výborné je i bazalkové pesto, které se přidává k různým masům, těstovinám či se maže na opečené tousty.

Jak dlouho vydrží pesto z medvědího česneku

Pesto z medvědího česneku je díky medvědímu česneku, oleji i použité soli velice trvanlivé. Na internetu se sice objevují rady, jak se musí spotřebovat i uchované v lednici do 3 dnů, to je ale čirý nesmysl. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že pesto z česneku medvědího vydrží v lednice i 2 roky.

Kdy a jak sušit bazalku

Celou nať sbíráme kdykoliv od července do září, ale nejlépe vdobě květu, kdy rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.

Co s bazalkou když kvete

Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti.

Jak spravne trhat bazalku

Pokud špičky všech výhonů uštípnete těsně nad některým párem listů, vyraší z jejich úžlabí nové postranní výhony. Bazalka pak tvoří víc větších listů a získává košatý vzhled. Tímto způsobem zároveň oddálíte kvetení. Jestliže sklidíte více bazalky, než spotřebujete, vložte přebytečné výhony do sklenice s vodou.

Co mi žere bazalku

Bazalka pravá

Bazalka si skvěle rozumí s rajčaty a pomáhá je chránit před plísněmi. Na každé dvě sazenice rajčat zasaďte jednu bazalku. Podobně příznivě působí také na cukety a okurky. Tato velmi chutná a aromatická bylina také významně zlepšuje růst i chuť plodů zmíněných zelenin.

Jak se správně suší bazalka

Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.

Jak využít bazalkové pesto

Pesto můžete použít na grilované maso nebo rybu, skvělé doplní jeho chuť. Smíchejte pesto s trochou ricotty nebo s kozím sýrem a směs použijte jako náplň do plněných kuřecích prsou nebo vepřové kotlety. Dochuťte pestem restovanou zeleninu nebo jím potřete před servírováním bramborovou tortilu.

Jak se dělá pesto z česneku medvědího

Odkrojíme tvrdé stopky u listů a házíme je přímo do mixéru. Listy pořádně promixujeme, pak přidáme postupně olej a sůl. Hotové pesto přendáme do menších skleniček, navrchu ještě zalijeme olejem a skladujeme v lednici. Pokud je pesto ponořené v oleji, vydrží medvědí pesto určitě půl roku i víc.

Jak se dělá česnekové pesto

Do mixéru vložíme nakrájené listy divokého česneku, lískové ořechy, osolíme, opepříme, přilijeme olivový olej a rozmixujeme. Přidáme nastrouhaný parmezán, trochu olivového oleje a opět rozmixujeme. Dáme do misky, zalijeme trochou olivového oleje a skladujeme v lednici (až několik týdnů).

Jak zpracovat bazalku na zimu

Chcete-li si uchovat bazalku na zimu, nesušte ji, ale přendejte celou rostlinu ze záhonu do květináče, při tom ji dopřejte trochu kompostu, a odneste domů. Najděte jí co nejsvětlejší místo s běžnou teplotou. Pěstujete-li bazalku celou sezonu v květináči, přesaďte ji do nového substrátu určeného pro bylinky.

Co potřebuje bazalka

„Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden. Bylinka potřebuje hodně světla, takže je nejlepší parapet na jižní straně. Do rostliny ale nesmí pražit slunce, nesnáší výkyvy teplot nebo průvan,“ dodává Michaela Makulová.

Jak uchovat bazalku v květináči

Po vzejití necháme v květináči o průměru 10 cm 3 rostlinky, v květináči o průměru 14 cm pak 5 rostlinek. Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti.

Jak často zalévat bazalku

Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Jak dlouho vydrží bazalka

Bylinka, která není rychlená a pěstovaná k okamžité spotřebě vám po přesazení a správné péči vydrží na parapetu několik týdnů až měsíců (podle druhu). Pokud už bylinku v květináči v supermarketu koupíte, nejdříve ze všeho ji zbavte slídového obalu a přesaďte ji do většího květníku.