Co se dává na vdolky
V kastrolu rozehřejte olej. Bochánky trochu roztáhněte prsty na vdolek a vhazujte do rozpáleného oleje a smažte po obou stranách dozlatova. Lehce zchladlé vdolky potřete povidly, ozdobte tvarohem a posypte citronovou kůrou a nastrouhaným tvarohem.
Archiv
Jak vytvarovat vdolky
Z nakynutého těsta vytvarujte válec, a ten nakrájejte na stejně velké kousky. Každý kousek zakulaťte a seshora trochu zploštěte. Vdolky rozložte na plech vyložený pečicím papírem (dodržujte dostatečné rozestupy, aby se vám vdolky nespekly). Zakryjte utěrkou a nechejte ještě asi 20 minut kynout.
Jak smažit bavorské vdolky
V menším a hlubším hrnci rozehřej olej, ideálně na fritování nebo přepuštěné máslo. Důležité je množství, vdolek musí být ponořený! Sniž teplotu na polovinu a smaž vdolky jeden po druhém. Z každé strany 1 až 2 minuty.
Archiv
Jak udělat tvaroh na vdolky
Tvaroh umíchejte s cukrem. Do prohlubní vdolků dejte po lžičce povidel, přidejte kopeček tvarohu a zasypte nastrouhaným tvrdým tvarohem.
Archiv
Jakou mouku na vdolky
250 g hladké mouky na kynutá těsta. 250 g polohrubé mouky. 1 velké vejce (+ můžete navíc přidat ještě jeden žloutek) 60 g rozpuštěného másla.
Jaká mouka na vdolky
Postup přípravy. Do mísy od robota prosijeme hladkou a polohrubou mouku. Do mouky uděláme důlek, do kterého nadrobíme droždí.
Jak dlouho se Pecou vdolky
Vdolky potřu bílkem, který zbyl z pečení, posypu mákem, kmínem a solí. V troubě vyhřáté na 160 °C peče dozlatova asi 20 minut. Po vyjmutí vdolky potřu máslem, přikyji čistou uterkou a nechám zchladnout.
Jak se dělají Rozpeky
Do mouky přidáme kvásek, žloutek rozšlehaný v mléce, rozpuštěné sádlo. Promícháme a rukama vypracujeme těsto. Těsto necháme vykynout a rozdělíme na 8 dílků, ze kterých vytvarujeme malé bochánky. Rozložíme je na plech a necháme ještě chvilku kynout.
Jak dlouho se smaží vdolky
V hluboké pánvi nebo kastrolu rozpalte olej nebo máslo (pokud máte fritézu, jste ve výhodě) a koblihy oprášené od mouky do něj vkládejte smažit. Z každé strany to trvá asi 1–2 minuty. Hotové koblihy nechte okapat na papírové utěrce a podávejte je nejlépe ještě horké a pocukrované moučkovým cukrem.
Jak se dělají Beleše
Postup přípravy receptu
Zahřejte 100 ml mléka a rozmíchejte v něm 100 g mouky, 15 g cukru a rozdrobené droždí. Nechte vzejít kvásek, asi 10 minut. Smíchejte zbytek mouky s cukrem, vmíchejte vejce s kváskem a nechte 1 hodinu kynout. Z těsta tvořte kuličky o velikosti vejce a nechte je na válu ještě 10 minut kynout.
Jaký je rozdíl mezi koblihou a Vdolkem
Někdy jsou vdolky zaměňovány s lívanci, které jsou placatější. Vdolky jsou samy o sobě tlustší zhruba jako kobliha, avšak v průměru větší než kobliha.
Jak dlouho péct vdolky
Vdolky dávám na vymazaný plech s mezerami asi 2 – 3 cm. Vdolky potřu bílkem, který zbyl z pečení, posypu mákem, kmínem a solí. V troubě vyhřáté na 160 °C peče dozlatova asi 20 minut. Po vyjmutí vdolky potřu máslem, přikyji čistou uterkou a nechám zchladnout.
Jak uchovat vdolky
Jak uchovat koblihy / Jak dlouho vydrží koblihy
Koblihy se vždy připravují v den, kdy se budou konzumovat. Čím dříve po usmažení se budou jíst, tím budou lepší. Pokud nám ale zůstanou, tak je můžeme do následujícího dne uchovat při pokojové teplotě, případně uložit až na pět dnů v lednici.
Kdy se delaji vdolky
Čeká vás tučný čtvrtek, kdy se máte pořádně nadlábnout, pak masopustní neděle, pro kterou jsou typické smažené koblihy, ale také koláče, pálenka nebo slanina.
Jak dlouho péct Rozpeky
kynout na teplém místě zakryté utěrkou. Poté vytvarujeme bochánky a dáme je na plech. necháme kynout 30min. Pečeme ve vyhřáté troubě na 180-200°C asi 20 min.
Jak udělat mrkev
Mrkve omyjeme, očistíme, nakrájíme na kolečka nebo na nudličky. Podlijeme trochou vody, přisolíme, přidáme kousek másla a mírném ohni dusíme doměkka. Měkkou mrkev zaprášíme moukou, zasmahneme, přisladíme, podlijeme a prohřejeme. Do hotového pokrmu ještě přidáme máslo a citronovu šťávu.
V čem smažit vdolky
Nejlepší pro smažení je sádlo nebo přepuštěné máslo, použít můžete ale i rostlinný olej, který vydrží i vysoké teploty a nepřepaluje se. Ideální je například řepkový, který má navíc neutrální chuť.
Co to jsou Beleše
Beleše se řadí mezi nejstarší druhy pečiva. Dodnes se pečou na Moravě jako kynuté placky. Když měla hospodyně belešník (keramickou, kameninovou či později litinovou formu s prohlubněmi) dělala strávníkům radost různými tvary kynutých buchtiček.
Jak dlouho kyne těsto na lívance
Těsto na kynuté lívance je řídké, aby se snadno rozlévalo, a málo tučné, aby bylo načechrané jako peříčko, takže během letních teplot kyne rychlostí hromů a blesků. Během půl hodiny máte v optimálních podmínkách zaděláno a nakynuto na lívance k obědu nebo k odpolední prázdninové svačině.
Kdy se mají smažit koblihy
Kdy se smaží koblihy na masopust / Kdy se pečou masopustní koblihy. Koblihy se připravují na masopustní oslavy, které tradičně bývají na závěr masopustního období. To trvá od Tří králů (6. ledna) do úterý před Popeleční středou.
Kdy se plní koblihy
Vykynuté těsto můžete plnit buď rovnou, nebo až po usmažení.
Jak upéct Rozpeky
Z každého zformujeme kulatý bochánek a položíme na plech s papírem na pečení. Na plechu přikryjeme bochánky čistou utěrkou a necháme 30-45 minut nakynout. Pak vložíme plech do trouby vyhřáté na 220°C a upečeme dozlatova (cca 15 minut). Ihned po vytažení z trouby potřeme rozpeky olejem nebo rozpuštěným máslem.
Jak ochutit dušenou zeleninu
Na dochucení:sůl.posekané bylinky – petrželka, libeček, pažitkakoření dle chuti: pepř, paprika, česnekkoření – adžika nebo Gyros, grilovací, na zeleninu
Co vařit pro děti
Co vařit dětem o prázdninách aneb 15 tipů na recepty pro zoufaléKuřecí řízky. Dozlatova opečené řízky z kuřecího masa milují snad všechny děti.RajskáKuře na paprice.Koprovka.Pizza.Těstoviny s červenou omáčkou.Karbanátky s kašíCuketové placičky.
Jak se dělají patenty
Brambory nastrouháme, přidáme mouku, vejce, sůl a vypracujeme těsto, z něhož vytvarujeme šišky, které rozdělíme na stejně velké části, rukou vypracujeme placičky, z nich vyválíme tenké placky a ihned pečeme nasucho na rozpálené teflonové pánvi nebo plotně z obou stran, až se na nich dělají puchýřky.