Jak Pasírovat šípky
Vařené šípky rozmixujeme v mixéru (nebo ponorným mixérem přímo v hrnci) a poté přes jemné sítko propasírujeme dužinu, abychom se zbavili pecek a slupek. Pokud je rozmixovaná hmota příliš hustá, zředíme ji vodou. Pasírování opakujeme klidně 2x až 3x.
Jak se vyrábí marmeláda
Marmeláda ze špendlíků
Rozkrájíme na menší kousky a rozmixujeme. Dáme do hrnce, přidáme skořici, vanilkový a želírovací cukr a za stálého míchání vaříme 5 minut. Nezapomeneme sbírat pěnu. Poté přelijeme do zavařovacích sklenic, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru.
Archiv
Jak se dělá šípková omáčka
Na rozpuštěném másle zpěníme mouku, přidáme šípkovou zavařeninu, dobře ji rozmícháme a omáčku rozváříme vínem a vodou. Mírně ji osolíme, okyselíme citronovou šťávou, okořeníme citronovou kůrou a podáváme. Hodí se především ke zvěřině.
Kdy sbírat šipky na marmeládu
Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.
Jaký je rozdíl mezi džemem a marmeládou
Džem, nebo marmeláda Ačkoliv se považují džemy i marmelády za totožný výrobek a často se tyto názvy zaměňují, existuje mezi nimi dnes už legislativní rozdíl. Pravá marmeláda musí obsahovat alespoň 20 procent citrusů, zavařeniny s menším citrusovým podílem nebo z jiných druhů ovoce se označují jako džem.
Jak vyrobit marmeládu bez chemie
100% přírodní náhradou je citrusový pektin, prášek vyrobený z citrusů, který obvykle používané přípravky strčí hravě do kapsy. Stačí ho smíchat s trochou cukru a rychle vmíchat do ovoce už podušeného se sirupem. Marmeláda nebo džem zaručeně ztuhnou, a vyhnete se tak veškeré chemii.
Jak má chutnat šípková omáčka
Šípková omáčka má pikantní sladkokyselou chuť. Tradičně se podává ke zvěřině, ale chutná i k jiným druhům masa připraveným „na divoko“. Ve staročeské kuchyni se jedla i bez masa, jenom s knedlíkem. Existuje mnoho receptů na šípkovou omáčku, a všechny jsou dobré.
Co je šípek
Šípek je označení pro plod růže. Nejedná se v pravém smyslu o plod, ale o složené souplodí nažek, na jehož vzniku se podílejí i další části květu. Šípky růží z okruhu růže šípkové jsou využívány jako potravina a léčivo.
Jak poznat zralý šípek
Sbírejte jenom zralé plody, které poznáte podle ostře červené barvy a pevné, lesklé slupky. Na dotek by šípky měly být stále tvrdé, přezrálé nebo nahnědlé plody nesbírejte. I jeden špatný kus by mohl zničit celou sklizeň. Při sběru dávejte pozor na velké množství trnů, které jsou poseté na větvičkách.
Co je marmeláda a co je Jam
Džem je ovocná směs rosolovité konzistence, která může obsahovat malé kousky nebo být řidší. Oproti tomu marmeláda je zavařenina pouze z citrusových plodů. Rozvařenému ovoci bez přidaného cukru a zahuštěnému odpařením se říká povidla.
Jak dlouho vydrží domácí marmeláda
Kvalitně připravené zavařeniny pak vydrží i déle než jeden rok. Otevřené sklenice se ale musí uchovávat v chladničce. Některé druhy zavařenin se připravují za studena a ty nelze uchovat jiným způsobem, než v chladničce, kde vydrží několik týdnů nebo i měsíců.
Jak se dělá marmeláda z višní
Džem: Vypeckované višně dáme do hrnce, přisypeme cukr (nemusíme dávat celý kilogram, dle kyselosti višní) s želírfixem a za stálého míchání přivedeme k varu. Krátce (2 minuty) povaříme, odebereme případnou pěnu a džemem naplníme umyté, suché sklenice. Sklenice řádně uzavřeme a dáme na 10 minut sterilovat na 80°C.
Jak udělat marmeládu bez Želírovacího cukru
1 kg jahod + 1 kg cukru, omyté a očištěné jahody posypu cukrem a necham odstát i přes noc, druhý den dám vařit, když změknou tak ponorným mixérem nebo tlačítkem na bramb. kaši pomačkám. Vařím asi 1/2 hodiny podle toho, kolik vody pustily jahody, nakonec přidám citrónovou šťávu a ještě trochu povařím.
Na co jsou dobré šípky
I díky tomu je šípek ideálním pomocníkem při posilování imunity a boji proti nachlazení. Vedle vitamínu C vám pomůže do těla dostat také vitamíny B a K, které pomáhají udržovat zdravý metabolismus a správnou srážlivost krve. Nechybí ani hořčík, fosfor, vápník, draslík a spousta dalších tělu prospěšných látek.
Na jakou teplotu sušit šípky
„Se sušením šípků je to trošku složitější,“ říká Ivana Tischlerová, „měly by se sušit umělým teplem s teplotou nastavenou maximálně na 40 °C. Když sušíme šípky na 50 a více stupňů, přicházíme o některé důležité termolabilní látky.
Jak poznat kvalitní džem
Kvalitní marmelády a džemy by měly obsahovat pouze ovoce a přírodní konzervanty, tedy cukr a citronovou šťávu. Cukr a citronová šťáva fungují nejen jako dochucovadla, ale v kombinaci s odpařením velké části vody při vaření brání rozvoji mikroorganismů a prodlužují trvanlivost výrobku.
Jak se dělá pomerančová marmeláda
Kousky pomeranče buď 5 minut povaříme, nebo rozmixujeme, přidáme rum, 1 balení želírovacího cukru a důkladně promícháme. Za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme zhruba 4 minuty. Dochutíme citronovou šťávou, která zároveň podpoří proces želírování – marmeláda tak bude tužší.
Jak sterilizovat džem
Horký džem ihned přendáme do sterilizovaných teplých sklenic, které zavíčkujeme a necháme sterilizovat v 90° Celsia horké vodě 10 minut. Pak sklenice vyjmeme, otočíme dnem vzhůru a necháme pomalu vychladnout.
Kde skladovat domaci marmeládu
Když je džem hotový, nalijte ho horký do důkladně vymytých, ideálně vysterilizovaných, sklenic a ihned uzavřete víčkem. Víčko musí dobře těsnit, aby zabránilo přísunu vzduchu. Džemy vydrží i několik let, když je budete skladovat v suché, tmavé a dobře větrané místnosti se stálou teplotou.
Jak se dělá šťáva z višní
Višně pořádně omyjeme a pak zbavíme pecek (to je na celé výrobě sirupu ta nejotravnější práce, ale co se dá dělat), dáme je do hrnce a pokud možno ještě nahrubo rozmixujeme (nebo nějak nasekáme energickým mícháním). Přidáme k nim šťávu z citronu, cukr a všechno pořádně rozmícháme.
Jak naložit višně v rumu
Višně i s peckou omyjeme, vložíme do sklenice, zasypeme cukrem a zalijeme rumem, aby byly višně potopené. Sklenici uzavřeme a necháme uležet nejméně 2 měsíce, aby pustila šťáva z višní a višně pěkně nasály do sebe rum.
Jak dlouho vydrží marmeláda bez cukru
Důležitá je také dobře vymytá a vypařená sklenice, dobře umyté víčko a správná doba zavařování, která se počítá od chvíle kdy je požadovaná teplota dosažena uvnitř sklenice. Pokud dodržíte tyto zásady, vydrží vám zavařenina zhruba 1 rok.
Jak jíst šípek
Jak se jí šípky
Není to žádná věda – měkký šípek má po utržení v místě stopky dírku, kterou se jednoduše vysaje kašovitá hmota, která obaluje semínka. Semínka pěkně škrábou, proto je nejíme.
Jak dlouho se suší šípky
Rozložíme očištěné plody na plech vyložený pečícím papírem (ještě lepší je mřížka, ale tu má jen velmi málo domácností) a vložíme je do trouby. Existují dvě školy, jak by se měly sušit. Podle první je nejlepší je vložit do trouby rozehřáté na necelých sto stupňů, nechat je deset minut a pak teplotu stáhnout na padesát.
Jak se pozna že je Marmelada hotová
Jak se pozná hotový džem nebo marmeláda
Talířek necháme předem vychladit (v lednici nebo ještě lépe v mrazničce), zkouška díky tomu proběhne rychle a spolehlivě. Když vařečkou vytvoříme při vaření džemu na pánvi cestičku a ta chvíli zůstane – i to je znamení, že džem je správně uvařený a připravený k plnění do sklenic.