Jak se říká pivu bez pěny
Právě kapák, tedy pivo, které se dolévá ze zbytků, na první pohled vypadá podobně jako takzvaný čochtan, ale co se týče chuti, tak je mezi nimi velký rozdíl. Čochtan je sytivé pivo bez pěny s pořádným řízem – obsahuje přírodní oxid uhličitý.
Proč padá rychle pěna u piva
Pokud vám pěna spadne už pár minut poté, co vám pivo přistálo na stole, je něco špatně. Když za to nemůže špatně umytá sklenice, je chyba v teplotě. Pivo by mělo mít kolem šesti stupňů a na podobnou teplotu má být vychlazená i sklenice.
Archiv
Jak čepovat pivo aby Nepěnilo
Pozor na páčku kompenzátoru
Další z velkých maličkostí je nastavení průtoku za pomoci páčky kompenzátoru na výčepním kohoutu. Jak je většině milovníkům piva známo, průtok výčepním kohoutem je třeba páčkou kompenzátoru v průběhu čepování regulovat tak, aby pivo příliš nepěnilo, lépe řečeno aby pěnilo tak akorát.
Jak správně cepovat pivo
Pivo by mělo být natočeno buď najednou (pivo i s mokrou pěnou — hladinka) nebo maximálně nadvakrát (nejdříve vysoká pěna a pak pod ni doplňující pivo — s čepicí) aby se zabránilo oxidaci. Samozřejmostí je čepování po skle v úhlu 45 stupňů s co nejmenší vzdáleností k povrchu sklenice a ode dna sklenice.
Archiv
Co znamená že pivo Krouzkuje
Pivo na čepu musí mít teplotu 6 až 9 stupňů Celsia, stejně tak i sklenice, která musí být čistá a mokrá a v takovém případě pivo „kroužkuje“. Pokud se ve sklenici odráží pěna od okrajů doprostřed sklenice, je sklo mastné, ve špatně umytém půllitru pěna neulpívá na stěnách a pivo nekroužkuje.
Jak se říká malému pivu
Vznikl v dobách, kdy výčepní před každým čepováním nového sudu zkoušeli kvalitu piva ve sklepích. Je to fakticky malé pivo v půllitru. Pivo má bohatou pěnu a zároveň si zachovává všechny své nejlepší vlastnosti.
Jak správně umýt sklenice na pivo
Jak správně umýt sklenici na pivo
Ze všeho nejdřív sklenici opláchněte studenou vodou. Vyčistěte sklenici kartáčem a měkkou stranou houbičky umyjte celé hrdlo sklenice, stěny a dno. Dejte si pozor, abyste se při mytí rukou nedotýkali vnitřní strany sklenice. Znovu sklenici opláchněte vodou a máte hotovo!
Jak poznat špatné pivo
Když na pivu nemáte už po pár minutách žádnou pěnu, je to známka toho, že je něco špatně. Pokud není chyba v čistotě sklenice, bude problém ve špatné teplotě piva. Pivo by totiž mělo mít okolo 6 stupňů a podobnou teplotu by měla mít také sklenice (vychlazují se).
Jak narazit becku piva
Naražení sudu je jednoduché – u ploché a kombi hlavy stačí ze strany nasunout a zajistit stlačením páčky dolů. Zatímco kombi narážeč při stlačení páčky vysune trubičku, plochý zase kalíšek. Proto je nelze zaměnit. Bajonetovou hlavu musíte na rozdíl od nich po nasazení ještě otočit a teprve pak zajistit páčkou.
Jak funguje pípa na pivo
Pro vytlačení nápoje ze zásobní nádoby do pípy se vhání tlakový vzduch do zásobníku a stlačováním vaku vytlačuje nápoj. Tlakový vzduch stlačuje vak zvenčí a nemísí se s nápojem. Potrubí, které propojuje zásobní nádobu a výčepní kohouty, prochází chladicím zařízením. Tam se nápoj dochlazuje na vhodnou teplotu.
Jak se pozná správně načepované pivo
je správně vychlazené – teplota piva je mezi 6 a 8 °C. má říz (není mdlé, nestálo dlouho na pultu, sud nezůstal přes noc bez tlaku, od naražení neuplynula dlouhá doba) má hustou krémovitou pěnu, bez viditelných bublin.
Proč se pivo točí
Díky namočení stěn se totiž snižuje tření čepovaného piva pomocí toho je tak možné připravit pivo s dostatečnou pěnou pohodlněji a rychleji. Není ostatně divu, že něco podobného uvidíte spíše v Evropě nežli ve Spojených státech, kde je kultura čepování piva odlišná.
Jak dlouho by se mělo pít pivo
V parném létě bychom měli pivo vypít do čtvrt hodiny. Jednou zteplalému a zoxidovanému pivu už není pomoci. Choulostivější jsou v tomto směru silnější piva, je proto vhodné užívat si jich spíše po třetinkách.
Proč je po pivu průjem
po požití alkoholu dojde k podráždění sliznice vystýlající trávicí trubici. Výsledkem může být onen zmiňovaný průjem. Prevencí je v tomto případě omezit pití a alkohol prokládat čistou vodou.
Jak se jmenuje sklenice na pivo
Názvosloví Půllitr je nádoba o objemu 0,5 litru (odtud název); nejčastěji silnostěnný z lisovaného skla, válcového nebo soudkovitého tvaru, běžně s držadlem = „uchem“; někdy bez držadla, nazývaný „štucna“.
Jak se jinak říká pivu
"Zrzavý, zrzek, chmel, chmelovina, marast, echr, heřmánek, bahýnko, bahno, rahno, bahňák, bahniště, piviště, prelát, ležák, samec, malvaz, nektar, křen, pěnivec, šumák, šumivka, vejvar, kloktadlo, tykadlo, důchodový pojištění mladých, tekutej chleba, zrzavá voda, voda s pěnou, polotučný, desatero, plnotučný, …
Jak se říká sklenici na pivo
Tuplák je v původní podobě uváděn jako nádoba o objemu více než 2 litry – tedy 2 mázy (tuplovaný = dvojitý; moravský máz = 1,07 l, vídeňský máz = 1,415 l atd.), v dnešní podobě se jedná o nádobu o objemu 1 litr (= 2 půllitry).
Jak vyčistit zašlé sklenice
Zašlým sklenicím dodáte lesk s pomocí kypřícího prášku. Postačí vám k tomu jeden sáček kypřícího prášku na 3 litry vlažné vody. Sklo do lázně ponořte na 30 minut a nechte odmočit. Po půl hodině je umyjte čistou vodou, a nakonec sklenice důkladně vyleštěte hadříkem s jemným vláknem.
Jak propláchnout pípu vodou
Nejprve odšroubujeme hlavici sanitačního soudku, do soudku nalijete čistou vodu. Našroubujte zpět hlavici na sanitační sud, narazte do ní naražeč a natlakujte stejným způsobem, jako když narážíte sud s nápojem. Otevřte páku pivního kohoutu a nechte otevřenou, dokud z kohoutu nezačné téci čistá voda.
Jak spravne nastavit pípu
Průtok piva se nastavuje na výčepním kohoutu malou páčkou, kompenzátorem. Pokud je páčka nahoře, průtok je minimální nebo žádný, pokud je páčka dole, průtok je maximální. Pokud se budete snažit načepovat pivo rychle na maximální průtok, nepomůžou Vám další rady, pivo vypění.
Jak vypláchnout pípu
Sanitace výčepního zařízení
Nejprve nalijeme do sudu vodu a do ní přilijeme sanitační roztok, do nápojové hadice vložíme sanitační kuličky, zapojíme a natlakujeme soustavu a následně propláchneme. Tento roztok je potřeba nechat ve výčepním zařízení nějakou dobu působit.
Kdo točí pivo
Jak říkám, sládek je ten, co pivo vaří, ale je to výčepní, kdo pivo dělá.
Jaké může být pivo
Piva se dále dělí na piva výčepní (8°–10,99°), ležáky (v rozmezí 11°–12,99°) a speciální (nad 12,99°) a také podle způsobu kvašení na svrchně, spodně a spontánně kvašená piva. Nejtypičtější druhy v Česku jsou spodně kvašená piva výčepní a ležáky. To však nejsou jediné druhy piva.
Kdo je považován za alkoholika
Obecně lze o alkoholismu hovořit tehdy, pokud dosáhne závislost na alkoholu takového stupně, že škodí buď jedinci, společnosti nebo oběma. Tuto nemoc je možno léčit. Průběh závislosti na alkoholu je různý. Odlišuje se mimo jiné podle toho, jaký alkohol je zneužíván.
Co se stane když budu pít pivo každý den
Pomáhá s prevencí civilizačních chorob – „Střídmá konzumace piva snižuje riziko aterosklerózy, snižuje stres, podporuje krevní oběh, trávení a některé složky obsažené v pivu mají protinádorový a antibakteriální charakter," říká lékařka a výživová poradkyně Hana Mojžíšová.