Jak udrzet čerstvý kopr
Typickým způsobem je zamrazení. Je to poměrně účinná metoda, není však jediná. Optimálnější možností, jak mít kopr po ruce ještě i po konci období jeho růstu, je ve skleněných nádobách v lednici. Návod je tak jednoduchý, že jej zvládne opravdu každý.
Jak dlouho vydrží kopr
Pokud utrhneme čerstvý kopr, vydrží ve sklenici s vodou až několik dnů. Pokud však kopr vložíme do mikrotenového sáčku, vydrží v lednici ještě déle a pokud tento sáček vložíme do alobalu, kopr vydrží čerstvý až měsíc.
Jak uchovat čerstvý kopr v lednici
Obdobně můžete zhruba po dobu pěti dní uchovat rovněž kopr čerstvý, který vám takto vydrží v lednici. Jen si vyberte čerstvé a neovadlé snítky a uložte jej opět do sáčku, který ale pootevřete, aby kopr neshnil. Umývejte je vždy až těsně před použitím, nikoli dopředu.
Jak nejlépe uchovat kopr
Nejlepší způsob, jak spolehlivě uchovat zásoby kopru, je ovšem nakládání, buď do octa nebo do sladkokyselého nálevu, to vám vydrží až rok. Dlouhodobě ho udržíte použitelný také naložený do soli. Případně dobře funguje i jeho zmrazení.
Archiv
Jak dlouho vydrží kopr v mrazáku
Je-li kopr suchý, naplňte malé nádoby nebo mrazící vaky a vložte je do mrazáku. Tam vydrží po dobu šesti měsíců až jednoho roku.
Jak správně zamrazit kopr
Mražení v sáčcíchNejdůležitější je čerstvost. Ujistěte se, že zamrazujete jen čerstvé a svěží kousky kopru. Před zamražením je umyjte a vysušte.Kopr vložte do sáčků. Ideálně tak, aby v každém sáčku byla přibližně jedna porce kopru.Takto připravený kopr stačí vložit do mrazničky. Skladovat jej můžete až rok.
Jak zmrazit čerstvý kopr
Mražení v sáčcíchNejdůležitější je čerstvost. Ujistěte se, že zamrazujete jen čerstvé a svěží kousky kopru. Před zamražením je umyjte a vysušte.Kopr vložte do sáčků. Ideálně tak, aby v každém sáčku byla přibližně jedna porce kopru.Takto připravený kopr stačí vložit do mrazničky. Skladovat jej můžete až rok.
Jak sterilizovat kopr
Postup receptuPřipravíme si vodu, cukr, sůl a ocet.Vše svaříme a připravíme si tak nálev.Kopr řádně propláchneme studenou vodou a poté nakrájíme na drobno.Sypeme volně do připravených skleniček a zalijeme svařeným nálevem.Skleničky uzavřeme a sterilujeme při 85°C asi 15 minut.
Jak využít kopr
Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, s kořenovou zeleninou, zelím, květákem a okurkami. Hodí se i k vejcím. Výborná je klasická koprová omáčka, kulajda nebo se čerstvý kopr také připravuje společně s kysanou smetanou a trochu hořčice jako omáčka k červené řepě.
Jak naložit kopr na zimu
Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu. Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici.
Jak naložit kopr do soli
Nať čerstvého kopru opereme, necháme důkladně odkapat a jemně nakrájíme. V porcelánové nebo nerezové míse smícháme se solí a necháme odležet, až pustí šťávu. Pak napěchujeme a dobře utlačujeme do malých skleniček se závitem, povrch ještě malinko posypeme solí.
Kdy stříhat kopr
Kdy sklízet a jak uchovat
Nať kopru lze sklízet prakticky po celý rok, ale nejsilnější aroma má v květnu a červenci. Kopr sklízejte při délce natě 15–20 cm před započetím květenství. Můžete ho sušit, zamrazit i naložit v octovém nálevu jako např. okurky.
Čím hnojit kopr
Půdu pro pěstování kopru není nutné hnojit chlévským hnojem, každoročně stačí přidávat na podzim kompost, případně zarývat posekanou trávu s listím. Do prvních výsevů se pustíme na začátku března, kdy již sluníčko svítí déle, a tak mírně prohřeje půdu.
Jak nakrájet kopr
Vyberte čerstvé svazky kopru a dobře je umyjte i osušte. Nastříhejte kopr na menší kousky, aby se dobře vešly do formiček. Formičky zalijte převařenou vodou a vložte do mrazničky. Až budete kopr potřebovat, stačí jen vyndat požadované množství kostek a nechat je rozpustit.
Jak očistit kopr
Z koprové nati oberte jen chmýří. Všechny stonky – tlustší i tenčí – vyhoďte a nechte si z kopru jen to nejjemnější. Kousnout do stonku v tak jemné omáčce nebo v polívce není ten nejlepší zážitek.
Co odpuzuje kopr
Kopr vonný (Anethum graveolens)
Kopr většině lidí voní, ale to neznamená, že bude vonět i hmyzu. Kopr odpuzuje ze záhonů zeleniny dřepčíky i bělásky, proto ho vysévejte mezi saláty, zelí, květáky, okurky, mrkev, brokolici, ale také mezi jahody a brambory.
Jak hluboko síť kopr
Vysévá se mělce, do hloubky asi 0,5 až jeden centimetr. Pěstujeme ho často jako meziplodinu, přiséváním mezi ostatní zeleniny, případně jej můžeme využít i jako značkovací plodinu například v řádcích mrkve a petržele, protože semena kopru klíčí poměrně rychle.
Co se stonky kopru
Druhé použití stonků kopru je spojeno s použitím mlýnku na kávu. Jsou mleté a získávají voňavou zálivku na nádobí. Stonky lze zmrazit, aby se z nich v zimě mohly vyrábět lehce nasolené okurky.
Jak naložit kopr do solí
Nať čerstvého kopru opereme, necháme důkladně odkapat a jemně nakrájíme. V porcelánové nebo nerezové míse smícháme se solí a necháme odležet, až pustí šťávu. Pak napěchujeme a dobře utlačujeme do malých skleniček se závitem, povrch ještě malinko posypeme solí.
Kdy přidat ocet do Kulajdy
Postup přípravy receptu
Když jsou brambory skoro měkké, zalijeme je smetanou rozkvedlanou s moukou a povaříme. Potom polévku ochutíme rozsekaným koprem, doplníme vejci a za stálého míchání je necháme v polévce srazit. Při podávání přidáme do polévky podle chuti ocet.
Kdy se dává ocet do Koprovky
Ani jedné smetaně však nesvědčí pobyt v jednom hrnci s octem. Jsou to mléčné výrobky a po chvíli se v kyselém prostředí začnou srážet tak jako tak. Takže ocet přidávejte až nakonec, po smetaně, až budete omáčku dochucovat, a snažte se pak koprovku co nejrychleji dostat na talíř.
Kdy se vysazuje kopr
S výsevem kopru začínáme v dubnu a pokračujeme pravidelně každé dva až tři týdny až do srpna. Jen tak budeme mít celé léto po ruce čerstvou voňavou nať. Semínka kopru vyséváme přímo na záhon nahusto do hloubky 1,5–2 cm (vyžaduje mělký výsev) do řádků zhruba 20 cm vzdálených, semínka lehce zahrneme a opatrně zavlažíme.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Co potřebuje kopr
Kopr se pěstuje jako jednoletka, které se nejlépe daří v propustné půdě, musí mít ale dostatečnou zálivku. Silné aroma podpoří dostatek slunečních paprsků, stanoviště vybereme tedy slunné. Vyšší odrůdy kopru (jsou i přes metr vysoké) potřebují závětrné místo, nebo oporu, lodyhy jsou poměrně křehké a vítr by je polámal.
Jak má chutnat Koprovka
Koprovka je učebnicovým příkladem toho, jak geniální jídlo může vzejít ze souhry kyselé, sladké a tučné chuti. Za gastronomickým úspěchem prosté české omáčky přitom stojí nejen prvotřídní suroviny, ale také spolehlivá receptura a cit pro tradici, která se tvaruje podle zvyku a vkusu šéfkuchaře. Posuďte sami!