Jak funguje inflační doložka
Inflační doložka chrání pronajímatele před poklesem příjmů z nájemného způsobeným vysokou inflací. Prakticky umožňuje podle předem dohodnutých pravidel každoročně zvedat nájemné (pokud to ve smlouvě není explicitně zmíněno jinak). Pronajímatel má právo nájemci zvýšit nájemné v závislosti na vývoji inflace.
Archiv
Jak na inflační doložku v nájemní smlouvě
Vhodnější je upravit proto ceny v polovině roku. Možností je také stanovit inflační doložku pouze jako určitou pojistku v případě, že inflace překročí určitou mez. Ceny tak zvednete například pouze, pokud průměrná roční míra inflace překročí 3% apod. To je také častý příklad z praxe.
Archiv
Jak fakturovat inflaci
Inflace je počítána na základě stanoveného vzorce po jednotlivých čtvrtletích s tím, že vyúčtování zvýšení či snížení ceny se provede na základě samostatné faktury jednou ročně. Změny cen jsou předmětem úpravy podle doložky ode dne podání nabídky dodavatele.
Jak zvýšit nájemné o inflaci
Ke zvyšování cen nájemného dochází zpravidla na přelomu roku. Pronajímatelé mohou zvýšení nájmu provést buď automaticky s inflační doložkou ve smlouvě, dohodou nebo v souladu s pravidly definovanými občanským zákoníkem.
Kdy uplatnit inflační doložku
Tzv. inflační doložka má tedy široké pole uplatnění. Určitě lze využít u nájemní smlouvy, smlouvy o dílo, kupní smlouvy apod. Prostě všude tam, kde právní poměr trvá delší dobu a kde by inflace způsobovala bezdůvodné ochuzení jedné ze stran.
Kdy se vyhlašuje inflace za předchozí rok
* Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny ve vykazovaném měsíci daného roku proti stejnému měsíci předchozího roku.
Jak oznámit zvýšení nájemného
Kdy a jak lze nájemné zvýšit
Návrh na zvýšení nájmu musí být nájemníkovi předán písemně. V návrhu musí uvést výši navrhovaného nájemného a doložit splnění podmínek pro zvýšení (maximálně nájemné obvyklé v daném místě, zvýšení maximálně o dvacet procent).
Kdy lze zvýšit nájem
Ke zvýšení nájemného dohodou může pronajímatel přistoupit jen jednou ročně. Pronajímatel má zároveň právo navýšit nájemné v případě, kdy se zlepšila kvalita bydlení například v souladu s proběhnutou rekonstrukcí nebo stavebními úpravami. Takové navýšení nesmí překročit 10 % původního nájemného.
Jak zjistit výši obvyklého nájemného
Obvyklá cena je tedy zjistitelná pouze analýzou trhu. Obvyklá cena proto může být určena pouze u věcí (bytů), se kterým se běžně obchoduje. V případě nájemného lze říci, že obvyklé nájemné lze zjistit pouze tam, kde je běžně nájemné nově sjednáváno nebo měněno za obvy- klých obchodních podmínek.
Jak často se může zvýšit nájem
Ke zvýšení nájemného dohodou může pronajímatel přistoupit jen jednou ročně. Pronajímatel má zároveň právo navýšit nájemné v případě, kdy se zlepšila kvalita bydlení například v souladu s proběhnutou rekonstrukcí nebo stavebními úpravami. Takové navýšení nesmí překročit 10 % původního nájemného.
Jaká bude inflace v roce 2023
Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v květnu 2023 cenová hladina meziročně o 11,1 %. Inflace tak dále výrazně zpomalila, nadále se však nacházela vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly rovněž o 11,1 %.
Jak často lze zvýšit nájem
Zvýšit nájemné lze pouze jednou za rok, případně za delší období (například 1,5 roku).
Co vše zahrnout do výše nájemného
Zpravidla se jedná o:dodávky vody a tepla.odvod odpadních vod,odvoz komunálního odpadu,osvětlení a úklid společných prostor,poplatek za rozhlas a televizi,provoz výtahu a podobně.
Jak si říct o vyšší nájem
Zatřetí musí pronajímatel návrh na zdražení poslat/předat nájemci písemně. Do návrhu navíc musí vepsat novou výši nájemného a důkaz o tom, že nájem zvyšuje jen na obvyklou výši. Začtvrté návrh na zvýšení nájemného nemůže pronajímatel poslat dřív než rok od posledního zdražení.
Kdy skončí inflace
Inflace se na jaře a v létě letošního roku bude dále rychle snižovat, počátkem roku 2024 se vrátí do blízkosti 2% cíle.
Jak si spočítat inflaci
Míra inflace v ČR
Míru inflace spočítáte jako poměr cenového indexu za vybrané období, respektive na jeho konci a začátku. Jako cenové indexy se nejčastěji využívají index spotřebitelských cen či deflátor HDP (poměr nominálního a reálného HDP). V ČR inflaci měří Český statistický úřad.
Jak účtovat předpis nájemného
V případě placení nájemného na příští rok se vypočtené nájemné zaúčtuje společně s předchozí účetní operací na účet 381 – Náklady příštích období na stranu MD. V následujícím roce se přeúčtuje z účtu 381 – Náklady příštích období na stranu D a poté na účet 518 – Ostatní služby na stranu MD.
Co platí nájemník v bytě
Nájemce službu využívá, musí ji zaplatit
Aby mohla být konkrétní služba spojena s užíváním bytu, musí ji nájemce skutečně využívat. Musí například svítit, topit, spotřebovávat vodu, vytvářet odpad, jezdit výtahem, pohybovat se po domě a tím pádem ho i „znečišťovat” apod.
Co všechno musí platit nájemník
Jedná se například o dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.
Jaká bude inflace za rok 2023
Dle prognózy bude celková inflace za rok 2023 11,2 %, přičemž ještě v únoru bylo predikována inflace 10,8 %. „Inflace se na jaře a v létě letošního roku bude dále rychle snižovat, počátkem roku 2024 se vrátí do blízkosti 2% cíle,“ uvádí ČNB.
Jak se počítá Meziměsíční inflace
Statistici každý měsíc sledují, jak se u jednotlivých položek změnila cena. Když tyto změny pak s příslušnou váhou sečteme, dostaneme průměrnou meziměsíční inflaci – za letošní květen 0,7 %.
Kdo měří inflaci
V ČR inflaci měří ČSÚ, na jehož internetových stránkách lze nalézt podrobnosti o měření inflace v ČR. Součástí cílování inflace je také její predikce, kterou ČNB publikuje ve Zprávách o měnové politice. ČNB také zjišťuje inflační očekávání domácností, nefinančních korporací a firem a finančních trhů.
Jak neplatit daně z pronájmu
Pokud jste zaměstnanec a pronájmem jste si v roce 2022 vydělali méně než 6 000 Kč (a jiné další vedlejší příjmy nemáte), nemusíte přiznání řešit a daň z příjmu z pronájmu neodvádíte.
Na jaký účet zaúčtovat nájemné
V případě, že nájemné hradíte hotově, zaúčtujete v účetním období 2022 v agendě Pokladna nájemné za příští rok na účty 381/211.
Co je považováno za běžné opotřebení bytu
Běžné opotřebení bytu můžeme vysvětlit jako mírné a postupné zhoršení stavu vybavení způsobené běžným užíváním.