Jak utáhnout vidlici na kolo?

Jak utáhnout vidlici na kole

Hlavové složení není možné seřídit, aniž povolíme upínací šrouby představce na sloupku řízení. Povolujeme je střídavě, povolení jednoho, utahuje druhý šroub. Pak dotahujme zátku hlavového složení, čímž vytáhneme vidlici nahoru a usadíme a utáhneme ložiska.
Archiv

Jak sundat vidlici na kole

Demontáž hlavového složení je jednoduchá, stejná jako u běžného ahead provedení: povolíme šrouby na představci, šroub v zátce zcela vyšroubujeme, představec a případně distanční podložky sejmeme a lehkým klepnutím pomocí paličky na sloupek řízení vyjmeme vidlici z rámu.

Jak dotáhnout řídítka na kole

Při seřízení nejprve povolte šrouby, které drží představec na sloupku vidlice. Poté otáčejte seřizovacím šroubem po směru hodinových ručiček pro dotažení hlavového složení, nebo proti směru hodinových ručiček pro jeho povolení. Nakonec srovnejte představec do jedné osy s předním kolem a dotáhněte šrouby představce.
ArchivPodobné

Jak dotahnout představec

Stačí přitáhnout jeden šroub na představci, zabrzdit přední brzdu a obejmout horní misky hlavového složení. Poté střídavým pohybem kola dopředu a dozadu dobře rozeznáme možnou vůli v hlavovém složení.
Archiv

Jak narazit ježka do vidlice

Pokud máme ve sloupku poškozeného ježka a vyjíždí nahoru, můžeme jej postupným přidáváním podložek pod víčko představce dotahováním šroubu vytáhnout směrem nahoru. Když to nejde, lze jej vyrazit delší tyčkou skrz sloupek vidlice ven směrem dolů.

Jaké odpružení na kolo

Na horských kolech se můžeme setkat se dvěma základními způsoby odpružení – buď se o eliminaci rázů postará pružina, nebo vzduch. Na výběr je velké množství odpružených vidlic a tlumičů, které se dále liší mnoha jinými parametry, ale už jen základní volba „pružina, nebo vzduch“ silně ovlivní charakter odpružení.

Jak casto menit olej ve vidlici

U silničních motocyklů byste měli měnit olej ve vidlici každé dva roky nebo 15-20tis. km. Důvodem je zamezení poškození funkčních částí vidlice. U motokrosových jezdců je stanovení intervalu výměny těžší, doporučujeme servisovat po 40-60 hodinách ježdění.

Jak vysoko mají být řídítka na kole

Jak nastavit výšku řídítek na silničním kole.

Obecně platí, že poloha řídítek je stejná nebo nižší než výška sedla, a to v rozmezí 0 až 6 cm pod horní hranou sedla.

Jak Utahnout vidlici

Správné dotažení můžete zkusit sami: nejdříve povolte šrouby na představci, poté s citem dotahujte vrchní víčko na vidlici. Utažení musí být takové aby se řidítka lehce otáčela, ale zároveň nevznikla vůle mezi vidlicí a rámem. Jakmile se do této fáze dostanete dotáhněte zpět šrouby na představci.

Jak vyndat ježka z vidlice

Pokud instalujeme novou vidlici, je nutné nejprve zkrátit sloupek řízení (viz článek JAK ZKRÁTIT SLOUPEK ŘÍZENÍ). Pokud potřebujeme reinstalovat ježka, ideálním způsobem, jak odstranit stávajícího, je vytlačit ho spodkem sloupku pomocí dlouhého šroubu, tyče či vyrážeče a kladiva.

Jak zkrátit krk vidlice

Vidlici vyklepneme z hlavové trubky, dáme pozor aby nám nespadla na zem. Upneme držák trubky do svěráku a sloupek řízení do něj. Pomocí náhradního kroužku řízení a šroubováku vyznačíme linii řezání asi 3mm pod první značkou (směrem ke koruně vidlice).

Jakou přední vidlici na kolo

Zdvih

Zdvih (mm) Druh jízdního kola Terén
50–75 trekingová kola lehčí terén
80–100 horská kola, trekingová kola nezpevněné cesty, cyklostezky
120–130 horská kola těžší terén
160 a více freeride kola náročné sjezdy, downhill

Jak funguje odpružená vidlice

Odpružená vidlice umí tlumit otřesy během jízdy, kolo se lépe přizpůsobí terénu a vyrovnává případné nárazy a nerovnosti, eliminuje vibrace a jezdec tak po každé jízdě nemá roztřesené ruce jako by pracoval se sbíječkou. Odpružená vidlice zlepšuje velmi výrazně dobrý pocit z jízdy a zvyšuje jízdní komfort.

Jak Dolit olej do vidlice

Než spojíme prostřednictvím šroubů vnitřní a vnější nohy, je třeba nalít ze spodní strany do levé (pružinové) nohy trochu oleje. Jeho přesné množství by mělo být uvedeno v technických specifikacích k dané vidlici.

Jak se starat o skútr

Nepodceňujte pravidelnou údržbu skútruHladinu oleje kontrolujte před každou jízdou. Bez motorového oleje na mašině daleko nedojedete.Vzduchový filtr udržujte v čistotěKontrolujte stav motopneumatik.Akumulátor přeměřte a dobijte i během sezóny.I motocykly si zaslouží pravidelné mytí

Jak šlapat na kole

Je jedno, v čem jezdíte, šlapání by mělo být vždy co nejvíce plynulé a rovnoměrné. V sedle se nekývejte a neposkakujte, neprošlapujte paty dolů. Při jízdě se šlape přední částí, která by měla být na ose pedálu. Použijete-li nášlapné pedály a tretry, hledání této pozice máte ulehčené.

Jaký představec na kolo

Pro silniční kola a XC pojetí horské cyklistiky se délka představce pohybuje kolem 100 mm. Pro all-mountain, enduro, či dokonce sjezdové disciplíny se používají představce kratší. Obecně se dá říci, že čím víc z kopce, tím kratší představec. Krátké a tuhé představce se používají i pro BMX.

Jak povolit vidlici

Na vidlicích s tímto typem odpružení často bývá na pravé straně korunky kolečko pro nastavení předpětí. Může na něm být nápis preload. Stačí otočit kolečkem po směru hodinových ručiček pro utažení pružiny nebo proti směru hodinových ručiček pro její uvolnění. Nastavení vidlic U-FIT je ještě jednodušší.

Jak dostat ježka z vidlice

Pokud instalujeme novou vidlici, je nutné nejprve zkrátit sloupek řízení (viz článek JAK ZKRÁTIT SLOUPEK ŘÍZENÍ). Pokud potřebujeme reinstalovat ježka, ideálním způsobem, jak odstranit stávajícího, je vytlačit ho spodkem sloupku pomocí dlouhého šroubu, tyče či vyrážeče a kladiva.

Jak funguje vidlice na kole

Pružinová vidlice funguje na principu ocelové pružiny, která se pohybuje v olejové lázni, která ji maže, díky čemuž je vidlice citlivější. Regulovat také snadno můžete i tlumení, díky čemuž se lépe vidlice vrací po stlačení zpět.

Čím mazat vzduchovou vidlici

Na mazání odpružených vidlic všech výrobců doporučujeme 100% Silikonový olej PAN OIL. Před samotným mazáním se ujistěte, že na vidlici nemáte žádné nečistoty – doporučujeme vždy alespoň krátce vidlici opláchnout proudem čisté vody. Minimální frekvence mazání vidlice je nejméně 1 krát za rok v bezbahenním provozu.

Jak se starat o odpruženou vidlici

Na mazání odpružených vidlic všech výrobců doporučujeme 100% Silikonový olej PAN OIL. Před samotným mazáním se ujistěte, že na vidlici nemáte žádné nečistoty – doporučujeme vždy alespoň krátce vidlici opláchnout proudem čisté vody. Minimální frekvence mazání vidlice je nejméně 1 krát za rok v bezbahenním provozu.

Jak často měnit olej u skútrů

U čtyřtaktního motoru je namístě kontrola hladiny olejové náplně. Intervaly pro výměnu celé olejové náplně včetně filtru určuje výrobce. Pohybují se většinou v rozmezí 3 až 5 tisíc kilometrů. U skútrů s kotoučovými brzdami je třeba kontrolovat zavzdušnění brzd a hladinu brzdové kapaliny.

Kde je svíčka na skútrů

Nicméně najdeš ji v bloku motoru. Z jedné strany půjde výfuk, z protější sání od karburátoru a mezi něma bude trčet gumový nástavec… ten odpojíš a pod ním najdeš svíčku.

Jak zvýšit výkon na kole

Staňte se lepším sportovcem, díky těmto jednoduchým tipůmJezte správné množství energie a makroživin.Na kolo vyrazte dostatečně hydratovaní a dostatečně pijte i během zátěže.Doplňujte správně energii.Využijte sílu doplňků stravy.Po výkonu se pořádně najezte.