Jak se dělá sumec
Sumce naporcujeme, prošpikujeme proužky slaniny, osolíme a poprášíme jemně paprikou. Pekáček vymažeme máslem, poklademe kolečky brambor, na ně položíme porce ryby, na kolečka nakrájenou cibuli, rajčata a papriku, posypeme špetkou šalvěje, poklademe lístečky másla a pečeme v předehřáté troubě asi 45 minut.
Jak je velký sumec
Rozměry. dorůstá úctyhodných rozměrů okolo 2 m (rekordně okolo 3 m, v minulosti i 4 -5 m), hmotnost okolo 60 kg, ale mohou dosahovat i hodně přes metrák (v minulosti snad i 300 kg). Větších rozměrů dorůstají sumci z teplých oblastí (Itálie, Rusko, Kazachstán…).
Jak drzet sumce
Vždy bychom se měli řídit stejným pravidlem jako při zdolávání ze břehu. Pokud je sumec v tahu, měla by osa rukojeti prutu být vodorovně s hladinou. Pouze pokud se ryba nechá přitahovat, můžeme prut zvedat a následně rychle získanou šňůru dovíjet.
Jak rychle roste sumec
V příznivých podmínkách (dostatek potravy, teplá voda) roste velmi rychle. V chladných vodách je jeho růst pomalejší. V prvním roce života dorůstá 10–18 cm, v pátém roce 55–75 cm, v desátém roce 85–120 cm, v patnáctém roce 120–170 cm, ve dvacátém roce 150–200 cm. Jeho váhové přírůstky činí 1–3 kg ročně.
Jak dlouho se peče sumec
Sumce se slaninou nejdříve zprudka orestujeme na pánvi z obou stran a poté ho přendáme do pekáčku k zelenině. Pečeme v předehřáté troubě cca 25 minut na 170°C. Ke konci pečení rybu posypeme sýrem, slabě osolíme a ldyž se sár roztaví, troubu vypneme a podáváme.
Jak naložit sumce
Lák připravíme svařením 5 l vody, spolu s 0,8 kg soli a 0,1 kg cukru, podle vlastního uvážení můžeme ještě okořenit cibulí, česnekem, citronovou šťávou či bylinkami. Po vychladnutí nálev nalijeme na naporcované maso. Maso necháme v láku minimálně 8 hodin, u větších kusů klidně 12 hodin.
Jak dlouho se dožívá sumec
Jako jeden z mála našich druhů patří sumec velký k rybám dlouhověkým, neboť se dožívá, zejména v údolních nádržích a velkých řekách, běžně věku 20-40 let. V příznivých podmínkách (dostatek potravy, teplá voda, dlouhé vegetační období) roste velmi rychle.
Kdy jít na sumce
Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.
Jak se zabíjí sumec
Sumce je samozřejmě nutné nejprve co nejšetrněji zabít. Nejprve ho omráčíme ránou do hlavy, musí být sílná, protože sumec má silnou lebku. Pak na jeho temeni nahmatáme konec lebky a tak 2 až 3 prsty od ní ho usmrtíme dlouhým, úzkým nožem, ten zabodnem tak hluboko, aby jsme s jistotou probodli mozek ryby.
Jak dlouho se tře sumec
V prvním roce života dorůstá 10-18 cm délky těla, ve druhém roce 20-38 cm, ve třetém roce 35-53 cm, ve čtvrtém roce 45-68 cm, v pátém roce 55-75 cm, v desátém roce 85-120 cm, v patnáctém roce 120-170 cm, ve dvacátém roce 150-200 cm.
Jak dlouho PECT sumečka v troubě
Filety sumečka osolíme a opepříme z obou stran, položíme na plech potřený olivovým olejem a na filety navršíme připravenou krustu. Vložíme do trouby předehřáté na 200 °C a pečeme 10-12 minut podle výšky filetů.
Co udělat ze sumce
Skvěle chutná v klasickém trojobalu, pivním těstíčku či bylinkové krustě. Hodí se rovněž k přípravě polévek – sumec a kapr jsou nedílnou součástí maďarské rybí polévky halászlé. Ryba se rovněž dá naložit nakyselo a využít k přípravě nejrůznějších salátů, v uzené formě patří k rybím delikatesám.
Jak dlouho se udí sumec
Udíme teplým kouřem zhruba při 60-80 °C, podle velikostí balíčků rybího masa, zhruba 3-5 hodiny. Správně vyuzený sumec musí být křehký, maso se odděluje od páteře, povrch je suchý, vybarvený do hněda a maso ztratilo syrovou chuť. Takto vyuzený sumec má omezenou trvanlivost, konzumujeme teplé nebo studené.
Jak chutná sumec
Sumec je vynikající ryba, chutí tak trochu připomínající kapra. Jedná se o největší sladkovodní rybu žijící v Evropě. Nemá šupiny a charakteristické jsou dlouhé „vousy“. Maso vždy zbavujeme kůže, porcujeme na filety nebo podkovy, obsahuje minimum kostí a poměrně velké množství tuku.
Jak se množí sumci
U nás se rozmnožují v nejteplejších obdobích mezi květnem a červencem. Samice si staví hnízdo v písčitém dně, kam klade několik tisíc jiker. Jikry i vykulený plůdek samec hlídá a ochraňuje. Pohlavně dospívá ve 2 – 3 letech.
Jak navazat na Trhacku
K umístěné bójce, nejlépe pomocí karabinky, připneme celou sestavu se splávkem a nástražní rybkou, splávek s rybou dáme do vody, vypneme vlasec a můžeme se těšit na záběr. Prut by měl být při metodě na trhačku, postavený kolmo v zemi, pokud možno umístěný v kvalitním stojanu.
Jak začít chytat sumce
Kdo chce začít lovit sumce, právě položená je správná volba, jak se sumci začít. Velkou výhodou je fakt, že lze začít chytat sumce i na klasické kaprové pruty, pokud mají alespoň trochu kvalitní očka. Ovšem nepodceňujte sílu kmenové šňůry, ale i nosnost použité bižuterie a především nosnost návazců.
Jak se zbavit slizu ze sumce
Rybu před kuchyňskou úpravou zbavíme šupin, vykucháme ji a odstraníme hlavu i ploutve. U některých rybích druhů (úhoř, štika, lín) musíme napřed kůži zbavit slizu – to provedeme buď nožem nebo solí. Tělo pak naporcujeme na vhodné porce (filety, podkůvky, apod.). Jednotlivé porce důkladně umyjeme ve studené vodě.
Kde se loví sumec
Sumec se vyskytuje kromě pstruhových pásem řek v horských oblastech, snad na každém revíru. Podle mých zkušeností, čím menší voda, na které lovíte, tím je větší pravděpodobnost úlovku. Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice.
Jak dlouho se peče Sumecek
Troubu jsem si zapnula na 180°C. Poté jsem si dno pekáčku lehce potřeba olivovým olejem, vyskládala tam kusy ryby a dala na péct na 25-30minut.
Jak chutna Sumecek
Sumec je vynikající ryba, chutí tak trochu připomínající kapra. Jedná se o největší sladkovodní rybu žijící v Evropě. Nemá šupiny a charakteristické jsou dlouhé „vousy“.
Jak vykuchat sumce
Nejprve opracujeme sumce, omyjeme ho pod tekoucí vodou, vykucháme. Nařízneme kůži kolem hlavy sumce, přichytneme kůži ostřím nože a začneme ji oddělovat od těla. Je nutné oddělit kůži od masa v oblasti břicha, pak ji lze snadno stahovat, občas si pomůžeme nožem. Dále zpracováváme rybu jako jiné druhy.
Jaké ryby na uzení
K uzení se nejlépe hodí ryby s vysokým obsahem tuku, jako je kapr, úhoř, sumec, losos, makrela či karas.
Jaká ryba je nejchutnější
Úhoří maso je bílé, šťavnaté, tučné a lahodné. Nemá kosti a řadí se mezi nejchutnější rybí maso vůbec.
Jaké maso má candát
Candát obecný je ušlechtilý druh ryby (dravec). Jeho bílé pevné maso je velmi kvalitní a chutné a neobsahuje moc kostí. Sumec velký je nejtypičtější chovaný dravý druh ryby. Maso má tučnější a chutné.