Jaký vlasec na štiky?

Jak silny vlasec na pstruhy

Také výběr vlasce je důležitý. Na vláčení používáme co nejméně rozpínavé vlasce, tenké, ale odolné proti oděru. Skvělé jsou fluorokarbonové vlasce o průměru od 0,14 do 0,20 milimetrů. Také záleží kde budete chytat a jaká je vaše cílová ryba.

Jak silný fluorocarbon na štiky

Z praxe vím, že i kvalitní fluorocarbon o síle 0,4 mm štika překousne jako nic. Absolutní minimum je podle mne 0,60 mm (tady vidím jistotu tak 60%), za cca 80-90 % bezpečnost považuji sílu cca 0,80 mm. Pak je lanko schopné vytáhnout i několik desítek štik a vydrží.

Jak nejlépe chytit štiku

U lovu na mrtvou rybu je potápivý styl často snazší a efektivnější. Při lovu na položenou se nejčastěji využívají průběžné montáže nebo paternoster návazce (viz obrázek). Splávky a kačenky fungují nejlépe na živé nástrahy, protože umožňují rybám pohybovat se a zvyšují tak šanci na záběr od predátora.
Archiv

Jak vybrat vlasec

Jednoznačně nejuniverzálnější volbou jsou vlasce o průměrech 0,25 – 0,35 mm. Tenký vlasec nemá takovou pevnost, snáze se prodře, ale lépe splyne s okolím. Silnější vlasce unesou i kapitální kapry, odolají tření o větve, ale jsou nápadnější.

Jakou šňůru na přívlač Štika

Jelikož je drtivá většina úlovků na svazových vodách ve velikosti do 80 centimetrů, tak si na většinu štik vystačíme s opravdu tenkou šňůrou v průměru 0,12 mm. Je samozřejmě nutné doplnit šňůru o nějaký návazec proti stičím zubům.

Jakou barvu šňůry na přívlač

V případě vláčení a volby barvy šnůry nebo vlasce je v podstatě jedno, jakou barvu zvolíte, vyberte si takovou, kterou dobře uvidíte. Obecně se pro přívlač spíše doporučují barevně výraznější provedení fluo žlutá, oranžová, zelená právě proto, aby je bylo dobře vidět i za šera.

Jaký fluorocarbon na štiky

Díky této vlastnosti je proto fluorocarbon vynikající pro lov štik v čisté vodě. Bacha! Aby fluorocarbon vydržel nápor štičích zubů, je nutné používat fluorocarbony o průměru MINIMÁLNĚ 0,50 mm. Ideální je ale používat fluorocarbony o průměru nad 0,70 mm.

Jak navázat fluorocarbon na šňůru

Postup, kterým se uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu váže:Vytvoříme jednoduchou smyčku na fluorocarbonu.Prostrčíme smyčkou pletenou šňůru.Dotáhneme šňůru na konec smyčky.Děláme omoty kolem celé smyčky směrem zpátky (můžeme například 10x)Opět prostrčíme pletenou šňůru smyčkou.Navlhčit, utáhnout.

Jak silný vlasec na štiky

Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi. Na tento průměr se dá vytáhnout až na břeh štika, 115 cm, pokud netlačíte příliš na pilu a máte trpělivost v souboji. Kdybyste se chystali na sumce, velké štiky, zkrátka velké ryby. Zvolil bych průměr 0,50 mm a více.

Kdy berou nejvíc štiky

Právě září a říjen jsou měsíce, kdy je nejsnadnější štiku ulovit, a to když jsou slunečné dny s ranní a večerní mlhou. Naopak štika příliš neloví (tudíž ignoruje rybářské nástrahy) před bouřkou a jiným rychlým zhoršením počasí a když fouká studený vítr.

Co je to šokový vlasec

Šokový návazec jinak nazývaný taky jako odhozovka či šokovka je několik posledních metrů vlasce nad naší montáží. Tento vlasec je z pravidla o většího průměru a nosnosti, nežli náš kmenový vlasec, nejčastěji se na šokový návazec používají průměry od 0,40 mm až do 0,60 mm.

Po jaké době měnit vlasec

Pokud chytáte rekreačně pár vycházek za rok, měl by Vám vlasec vydržet dvě sezony, ale i tak doporučujeme každou sezonu namotat nový. Většina našeho týmu mění vlasce dvakrát za sezonu.

Jakou sílu vlasce na přívlač

Na přívlač je to ideální volba a na obalu Vás může ujistit nosnost vlasce. Tento průměr vlasce by měl stačit na střední velikosti ryb (50 – 90 cm). Například na kapry skvělá volba. Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi.

Jakou zvolit šňůru na přívlač

Z čistě filozofického hlediska by bylo nejlepší vždy použít co nejtenčí průměr. To nabízí nejdelší náhozy a dokonalý kontakt s nástrahou nehledě na říční proud či vítr nad hladinou. V kombinaci s malou nápadností ve vodě mluví vše jasně pro tenké šňůrky. Šedivá je však teorie a naopak zelený bývá strom života.

Jak silný fluorocarbon

Pokud chytáte na místě, kde není po vázce nebo překážkách ani památka, postačí fluorocarbon kolem 0,33 mm. Na komplikovanějších místech musíte samozřejmě přitvrdit a zkusit návazce i přes 0,4 mm.

Jak narovnat fluorocarbon

Proto ho stačí po uvázání návazce pořádně silou napnout a případně po něm chvíli rychle jezdit prsty, čímž ho mírně zahřejte a snáze se narovná. Tohle naprosto stačí, aby se Váš návazec z Clearwateru dokonale narovnal a kopíroval dno.

Jak spojit šňůru s vlascem

Postup, kterým se uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu váže:Vytvoříme jednoduchou smyčku na fluorocarbonu.Prostrčíme smyčkou pletenou šňůru.Dotáhneme šňůru na konec smyčky.Děláme omoty kolem celé smyčky směrem zpátky (můžeme například 10x)Opět prostrčíme pletenou šňůru smyčkou.Navlhčit, utáhnout.

Co je šoková šňůra

Šokový návazec jinak nazývaný taky jako odhozovka či šokovka je několik posledních metrů vlasce nad naší montáží. Tento vlasec je z pravidla o většího průměru a nosnosti, nežli náš kmenový vlasec, nejčastěji se na šokový návazec používají průměry od 0,40 mm až do 0,60 mm.

Na co chytat štiky

Jaké metody na štiku můžeme využít:Lov na přirozenou nástrahu – živá rybka, mrtvá rybka.Přívlač na umělé nástrahy – lov na třpytku, woblery, gumové nástrahy mnoho dalšího.Lov na umělou mušku – muškaření na velké streamery, záležitost pro velké fajnšmekry.

Co loví štika

Štika nepohrdne ani obojživelníkem a drobným hlodavcem. Stejně jako Sumec velký, nepohrdne ani menší kachnou nebo žížalou. Kanibalismus je u štik běžný. Štika loví uhynulé, nemocné, poraněné ryby.

Jak spojit Sokovku s vlascem

Šokovka s našim kmenovým vlascem by měla být spojena opravdu pevným uzlem, který ovšem není zároveň nijak výrazně veliký, tak aby bezproblémově procházel očkama prutů. Pro spojení šokovky s našim kmenovým vlascem se nejčastěji používá uzel s názvem krvavý uzel či dvojitý grinner.

Jakou zvolit barvu vlasce

Výrobci oblíbených kaprových vlasců ale dávají přednost především nejrůznějším tmavším odstínům či camo zbarvením. Důvod je prostý, vlasec většinou poslední úsek před montáží leží poměrně nízko nad dnem. Proto bývá výhodnější méně výrazné či maskovací zbarvení, pokud tedy není dno vyloženě světle zbarvené.

Jak navázat vlasec na prut

Připevněte naviják na jakýkoliv prut, protáhněte vlasec největším očkem, udělejte na konci smyčku a při navíjení držte vlasec mezi dvěma prsty nebo kouskem hadříku. Při navíjení díky vodě nedochází ke tření a mokrý vlasec si parádně ukládá na cívku navijáku, přesně tak, jak potřebuje.

Jaký průměr fluorocarbonu

Návazec z fluorocarbonu si můžeme dovolit použít pouze u nástrah s jednoháčkem, kde toto riziko odpadá. Aby měl fluorocarbon dostatečnou odolnost vůči zubům, budete potřebovat průměr minimálně 0,6 – 0,8 mm.

Na co se používá šokový vlasec

Důvody, proč při položené používat šokový návazec:

aby při dalekých náhozech kmenový vlasec při náhozu nepraskl, nebo se zbytečně nepřepínal. šokovka je více odolná proti předření a pozdějšímu přetržení kmenového vlasce, například při chytání ve vázkách nebo jiném složitém terénu.