Jak spojit Muškařskou šňůru
Muškařskou šňůru s návazcem spojíme nejlépe pomocí rychlospojky. Šňůru navlékneme „píďalkovitými pohyby“ do punčošky rychlospojky co nejhlouběji. Spoj zakápneme nějakým pružným lepidlem, při rychlých výměnách u vody stačí i sekundové lepidlo, a přetáhneme bužírkou, která je součástí rychlospojky, až ke konci punčošky.
Jak začít s muškařením
Nejsnazší začátek je na přírodních menších tocích s proudy, rodinami a menšími jezy. Začít muškařit můžete také na soukromých revírech, kterých je dost po celé republice. Naopak nejtěžší muškařské začátky bývají na velkých nížinných řekách či stojatých revír bez obsádky lososovitých ryb.
Jaký prut na muškaření
Jako univerzální prut pro začátečníka doporučujeme prut v délce 8,6ft (260cm) až 9ft (270cm) pro lov na středních a velkých řekách. V případě, že budeme muškařit na potocích a malých říčkách, které jsou obklopeny pobřežní vegetací, šáhneme po prutě kratším a to v délce od 7ft (210cm) do 8ft (245cm).
Jak navázat mušku
Mušky na několika desítkách cm klasického tenkého vlasce. Ujímaný návazec – vlasec, jenž je na konci tenký. Směrem k šňůře se postupně zesiluje. Muškařská šňůra (konkrétní parametry zanedbejme pro jednoduchost) – hlavní součást sestavy, těžká šňůra slouží k dopravě lehkých mušek na místo určení ve vodě
Jak navázat fluorocarbon na šňůru
Postup, kterým se uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu váže:Vytvoříme jednoduchou smyčku na fluorocarbonu.Prostrčíme smyčkou pletenou šňůru.Dotáhneme šňůru na konec smyčky.Děláme omoty kolem celé smyčky směrem zpátky (můžeme například 10x)Opět prostrčíme pletenou šňůru smyčkou.Navlhčit, utáhnout.
Kdy Muškařit
Od 16. června do 31. prosince – lov na umělou mušku nebo lov muškařením, nebo lov čeřínkováním v mimopstruhovém rybářském revíru. Doba povolení muškaření a čeřínkování v mimopstruhových revírech.
Co to je muškaření
Muškaření je způsob sportovního lovu ryb, rybolovná disciplína. Při muškaření je nástraha – umělá muška nahazována pomocí muškařské šňůry a prutu do místa lovu. Tímto způsobem lze ulovit většinu ryb, a to jak sladkovodních, tak mořských.
Jak vybrat muškařský naviják
Kupte si muškařský naviják lehký s cívkou takového průměru, aby pojmula bez problémů celou šňůru a ještě alespoň 30 m šňůry podkladové, tzv. backingu, při jezerním muškaření alespoň 50 m. Kupte si i náhradní cívky nebo kartridže pro jiné šňůry. S jednou šňůrou už moderní muškař nevystačí.
Co je to Aftma
AFTMA – tento termín označuje hmotnost šňůry dle číselného vyjádření. Lajny lze rozdělit na lehké (č. 3, 4), střední (5, 6) a těžké (7, 8 a více).
Jak navazat suchou musku
Na těchto vodách ryby může rušit i to, že na hladině plave koncový vlasec. V takových případech je dobré použít dlouhý návazec a potřít 20 – 30 cm vlasce před muškou odmašťovací hlinkou.
Jak správně navázat prut
Otevřete překlapěč navijáku a vlasec protáhněte veškerými očky prutu. 3. Namontujte zarážku, navlékněte korálek, nasuňte klouzavý (tzv. "angličák", hloubku regulujete posunutím zarážky nad splávkem) nebo pevný splávek (hloubku nástrahy regulujete posunováním splávku).
Jak silný fluorocarbon
Pokud chytáte na místě, kde není po vázce nebo překážkách ani památka, postačí fluorocarbon kolem 0,33 mm. Na komplikovanějších místech musíte samozřejmě přitvrdit a zkusit návazce i přes 0,4 mm.
Co je šoková šňůra
Šokový návazec jinak nazývaný taky jako odhozovka či šokovka je několik posledních metrů vlasce nad naší montáží. Tento vlasec je z pravidla o většího průměru a nosnosti, nežli náš kmenový vlasec, nejčastěji se na šokový návazec používají průměry od 0,40 mm až do 0,60 mm.
Kde se smí Muškařit
Námitka č. 1: Muškaření je vhodné pouze pro lov lososovitých ryb, které v blízkosti mého bydliště nežijí. Kdepak, muškařením ulovíte většinu rybích druhů žijících v pstruhových i mimopstruhových vodách, a to jak tekoucích, tak i stojatých.
Jak chytat na suchou mušku
Hledání ryby
Suchá muška není o lovu na blind. Vyplatí se nejdříve pořádně koukat a až poté přistoupit k lovu. Jakékoliv kroužky na hladině nebo plesknutí ryby vás navede k úlovku. S pomocí polarizačních brýlí můžete dobře vidět i ryby nade dnem.
Jakou velikost cívky navijáku
Obvyklá velikost cívky pro přívlač je 2500 – 3500 a samozřejmě lze použít i naviják s menší nebo o něco větší cívkou. Nezanedbatelným parametrem u přívlačových navijáků je i jejich hmotnost.
Jak správně nastavit brzdu na navijáku
Zadní brzda navijáku se reguluje pomocí matice umístěné na spodní straně navijáku. Zadní brzda navijáku se povoluje doleva a utahuje doprava. Je to tedy přesně naopak, než u přední brzdy. To může být pro začínající rybáře trochu matoucí, ale je to jen otázka zvyku.
Jak navázat boční návazec
Aplikace pro smart TVna kmenovém vlasci nebo pletence uděláme větší oko v místě, kde chceme napojit na přívěs návazec s háčkem.začneme jakoby klasickou smyčkou, kterou ale nedotahujeme.okem protáhneme střed smyčky 2x, až pak důkladně uzel utáhneme.těsně u uzlíku, z jedné strany, smyčku přestřihneme.
Co je to feeder prut
Při lovu na feeder se používají speciální feederové pruty s tenkými ohebnými špičkami, které slouží k signalizaci záběru. Feeder znamená anglicky krmítko. Takže dalším typickým znakem lovu na feeder jsou krmítka. Díky feederovému krmítku nástraha na háčku leží vždy poblíž hromádky voňavého krmení.
Jaký splávek na štiku
Pro chytání na menší rybičky (do 10 cm), používáme větší průběžné splávky, které se používají například při lovu kaprů. Pokud ale budeme štiky lovit na větší nástražní rybičky (nad 10 cm), pak používáme tzv. „kačeny“. To jsou specifické splávky, které jsou charakteristické pro lov štik na plavanou.
Jaký průměr fluorocarbonu
Návazec z fluorocarbonu si můžeme dovolit použít pouze u nástrah s jednoháčkem, kde toto riziko odpadá. Aby měl fluorocarbon dostatečnou odolnost vůči zubům, budete potřebovat průměr minimálně 0,6 – 0,8 mm.
Jak navázat šokovou šňůru
Jak se šokový návazec spojuje s kmenovým vlascem
Šokový návazec musí být s kmenovým vlascem spojený pevným uzlem, který zároveň není příliš velký, aby lehce procházel přes očka prutu. Pro spojení s kmenovým vlascem se nejčastěji používají uzle dvojitý grinner nebo krvavý uzel.
Jaký šokový návazec
Nejčastěji se na šokový návazec používají silnějším silony v průměru 0,40-0,60 mm. Vyrábí se dokonce přímo speciální šokové vlasce. Někdo používá na šokovku i speciální pletenky. Ty jsou skvělé pro daleké náhozy, kdy díky využití pletenky, která je neprůtažná, můžeme naplno využít samotnou akci prutu.
Jak daleko může být rybáře od prutů
plavanou, kdy musí být lovící u prutů přítomen tak, aby v případě potřeby mohl s nimi bez prodlení manipulovat Dle řádu je možno se vzdálit od nastražených prutů maximálně do 10 m, přičemž pruty nesmí být upraveny do systému samoseku.
Kdy se může Muškařit
V období od 1. ledna do 15. června je povoleno lovit pouze s klasickou muškařskou výbavou skládající se z muškařského prutu, muškařského navijáku, muškařské šňůry a návazce o maximální délce odpovídající dvojnásobné délce používaného prutu a s nástrahami v maximální velikosti 3 cm.