Jak vybrat představec na kolo?

Jaký představec na kolo

Pro silniční kola a XC pojetí horské cyklistiky se délka představce pohybuje kolem 100 mm. Pro all-mountain, enduro, či dokonce sjezdové disciplíny se používají představce kratší. Obecně se dá říci, že čím víc z kopce, tím kratší představec. Krátké a tuhé představce se používají i pro BMX.
ArchivPodobné

Jak se měří představec

Obvykle měříme od osy krku (od imbusu) po „rýhu“ v představci – a ta přeci nezbytně nemusí půlit řídítka. Tak by se půl cm dalo získat.

Jak nastavit představec

Nejjednodušším způsobem, jak upravit výšku řídítek je pomocí podložek v hlavovém složení. Většina kol má mezi 20 až 30mm těchto podložek, z nichž každá je 10 nebo 5 mm vysoká. Přendáním podložky nad představec, snižíme výšku řidítek o příslušný rozměr.

Jak vysoko mají být řídítka na kole

Jak nastavit výšku řídítek na silničním kole.

Obecně platí, že poloha řídítek je stejná nebo nižší než výška sedla, a to v rozmezí 0 až 6 cm pod horní hranou sedla.
Archiv

Jak utáhnout představec

Stačí přitáhnout jeden šroub na představci, zabrzdit přední brzdu a obejmout horní misky hlavového složení. Poté střídavým pohybem kola dopředu a dozadu dobře rozeznáme možnou vůli v hlavovém složení. Pozor i na příliš utažený „hlavák“ – stačí zvednout přední kolo a otočit řídítky, chod by měl být lehký a hladký.

Jak správně nastavit posed na kole

Nastavení polohy sedla

Podřepnete si, sedlo umístěte do podpažní jamky a natáhněte ruku i prsty. Konečky prstů by se měly dotýkat kraje kliky nad šroubem. Přesnou výšky sedla doladíte po nasednutí na kolo. Patu usadíte na pedál umístěný ve své nejnižší poloze tak, aby chodidlo bylo vodorovně se zemí.

Jakou zvolit délku klik na kole

Optimální délka klik

V zásadě je to pravda. Nicméně musíme brát v úvahu dovednosti a proporce jezdce, zejména délku nohou. U horských kol je nižší světlá výška, to je důvod proč jsou kliky dlouhé cca 175 mm v této kategorii. Délka standardních klik pro trekkingová a městská kola je potom 170 mm.

Jak zvýšit řídítka na kole

Řidítka výš nedáš. Jedině můžeš koupit představec s větším úhlem, popř. polohovatelný. Starý představec můžeš vyhodit, prodat, schovat, položit mezi skleničky a talíře,…

Jakou zvolit délku představce

Správně se délka představce měří od středu šroubu víka dříku hlavového složení po střed řídítek. Délka představce hraje velkou roli v tom, jak se kolo ovládá v terénu. Zejména při jízdě na horských kolech je tato délka mimořádně významná. Také zvažte anatomii vašeho těla.

Jak vyměnit střed na kole

Nasadíme osu a pravou kliku s převodníky skrz řetěz do rámu. Rám podržíme a klepnutím dlaní do středu kliky ji zarazíme dovnitř. Nepoužíváme kladivo, abychom nepoškodili ložisko. Nasadíme levou kliku, našroubujeme prachovku a dotáhneme klíčem, čímž ostraníme vůli klik na středové ose.

Jak šlapat na kole

Je jedno, v čem jezdíte, šlapání by mělo být vždy co nejvíce plynulé a rovnoměrné. V sedle se nekývejte a neposkakujte, neprošlapujte paty dolů. Při jízdě se šlape přední částí, která by měla být na ose pedálu. Použijete-li nášlapné pedály a tretry, hledání této pozice máte ulehčené.

Jak Utahnout vidlici na kolo

Hlavové složení není možné seřídit, aniž povolíme upínací šrouby představce na sloupku řízení. Povolujeme je střídavě, povolení jednoho, utahuje druhý šroub. Pak dotahujme zátku hlavového složení, čímž vytáhneme vidlici nahoru a usadíme a utáhneme ložiska.

Jak nasadit řidítka na kolo

1. Montáž řidítek​​​​​​Řidítka jsou již osazena řadícími i brzdovými pákami a připravena k použití.Zde budete potřebovat imbus č.Napřed demontujte přední část představce.Řidítka se snažíme přikládat k rámu co nejjednodušší cestou od představce.Přidržte řidítka v představci a namontujte zpět přední část.

Jak sedět na kole aby mě nic nebolelo a šlapalo se mi lehce

Osa pedálu by měla procházet nejširší částí chodidla. S osou kola by mělo být chodidlo rovnoběžné, maximálně jen lehce natočené dovnitř. Rozhodně nešlapeme patou nebo špičkou chodidla. Doporučujeme používat cykloobuv, která má tvrdší podrážku a rovnoměrně roznáší tlak z pedálů na větší plochu chodidla.

Jak nastavit horske kolo

Ideálně by mělo být sedlo víceméně v rovině se zemí, což vyhovuje většině jezdců. Naklonění nosu sedla mírně nahoru usnadní provádění triků na kole, sklon mírně dolů je vhodný do kopců. Pokud bude výrazně dolů nebo nahoru, bude posouvat naše boky dopředu nebo dozadu, což ovlivní efektivitu šlapání.

Jak správně nastavit řídítka na kole

Nastavení řídítek

Obecně platí, že řídítka by měla být o kousek širší než ramena jezdce. Užší řídítka znemožňují dobré dýchání, naopak příliš široká ztěžují manipulaci s kolem. Podstatná je orientace brzdových pák. Sedněte si na kolo, chytněte volně řídítka a natáhněte prsty.

Jak otočit řídítka na kole

Řídítka musí být přesně v pravém úhlu vůči přednímu kolu. Dotáhněte pomocí imbusového klíče. Pozor na správnou orientaci předního kola. Ráfkové čelisťové brzdy vždy směřují dopředu, naopak brzdič kotoučových brzd vždy směrem dozadu.

Jak dotahnout kliky na kole

Musí být dotaženy rovnoměrně, takže je nejprve plně zašroubujeme a postupně utahujeme momentovým klíčem na 10, 12, 14Nm atd. až na požadovaný moment. Otestujeme kolo na bezpečném místě. Některé kliky, jako SRAM, FSA, nebo Truative jsou vybaveny samouvolňovacím systémem, povolování šroubu v klice ji stáhne z osy.

Jak rozebrat vidlici na kole

Rozebírání vidlice zahájíme povolením předpětí pružiny, případně vypuštěním vzduchu z příslušné komory. Následuje povolení šroubů na spodní straně vidlice, které poté vhodným neagresivním nástrojem (například pryžovou paličkou) zlehka odrazíme a stáhneme vnější nohy.

Proč brní ruce na kole

Brnění a mravenčení rukou bývá nejčastěji způsobeno kombinací nevhodného úchopu řídítek a nevyladěného posedu na kole. Ve zkratce: Přílišným náklonem vpřed jsou ruce přetíženy, hlava příliš zakloněná a nervové tkáně vystaveny tlaku.

Jak rychle se jede na kole

Chcete-li hubnout jízdou na kole, měli byste si na cyklistiku udělat čas třikrát až čtyřikrát týdně. Vydejte se spíše vyšším tempem po rovině, kterou občas proložíte mírným stoupáním. Ideální je rychlost patnáct až šestnáct kilometrů za hodinu. Tuto rychlost se snažte udržet co nejdéle.

Jak foukat vidlici na kolo

U vidlice umístěn většinou ze spodu pravé nohy vidlice. U tlumiče je umístěn u páčky zámku tlumiče. Při otáčení ovladače slyšíte cvaknutí. Je potřeba spočítat počet cvaknutí od dorazu k dorazu a zvolit pro běžnou jízdu střední nastavení.

Jak si sestavit vlastní kolo

Nechejte kolo několikrát „poskočit“ po podlaze, pojezděte s ním dopředu a dozadu se zataženými brzdami, abyste odhalili případný uvolněný komponent. Zkontrolujte tlak v pneumatikách. Nastavte tlak v odpružení tak, abyste dosáhli 25% sag. Nastavte odskok na dostatečně rychlou odezvu, aby nedocházelo ke zpětným nárazům.

Jak vybrat Omotávku na kolo

Obecně platí, že čím silnější omotávka, tím je jízda pohodlnější a vibrace přicházející od terénu jsou menší. Naopak čím je omotávka slabší, nebo chcete-li tenčí, tím větší je jistota úchopu, přesnost ovládání i reakce na terénní nerovnosti.

Jak zvýšit představec

Řidítka výš nedáš. Jedině můžeš koupit představec s větším úhlem, popř. polohovatelný. Starý představec můžeš vyhodit, prodat, schovat, položit mezi skleničky a talíře,…