Jak vymenit kuny na eura?

Kde vyměnit kuny za euro

Výměna chorvatské kuny za euro

prosince 2023 možné pouze na poštách, v komerčních bankách a ve Financijska agencia. Při jedné transakci lze bezplatně vyměnit nejvýše 100 bankovek a 100 mincí chorvatské kuny. Za výměnu vyššího počtu bankovek nebo mincí si komerční banky mohou účtovat poplatek.

Kde se dají vyměnit chorvatské kuny

12. 2023 Poté, co v Chorvatsku uplyne rok od zavedení eura, bude kuny povinně přijímat a měnit za eura jen Chorvatská národní banka (Hrvatska narodna banka), která sídlí v hlavním městě Záhřebu. Kunové bankovky bude možno v národní bance za eura vyměnit kdykoliv bez časového omezení.
Archiv

Kde je nejlepší vymenit kuny

Kam pro kuny

Místo Kurz Zaplatíte
Česká spořitelna 3,58 18 079 Kč
Oberbank 3,61 18 231 Kč
Směnárna Exchange 3,65 18 250 Kč
Komerční banka 3,5618 18 254 Kč

Archiv

Jak vrátit kuny

Výměnu chorvatské kuny provádějí pouze centrální banky, které patří do eurozóny. V České národní bance tedy výměna není možná. Podle nařízení Evropské centrální banky (ECB) je výměna kun za eura možná pouze u centrálních bank všech zemí eurozóny, a to od 1. ledna 2023 do 28.

Jak se vyplati platit v Chorvatsku

Využívání platebních karet je v Chorvatsku rozšířené podobně jako u nás. Ve větších obchodech, hotelech a restauracích je většinou berou. V malém krámku nebo soukromém apartmánu ale budete potřebovat hotovost. Plaťte kartou všude, kde můžete.

Jak vyhnat kunu

Rozmístěte do prostoru pachy, které kunám nevoní!

Rozvěsit po půdě naftalinové nebo chlorové tablety. Odradí je také voda po holení, kterou můžete rozprášit do prostoru. Využít lze také levné vůně do auta, které stačí rozvěsit po místnosti. Na kuny zabírá i staré prádlo namočené v naftě, které rozložíte po zemi.

Jak vybrat z bankomatů v Chorvatsku

Vybírejte z bankomatů v obchodní síti

Česká banka Partnerská banka v zahraničí Země, kde ji najdete
Česká spořitelna Erste bank Rakousko
Slovenská sporiteľňa Slovensko
Erste Bank Hungary Maďarsko
Erste&Steiermärkische Bank Chorvatsko

Jak vybrat kuny z bankomatů

Vyměňte si je už doma, kurz je zhruba 3,5 koruny za jednu kunu (informace z roku 2021, která už v roce 2022 tak docela neplatí). Pokud vám dojdou, vyberte si přímo v Chorvatsku z bankomatu. Pokud je to možné, zvolte bankomat banky, nikoliv nějaké bankomatové sítě.

Čím je lepší platit v Chorvatsku

Nejjednodušší a nejvýhodnější je platit kartou, případně vybrat z místních bankomatů. V turisticky exponovaných místech zaplatíte kartou téměř všude kromě místních trhů a menších podniků. Bankomaty jsou v každém turistickém letovisku a můžete si tak jednoduše vybrat hotovost.

Co nesnáší kuny

Kuna nesnáší hluk, ultrazvukové vlny, silné světlo, některé pachy a v neposlední řadě kočky. Všech těchto věcí lze využít proti ní. Proti kuně na půdě pomáhá pustit v podkroví hlasitě rádio. Jako trvalejší řešení, které bude fungovat i v noci, je vhodné na půdu umístit akustický plašič kun.

Co odpuzuje kuny

K odpuzení slouží pachové a ultrazvukové odpuzovače. Velmi účinné jsou české odpuzovače kun Deramax. Plašiče jsou pro lidi neslyšitelné a stále mění frekvence, aby si na ně kuny nezvykly. Výhodou plašičů kun je, že odpuzují i potkany a myši.

Jak vybrat Kuny z bankomatu

Vyměňte si je už doma, kurz je zhruba 3,5 koruny za jednu kunu (informace z roku 2021, která už v roce 2022 tak docela neplatí). Pokud vám dojdou, vyberte si přímo v Chorvatsku z bankomatu. Pokud je to možné, zvolte bankomat banky, nikoliv nějaké bankomatové sítě.

Jak vybrat z bankomatu eura

Bankomaty českých bank zatím eura svým klientům nenabízejí.

Jedinou institucí, se kterou lze v Česku vybrat z bankomatu eura, je Euronet.

Kde vyměnit kuny 2023

V České národní bance tedy výměna není možná. Podle nařízení Evropské centrální banky (ECB) je výměna kun za eura možná pouze u centrálních bank všech zemí eurozóny, a to od 1. ledna 2023 do 28. února 2023.

Kde vybirat z bankomatu v Chorvatsku

Vybírejte z bankomatů v obchodní síti

Česká banka Partnerská banka v zahraničí Země, kde ji najdete
Česká spořitelna Erste&Steiermärkische Bank Chorvatsko
Erste Bank Serbia Srbsko
Banca Comerciala Romana Rumunsko
Banca Comerciala Romana Chisinau Moldavsko

Kdy končí kuny v Chorvatsku

Konec kuny

ledna 2023. Schválení přechodu členskými zeměmi proběhlo 12. července 2022. Chorvatská kuna tak ke konci roku 2022 skončila a všechny účty, karty a hotovost byly převedeny v kurzu 7,5345 kuny za jedno euro.

Proč kuna kouše kabely

Zejména během zimních měsíců servisy neustále opravují poškozenou elektroinstalaci, za kterou mohou kuny. Kunám totiž kabely, respektive jejich bužírková ochrana a textilní izolační protihluková výplň kapoty v motorovém prostoru vyloženě voní a kabely vedoucí okolo motoru koušou.

Jak otrávit kunu

Jak zabít kunu legálně V praxi se osvědčují jedovaté sáčky Vigonez Mars, primárně určené k hubení hlodavců. V Polsku je výrobek registrován také na hubení kun, a zákazníci si jej velmi chválí. Kuna necítí bolest a odchází uhynout ven, protože při otravě pociťuje nedostatek kyslíku.

Jak poznám že je na půdě kuna

Jak poznat kunu na půděHluk – kuna je noční tvor a tak především v noci uslyšíte na půdě hluk.Trus – kuna skalní si ráda značkuje svůj revír a trus často nechává stále na stejném místě.Zápach – kuna za sebou kromě trusu zanechává také výměšky pachových žláz, kterými si značkuje své teritorium.

Jak vybrat eura v ČR

Bankomaty českých bank zatím eura svým klientům nenabízejí.

Jedinou institucí, se kterou lze v Česku vybrat z bankomatu eura, je Euronet.

Jak vybrat eura v Česku

Bankomaty Komerční banky bohužel eura nevydávají. Vybrat eura z bankomatu KB v Česku tedy není možné. Neznamená to ale, že si je ze vého KB účtu nemůžete vybrat. Řešení je zajít na pobočku s pokladnou, kde vám eura vyplatí a zároveň z vašeho účtu strhnou částku přepočtenou na koruny.

Jak získat eura

Kam pro eura Nejvýhodnější kurz pro výměnu eur najdete na pumpách ONO. Tisíc eur vás přijde na 25 700 korun. Na další místa v našem srovnání se mezi dvě směnárny dokázaly vklínit dvě banky – Creditas a Moneta.

Jak platit kartou v Chorvatsku

V Chorvatsku jsou zastoupeny všechny velké kartové společnosti, platby je možné provádět kreditními i debetními kartami a počet prodejních míst, na kterých je možné nějakou formou elektronické platby platit, jako je například Google Pay, se z měsíce na měsíc zvyšuje.

Na co si dát pozor při výběru v zahranici

Na co si dát pozor při výběru peněz z bankomatu v zahraničíPřiložte a vybírejte.Bankomat zkontrolujte.U bankomatu dodržujte zásady bezpečnosti a nemluvte s cizími lidmi.Dávejte pozor, co se děje v okolíPozorně čtěte pokyny na displeji.Sledujte své transakce.Věřte důvěryhodné značce.

Jak se oznacuje kuna

Chorvatská kuna
ISO 4217 HRK
Inflace 0,77% (2019)
Symbol kn
Mince 1, 2, 5, 10, 20, 50 lip; 1, 2, 5, 25 kun