Na co se chytá jelec tloušť
Jelec tloušť je patrně nejrozšířenější česká ryba. Vyskytuje se na řekách od pstruhového pásma až k nížinám. Zároveň jde o rybu s nezřízeným apetitem, která sní všechno na co přijde. Můžeme ho tak lovit všemi metodami od muškaření až po feeder nebo dokonce chytání na boilies.
Kdy je hájení jelec tloušť
Pro lov jelce tlouště je na vodách mimopstruhových stanovena minimální délka 25 cm, a doba hájení mezi 16. březnem a 15. červnem.
Jakou má míru jelec tloušť
Jelec tloušť (Squalius cephalus) je široce rozšířená kaprovitá ryba, která má u nás zákonem stanovenou nejmenší lovnou míru (25 cm) a dobu hájení. Rybáři jej nazývají klen, kleně, dyblink. Někteří rybáři mu říkají vodní prase, protože je nenasytný a hltavý (a požírá splašky vytékající do řeky).
Archiv
Čím se živí jelec tloušť
typický všežravec, mladé kusy se živí zooplanktonem, dospělí požírají vše, co jim prostředí skýtá – vodní hmyz a jeho larvy, ryby, žáby a ostatní drobné vodní živočichy (jelec je velký dravec), menší hlodavce, úlomky rostlin, řasy, spadané ovoce.
Jak na Tloušťe
Druhy nástrah vhodné na jelce tlouště:chleba či rohlíky.červy a žížaly.sýr a brambory.ovoce.boilies.obalovací pasta samotná nebo na korku.zelená řasa, která se vytváří na kamenech pod vodou.střívka z drůbeže a rybí ocásky.
Jak připravit tlouště
Maso tloušťů je pokládáno za méně kvalitní; chutnější je vždy v zimním období a vždy je lepší ze pstruhových potoků než z něčištěného pásma parmového a cejnového. Jelce tlouště můžeme připravovat jako jiné kaprovité ryby. Lze ho tedy vařit, dusit, smažit i péci. Skvělý je také na grilu.
Jak vypadá jelec
Má výrazně válcovité tělo pokryté okrouhlými stříbrnými šupinami, ocas je načernalý, ploutve mají červený nádech, tlamka je široká a velká. Růst tlouště je dosti pomalý, při délce 50 cm se jeho stáří většinou pohybuje kolem deseti let.
Kde žije jelec
Jelec tloušť je v Evropě nesmírně hojnou a široce rozšířenou rybou obývající především tekoucí vody od lipanového až do cejnového pásma. V menším počtu se vyskytuje i ve vodách stojatých. Nenajdeme ho snad jen v horských pstruhových potocích anebo v zabahněných tůních.
Jak poznat Bolena
Zkušený rybář ví, že boleni mají hřbetní a řitní ploutve mírně vykrojené, zatím co tloušti je mají do oblouku, tedy mírně zakulacené. Řitní ploutev a břišní ploutve pak mají červenou až oranžovou barvu, ocasní ploutev je celá, nebo částečně černá.
Jak chutná jelec tloušť
Má podstatně menší a trochu jinak stavěnou tlamku, je poměrně choulostivý na čistotu vody a jeho úlovek je spíše vzácností.
Jak na jelce
Lov jelce tlouště je také záležitost mnoha metod. V podstatě všech od muškaření, plavané, přívlače až po feeder. Nemálo velkých tloušťů se chytí i na boilies. Letní lovy ale jsou skvělou možností, jak vyrazit naprosto na lehko a nic moc neřešit.
Na co chytat tlouště
Tloušti totiž patří k několika málo druhům, kterým chutná i v zimě. Na konci roku je můžeme lovit na umělé nástrahy a malé rybičky. S nástupem sezony, kdy jsou tyto metody už zakázané, používám žížaly, červy i rohlík. Vyhlášenou pochoutkou jsou bezesporu drůbeží střívka a játra.
Na co berou Jelci
Druhy nástrah vhodné na jelce tlouště:chleba či rohlíky.červy a žížaly.sýr a brambory.ovoce.boilies.obalovací pasta samotná nebo na korku.zelená řasa, která se vytváří na kamenech pod vodou.střívka z drůbeže a rybí ocásky.
Jak vypadá bolen dravý
Bolen je velká dravá ryba s ústy posazenými v horní části hlavy, jsou rozeklaná, zasahující až po přední okraj oka. Spodní čelist zasahuje před horní. Má protáhlé, ze stran zploštělé tělo plné šupin hluboce zarostlých do kůže.
Co je to Bolen
Aspius aspius (Linnaeus, 1758)
Bolen dravý je jediný náš vysloveně dravý zástupce kaprovitých ryb. Původně se jednalo a typický druh středních toků našich řek (zejména parmového pásma), kde se nejčastěji vyskytoval v proudných úsecích. Vyskytoval se i v klidných vodách cejnového pásma.
Jak na velke Tlouste
V proudech, kde se tloušti vyskytují, použijte splávky s kapkovitým tělem. Sestava udice je jednoduchá, na kmenový vlasec navlékněte splávek a na konec vlasce uvažte háček velikosti 8–10. Sestavu vyvážíte bročky. V silnějším proudu můžete stlačit spodní bročky na vzdálenost asi 15 cm od háčku.
Kam na tlouště
Obecně platí, že tento rybí druh preferuje tvrdé dno s kamenitým, štěrkovým či pískovým podkladem. Je také nutné říci, že tloušť se přizpůsobí i stojatým vodám (spíše přehradám, méně pak bahnitým rybníkům), i když vzhledem k jejich rozlehlosti je obtížné ho zde objevit.
Jak chytat na Tresne
Pokud ovoce napichujeme klasicky, na háček, například třešně nebo višně, volíme sice zralé, ale ještě tvrdé ovoce. Také drobné ovoce s peckou nevypeckováváme, ale pecku necháme v ovoci, háček pak bude v ovoci lépe držet. Další možností je ovoce navléknout na háček s boilie návazcem.
Kam na Tlouste
Jelec tloušť, kterého lze stručně charakterizovat jako velmi opatrnou rybu, je typickým obyvatelem našich řek. Nejlépe se cítí v tekoucích vodách parmového a lipanového pásma, přirozeně se však vyskytuje také v pásmu cejnovém (zde se však hůře lokalizuje), nechybí ani v pásmu pstruhovém (obvykle menší jedinci).
Jak poznat jelce
Jesen se tloušti dost podobá, ale jeho tělo je daleko plošší, tvarem spíše připomíná tělo plotice, šupiny jsou drobnější, ústa menší a ploutve vybíhají na rozdíl od tlouště do ostrých hrotů. Dorůstá také o něco menší velikosti. I v potravě tlouště dost připomíná.
Jak chytit tlouště
Tloušti na třepanou
Přímo na kmenovou šňůru navážeme háček o velikosti 10 až 12, na ten pak napichujeme sezónní nástrahu jako kobylky, velké mouchy apod. Havěť si nejprve čerstvou nachytáme poblíž místa, kde chceme lovit. Musí být čerstvá a opravdu lokální. Na třepanou chytáme v létě na menších horních tocích řek.
Jak poznat bolena
Zkušený rybář ví, že boleni mají hřbetní a řitní ploutve mírně vykrojené, zatím co tloušti je mají do oblouku, tedy mírně zakulacené. Řitní ploutev a břišní ploutve pak mají červenou až oranžovou barvu, ocasní ploutev je celá, nebo částečně černá.
Co žere Bolen
Bolen je jediným druhem kaprovitých ryb, který se v dospělosti živí výhradně dravě. V mládí přijímá plankton a drobné bezobratlé. V dospělosti jeho potravu tvoří ryby (především oukleje), obojživelníci a dokonce i ptáci a drobní savci.
Jak chytat ryby na játra
Játra si krájím na drobné úzké proužky a nastražuji je přímo na háček. Špička háčku by měla zůstat volná. Játra na háčku nejsou tak pevná jako zmínění červy, takže je potřeba častěji přehazovat, pokud zaznamenáte nějaký pohyb na špičce.
Kdy jít na amura
Lov amura na ovoce probíhá přesně v době, kdy ovoce dozrává. Je to teplomilná ryba, která vám bude brát dobře od začátku prvních opravdu teplých dní až do babího léta. Třešně začínají někdy v červnu a to bude asi nejlepší amuří čas.