Jak vyrobit jednoduchou udírnu?

Jak udělat domácí udírna

Začněte výběrem kovové udící komory s dvířky. Její velikost (objem) pak bude definovat i velikost samotné udírny, kterou obestavíme. A nezapomeňte, že součástí komory musí být teploměr, podle kterého budeme regulovat ohniště. Stejně tak je nutné pořídit ideálně litinová dvířka s regulací přívodu vzduchu pro ohniště.
Archiv

Z jakého materiálu postavit udírnu

Udírna je postavena zpravidla z masivního dřevěného rámu z dřevěných hranolů, které jsou kolem dokola obloženy dřevěnými prkny. Neobložená zůstává pouze spodní část udírny, která bude osazena na vyzděný základ. Topeniště je vhodné vyzdít ze šamotových cihel na maltu vápenocementovou, příp. postačí klasické cihly.

Jak vyrobit topeniště k udírně

Topeniště samozřejmě ze dřeva nevyrobíte. Postavit lze ze starých cihel, zbytků betonové dlažby apod. Důležité je, aby kouř z topeniště do udírny putoval minimálně 120 cm dlouhým kouřovodem a mohl částečně vychladnout.
Archiv

Jak udělat kouřovod k udírně

Kouřovod musí mít stoupající sklon, aby kouř mohl přirozeně stoupat k udírně. Jeho délka, jestliže vede volně vzduchem, bude zhruba 2 m, průměr cca 15 cm. Potřebujeme-li z praktických důvodů kouřovod zanořit pod zem, prodloužíme ho na 3 až 4 m. Použijeme na něj jakoukoli trubku z nehořlavého materiálu, např.

Co na dno udírny

Není od věci vysypat dno komory vrstvou skelného hrubozrnného písku, který bude pohlcovat odkapávající tuk. Protože – no – i udírnu je jednou za čas třeba vyčistit. Zároveň je třeba zachovávat dostatečný manipulační prostor, abyste se nemuseli udit sami pokaždé, když se natáhnete dovnitř.

Jaké dřevo je vhodné na uzení

Bohužel na tuto otázku vám nikdo nedá univerzální odpověď. Přesto existuje několik druhů dřeva, které jsou obecně doporučovány jako vhodné na uzení nebo zauzování v grilu. Jedná se o tvrdé dřevo listnatých stromů: buk, dub a olše.

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Čím obalit kouřovod

Pro utěsnění kouřovodu je možné využít například kominické sklotextilní šňůry. Na trh jsou dodávané i v samolepicí formě. Uplatní se jako těsnění a vymezení dilatací pro kamna i krby. Pro konce těchto šňůr je dobré využít zajišťovací pásky a speciální lepidla.

Jak daleko topeniště k udírně

Kouřovod spojující ohniště s udírnou je z kameniny, litiny nebo ocele o průměru cca 15 cm. Od okraje ohniště po okraj udírny by měl měřit 1,5 m a minimální spád je 5 cm na 1 m.

Na čem je nejlepší udit

Základní druhy dřeva na uzení

Jedná se o tvrdé dřevo listnatých stromů: buk, dub a olše. Buk je považován za nejvíce univerzální dřevinu, bukové dřevo na uzení má vysokou výhřevnost a příjemně vyvážené aroma. Hodí se na uzení masa, ale připravíte s ním také skvělý uzený sýr nebo třeba uzené ořechy.

Jak dlouho se udí maso

V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin. Rovněž je možné připravovat tzv. barbecue, což je vlastně uzení výrazně kořeněného masa při teplotách mezi 110 – 160 °C.

Čím topit v udírně

V dřevěných udírnách lze topit dřevem, štěpkou i pilinami

Co se týče univerzálnosti topiva, tak jsou na tom nejlépe dřevěné udírny s kovovým topeništěm, ve kterých lze topit dřevem, štěpkou i pilinami. Velmi často jsou také udírny tohoto typu vyráběny svépomoci.

Jak napojit kouřovod na komín

Není problém redukovat kouřovod z menšího (kamna) na větší (komín). K takovémuto zapojení se použije jednoduchá redukce (dvojkruží), která se vloží na vstup do komína. Tato redukce je uzpůsobena pro použití do keramických tvarovek tím, že její vnější rozměr je o 5–7 mm menší, že je oficiální rozměr kouřovodu.

Jakou izolaci kolem komína

Pokud je jedná o tepelnou izolaci komína , je vhodné používat nehořlavé tepelné izolace , které lze použít až ke komínu. Např. čedičové minerální vaty , kde je asi nejvyšší teplotní odolnost.

Jak udit maso bez udírny

Na dno pomalého hrnce vložte mřížku nebo pařák, na to rozložte maso, přiklopte a zapněte LOW na 7-8 hodin podle velikosti kusů masa. Zkusila jsem kuřecí stehna a ta byla hotová již za 6 hodin. Během pomalení ještě 2 x potřete naředěným kouřem s vodou. Pokud byste měli pod masem příliš výpeku, slijte během pomalení.

Jaké je nejlepší maso na uzení

Tady záleží především na vaší chuti, protože udit můžeme takřka jakékoliv maso. Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy.

Jak dlouho se udí maso v elektrické udírně

Jak funguje elektrická udírna

V závislosti na velikosti udírny a množství uzených produktů se dočkáte chutného výsledku po jedné až osmi hodinách. Velkou výhodou tohoto způsobu uzení je také to, že se piliny, štěpky i brikety spalují bez plamene, takže nedochází k tomu, že by bylo maso nahořklé od kouře.

Jak daleko můžou být kamna od komína

Bezpečná vzdálenost od hořlavých předmětů je 40 cm doboku a 80 cm dopředu. U dvouplášťových kamen ( třeba Thorma LOHOLM, BORGHOLM II a pod) je bezpečná vzdálenost od hořlavých předmětů je 20 cm doboku a 80 cm dopředu. Vzdálenost od nehořlavé stěny norma neřeší.

Jak udělat nový sopouch do komína

✓ Tvorba nového otvoru do komínového průduchu musí proběhnout pomocí úhlové brusky, tedy odříznutím. Otvor NESMÍ BÝT ODSEKÁVÁN, protože hrozí popraskání svislého komínového průduchu. Pro jednoduší rozměření je k nátrubku sopouchu přiložena šablona, jejíž obrys si překreslíme na komínovou vložku.

Jak zateplit stávající komín

Na vnější dodatečné zaizolování cihelných komínových těles doporučujeme použít fasádní desky z minerálních vláken s kolmým vláknem ISOVER NF 333. Tyto izolační desky je možné použít pouze tehdy, pokud teplota na rozhraní komínového tělesa a izolace je max. 200 °C.

Čím obložit komín v interiéru

Marmolit na komín, sokl nebo sloup

Jedná se o přírodní agregát, který je vhodný nejen na komíny, ale je také doporučován na sokly, sloupy nebo na terasu. Ovšem využít jej můžete i v interiéru (kuchyně, koupelny). Realizace marmolitu vypadá luxusně a neotřele.

Jak udit tekutým kouřem

K uzení sýru postačí, když sýr tekutým kouřem potřete nebo ho na něj nastříkáte a necháte působit. Důležité je, aby tekutý kouř na sýru zaschl, pak můžete degustovat. Tekutý kouř také můžete přidat do marinád na grilování. Grilované maso bude mít tak jedinečnou kouřovou chuť, kterou potěšíte nejednoho milovníka uzenin.

Jak udit maso doma

Uvedeme vám pár příkladů, jak udit maso: Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.

Jak osušit maso před uzením

Příprava masa před uzením:

maso na uzení vyjmeme ze sáčků, důkladně omyjeme od česneku a osušíme. napíchneme na háčky nebo vyvážeme na šňůrky, krkovičku dáme do síťky na uzení pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven.

Jak dlouho vařit maso před uzením

Před uzením maso vložte na hodinu do teplé vody, díky tomu se zatáhne a neztratí tolik šťávy. Udírna musí být před vkládáním masa dostatečně vyhřátá a mít mezi 70-80 stupni, aby maso nezčernalo. Maso se udí zhruba 7-8 hodin, ale záleží samozřejmě na velikosti jednotlivých kusů.