Jak si udělat Sazenicky
Zeminu vsypte do nádoby a povrch navlhčete. Pak na něj nasypte semínka a jemně je zamáčkněte do hlíny. Řiďte se vždy pokyny na sáčku – některé druhy se ještě zasypávají, jiné ne. Nic ale nezkazíte, když je lehce poprášíte prosátou zeminou a nakonec postříkáte vodou z rozprašovače.
Archiv
Co udělat aby se Netahly sazenice
Je nezbytně nutné vytáhlé sazenice minimálně týden před výsadbou ven otužovat, tedy je postupně přivykat nelehkým venkovním podmínkám na větru a plném slunci. Začnete zlehka a sazenice první den přeneste z vnitřních podmínek na pár hodin do venkovní chráněné polohy do stínu s lehkým vánkem.
Archiv
Kdy začít dělat sazenice
Ideální doba, kdy s tímto úkonem začít, je začátek února až března. Pro tento účel volte semena a substrát určený pro výsevy, protože je vzdušný, přiměřeně chudý na živiny, což je v tomto případě žádoucí, a propustný. Proto, aby bylo předpěstování sazenic úspěšné, je nezbytné dodržet následující kroky.
Archiv
Jak vypěstovat silné sazenice
Shrnutí: Jak pěstovat silné sazeniceTři základní podmínky rychlení sadby: dostatek světla, dostatek tepla (přiměřeně), závlaha (přiměřeně)Vnitřní okenní parapety: zasklení zadržuje ultrafialové záření, méně denního světla než ve vytápěných sklenících.Umělé přisvícení: používat zdroje světla určené pro rostliny, např.
Jakou Hlinu na sazenice
Správný výběr substrátu
Zeminu pro předpěstování si můžeme připravit i sami – kvalitní zeminu smícháme s rašelinou a pískem, dobré je přidat i malé množství perlitu. Perlit nahradí rašelinu zahradníkům, kteří ji z ekologických důvodů nepoužívají. Pokud substrát propaříme, předejdeme výskytu chorob.
Kdy Pikýrovat sazenice
Aby předpěstované rostliny dostatečně zesílily, doporučuje se jejich přepichování, lidově zvané pikýrování. Vhodný čas k tomuto úkonu nastává ve chvíli, kdy vzešlé rostlinky mají plně vyvinuté první, tedy děložní lístky. Nejpozději bychom měli přepichovat po vytvoření prvního pravého lístku.
Proč nerostou sazenice paprik
Zkroucené listy u sazenic paprik
Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat.
Jak urychlit růst sazenic
Vyšší teploty a nedostatek světla vedou k vytahování rostlin a nekvalitním sazenicím. Přestože je intenzivní osvětlení žádoucí, nemělo by být delší než 12-14 hodin, aby měly semenáčky čas růst i odpočívat a byly silné. Substrát udržujeme stále mírně vlhký.
Čím zalévat sazenice
Vše se odvíjí od fáze vývoje dané rostliny. Dokud nevyroste stonek s prvními listy, zavlažujte zeminu jednou denně. Od chvíle, kdy se sazenice objeví, ji po dobu dvou dnů nezalévejte, aby byla dostatečně silná a odolná. Následně zalévejte jednou týdně.
Jaké plodiny pěstovat spolu
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |
kapusta | celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn |
Jak urychlit sazenice
Jak urychlit klíčení semínek
Abyste urychlili klíčení, semínka si předem namočte na dvanáct až osmačtyřicet hodin do vlažné vody, vyplaví se tak inhibitory klíčení. Ty brání semenu vyklíčit na jaře v půdě hned po prvním jarním dešti. Semena by měla být celou dobu zcela ponořená pod vodou.
Kdy Pikyrovat sazenice
Aby předpěstované rostliny dostatečně zesílily, doporučuje se jejich přepichování, lidově zvané pikýrování. Vhodný čas k tomuto úkonu nastává ve chvíli, kdy vzešlé rostlinky mají plně vyvinuté první, tedy děložní lístky.
Jak správně Pikyrovat
Do truhlíku bychom měli pikýrovat vždy sazenice stejného druhu. 2) nejdříve si navrstvíme do truhlíku zeminu. Spodní vrstva je drenážní, hrubší, aby zajišťovala správný odvod vody od kořínků, a ty neuhnívaly. Zcela navrchu nádoby by měl být substrát co nejjemnější a truhlík by měl být zaplněn až po okraj.
Proč se sází papriky po dvou
Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.
Které rostliny se nesnáší
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Jak daleko od sebe rajčata
Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.
Jak často zalévat sazenice
8) Sazenice zalévejte 2 – 3 x týdně. Mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát v květináči částečně proschnout, pouze tak dosáhnete silné sazenice se zdravými kořeny.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Co nesnáší brambory
Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí.
Proč žloutnou sazenice rajčat
Žluté listy mohou souviset s nesprávnou zálivkou
Mezi nejčastější příčinu, která způsobuje žloutnutí listů, patří nesprávná zálivka. Rajčata bychom měli zalévat tak akorát – ne mnoho, ne málo. Nadbytek vody způsobuje ztěžknutí půdy a nedostatek vzduchu kolem kořenového systému, který postupně zahnívá.
Kdy přesazovat sazenice
Obecně platí, že mladé rostlinky je nejlepší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už v této fázi poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte. Při přesazování samozřejmě také záleží na tom, o jakou rostlinu jde a jaké pěstební médium jsme zvolili pro předpěstování.
Proč mi nerostou sazenice paprik
Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat. V takovém případě vezměte na pomoc kyselinu boritou.
Kdy můžu dát papriky ven
Sazenice papriky vysazujte ven v druhé polovině května, aby jim neuškodily případné pozdní mrazy nebo nízké noční teploty. Papriky vysazujte ve vzdálenosti 40–60 cm od sebe. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích.
Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.
Co Nesázet spolu
Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.