Jak vyrobit z libečku Magi?

Jak udělat domaci Magi

Domácí Maggi z libečku

Ve větší míse nakrájený libeček prosolte a zalijte olejem. Pak vše napěchujte do sklenice. Já pro tento účel používám obroušené dřívko. Čím více a pečlivěji budete mačkat, tím více získáte šťávy s vůní maggi.

Jak udělat Libeckovy olej

Libeček nasekejte na kousky a vezměte si varný mixér (robot), do kterého dáte olej i libeček. Mixujte do té doby, než teplota oleje dosáhne 70 °C. Poté odstavte, obsah přelijte přes gázu do sklenice, která stojí v ledové lázni. Pokud v nemáte varný mixér, použít můžete vodní lázeň, ponorný mixér a kuchyňský teploměr.

Co s přebytkem libečku

Přebytek libečku je nejjednodušší nakrájet nadrobno a uložit do mrazničky. Můžeme ho také usušit a po usušení uložit do sklenice se šroubovacím uzávěrem. Sklenici si označíme názvem. Dobře usušený libeček lze míchat s další sušenou zeleninou, případně i rozmixovat na jemný prášek.

Jak udělat Libečkové pesto

Postup: Listy libečku omyjeme a dáváme do mixéru – vždy zakapeme olejem, lehce posolíme a přisypeme semínka – rozmixujeme na hladkou směs. Olivový olej přidáváme dle potřeby – směs musí být lehce tekutá, ale neměla by vyloženě “plavat”. Naplníme do sklenic a uskladníme v lednici.

Jak zmrazit libeček

Čerstvě nasbírané lístky nejprve omyjte, osušte, pokrájejte nadrobno, vytvořte menší balíčky (do sáčku nebo malých krabiček) a uložte je do mrazničky. Budete mít rovnou menší porce. Případně můžete ještě listy libečku krátce (30 s) blanšírovat v horké vodě. Poté jej zchlaďte v ledové vodě.

Co se stonky z libečku

Využijeme z něj kořeny, ale také listy s drobnějšími stonky i plody, oddenek ale jen ze starších rostlin. Ten bezprostředně po vyrytí omyjeme, rozřežeme a dáme sušit. Nejlepší je samozřejmě čerstvý.

Jak konzervovat libeček

Jen je třeba libeček sušit při teplotě do 40 °C, aby si uchoval svou barvu, vůni a chuť. Usušený libeček uchovávejte v dobře uzavíratelné nádobě na nějakém tmavém místě. Měl by vám vydržet až rok.

Jak naložit libeček do soli

Postup přípravyListy otrháme a dáme po částech do mixéru. Rozmixujeme na drobno a dáme do větší mísy.Přidáme 3-4 lžíce kuchyňské soli a rukama ještě pořádně promačkáme vše tak, aby libeček pustil šťávu. Čím víc rozmačkáme, tím víc pustí šťávy.Nakonec pořádně promícháme a plníme do skleniček.

Jak dlouho vydrží Libečkové pesto

Hotové pesto skladujte v uzavíratelné skleněné nádobě v lednici. Tam vám vydrží asi týden, ale i měsíc. Nezapomeňte ale na to, že to platí pro skleněné nádoby, které musí být čisté a suché.

Jak nejlépe usušit libeček

Libeček je nejvhodnější sušit zavěšený svázaný ve svazcích. Nejlepší je jej sušit v průvanu někde ve stínu. Kvůli jeho výrazné vůni se doporučuje ho umístit dál od jiných bylinek, aby po něm nepřejaly jeho aroma. Pokud máte sušičku, můžete k sušení využít i ji.

Co s čerstvým libečkem

Libečku stačí jen hrstkado bylinkového másla, tvarohových i jiných pomazánek.do paštik.do polévek, hlavně bramborových, luštěninových nebo do vývarů (masových i zeleninových)do omáček i masových směsípod dušené maso.do marinád na grilovaná masa.k výrobě dochucovadla – "domácího Maggi"

Jak jíst libeček

V kuchyni má nepostradatelné místo v dochucování polévek, na jednu polévku nám stačí 2 listy, libeček je velmi aromatický, můžeme ho přidat k vývarům, do bramboračky, do hrachové polévky i do všech zeleninových polévek, do jarních salátů, velikonoční sekané, i k jiným masům.

Jak zakonzervovat libeček

Jen je třeba libeček sušit při teplotě do 40 °C, aby si uchoval svou barvu, vůni a chuť. Usušený libeček uchovávejte v dobře uzavíratelné nádobě na nějakém tmavém místě. Měl by vám vydržet až rok.

Jak dlouho vydrží libeček

Libeček vám vydrží i několik let, přes zimu nadzemní část rostliny umrzá, avšak na jaře začínají růst opět nové výhonky.

Jak zpracovat libeček na zimu

Jednou z metod, jak libeček uchovat na horší časy, je sušení. Lístky sušte při teplotě do 40 °C, jen tak si zachovají barvu a vůni. Sušte v průvanu ve stínu, nebo v elektrické sušičce. Celé stvoly můžete svázat do tenkých svazků a sušit na dobře větrané tmavé půdě.

Proč neroste libeček

Mohla by to být nějaká rez (prohlédneme zahrádku, nenachází-li se třeba na jiných rostlinách, např. růže, jehličnany, hrušeň…), anebo snad septorióza celeru. Pomoci by měla preventivní ochrana nebo nejpozději při objevení prvních příznaků choroby – postřiky.

Kdy sušit libeček

Pro sběr listů na sušení nebo zmrazování se nejlépe hodí konec června a začátek července. Pokud budete libeček sušit, dejte ho do stínu. Libeček do mrazáku doporučujeme nakrájet na drobno a zamrazit v kostkách ledu.

Na co je zdravý libeček

Čaj z kořene libečku je detoxikační a močopudný, je velmi účinný na dnu, revma a artrózu. Jelikož stimuluje produkci trávicích šťáv, podporuje trávení, dále pomáhá při nepravidelné menstruaci, potížích s prostatou, močením a ledvinami, navíc dokáže rozpouštět močové a ledvinové kameny.

Na co je dobrý libeček

Působí jako mírné rozpouštědlo žlučových a močových kamenů. Celkově posiluje organismus, hlavně nervovou soustavu a svalstvo, působí též jako mírné afrodiziakum. Ženám libeček pomáhá při nepravidelné menstruaci. Zevně se libeček osvědčuje jako přísada do různých bylinkových koupelí.

Jak dát libeček do mrazáku

3. Mražený libeček. Pokud máte dostatek místa v mrazáku, je ideálním řešením uskladnění libečku jeho zamražení. Čerstvě nasbírané lístky nejprve omyjte, osušte, pokrájejte nadrobno, vytvořte menší balíčky (do sáčku nebo malých krabiček) a uložte je do mrazničky.

Jak se pestuje libeček

Libeček můžete pěstovat na zahrádce i doma v květináči. Postačí jedna sazenička, rostlina se rozkošatí. Ve volné půdě doroste až dvoumetrové výšky. Bude se jí dařit na slunném až polostinném stanovišti v běžné zahradní zemině a nemusíte ji ani hnojit.

Jak se zbavit rzi na libečku

Libeček trpí rovněž rzí.

V tomto případě se doporučuje rostlinu zlikvidovat a vypěstovat novou na jiném místě. Vhodný postřik proti ní neexistuje, navíc, kdo by chtěl chemicky ošetřované bylinky Rzí napadené rostlinky libečku začnou zaostávat v růstu.

Jak se stříhá libeček

Libeček se zastřihuje pomocí nůžek, kdy odstraňujeme vrcholové části rostlin. Ty pak využijeme například v kuchyni. Libeček se stříhá také před zimou. Co nejvíce vitálních větviček sklidíme ještě před prvními mrazy.

Jak dlouho roste libeček

Libeček je víceletá rostlina, dosahující výšky až 2 metry. Užitkovou částí jsou čerstvé nebo sušené mladé listy, vhodné jako koření do omáček, polévek a na pečení. Drogou je kořen dvou až tříletých rostlin. Užívá se při zánětech močových cest.

Kdy stříhat libeček

Libeček se stříhá také před zimou. Co nejvíce vitálních větviček sklidíme ještě před prvními mrazy.