Jak vysoká může být smluvní pokuta?

Jak stanovit smluvní pokutu

Výši smluvní pokuty lze stanovit zejména těmito způsoby:jednorázovou fixní částkou za každé porušení povinnosti,specifikací věcí, které mají být vydány nebo činnosti, která má být vykonána,jako povinnost zaplatit určitou částku za každý den prodlení vyjádřenou procenty z dlužné částky nebo konkrétní částkou,
Archiv

Co to je smluvní pokuta

Smluvní pokuta představuje v občanském i v obchodním právu jednu z možných forem utvrzení závazku. Smluvní pokutu lze definovat také jako vedlejší úmluvu, v níž se jedna strana zavazuje vůči straně druhé k zvláštnímu a konkrétně specifikovanému plnění pro případ, že poruší určitou ze smluvních povinností.

Jakou pohledávku lze utvrdit smluvní pokutou

Smluvní pokutou je tedy možné utvrdit jak povinnost peněžité povahy (v případě prodlení s úhradou peněžitého dluhu), tak i povinnost nepeněžité povahy (např. pro případ porušení povinnosti dodat zboží či zhotovit dílo ve sjednané lhůtě).
ArchivPodobné

Jak se účtují úroky z prodlení

Smluvní pokuty a úroky z prodlení se účtují nákladově na účet skupiny 54 – Ostatní provozní náklady (např. 544 – Smluvní pokuty a úroky z prodlení), výnosově na účet skupiny 64 – Ostatní provozní výnosy (např. 644).

Kdy je splatná smluvní pokuta

Zákon explicitně nestanoví, kdy je smluvní pokuta splatná. Proto se vyplatí si její splatnost výslovně ve smlouvě zakotvit. Lze tak učinit konkrétní lhůtou (dnem prodlení či např. sedm dní po prodlení), případně navázat splatnost na písemnou výzvu věřitele.

Kdy je smluvní pokuta splatná

Zatímco povinnost zaplatit smluvní pokutu vzniká porušením povinnosti, kterou smluvní pokuta utvrzuje, splatnost smluvní pokuty nastává až v důsledku výzvy věřitele, pokud není splatnost upravena dohodou stran (smlouva o zápůjčce upravila v čl. II splatnost 14 dní po vy anonymizovano ).

Jak se účtuje pokuta

Subjekty, které vedou klasické účetnictví, a používají směrnou účtovou osnovu, o pokutách a penále účtují už při vzniku povinnosti pokutu nebo penále zaplatit podle příslušných dokladů (platební výměr, rozhodnutí). Účtují o nich výsledkově v účtové skupině 54 – Jiné provozní náklady.

Jak se hradí škoda

Způsoby náhrady

nechá opravit, či koupí nový). Současný OZ vychází z toho, že škoda se hradí v penězích. Pokud poškozený upřednostňuje náhradu škody uvedením do předešlého stavu, musí to výslovně navrhnout. Avšak i v případech, kdy je uvedení do předešlého stavu navrženo, soud je přizná, jen je-li možné a účelné.

Jaká je vazba smluvní pokuty na vzniklou škodu

Smluvní pokuta může být ujednána i v jiném plnění než peněžitém. “ Vznik práva na smluvní pokutu je tedy obecně vázán na porušení smluvní povinnosti, nikoliv na vznik samotné škody.

Kam se účtují pokuty

418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, jsou nákladem daňově neúčinným [§ 25 odst. 1 písm. f) ZDP]. Jak je uvedeno již výše, představují sankce zaúčtované na účtu 545 náklady daňově neuznatelné.

Z jaké hodnoty se vychází při náhradě škody

Povinnost k náhradě škody má škůdce, tedy ten, kdo škodu způsobil porušením zákona, smlouvy nebo dobrých mravů. Ke stanovení výše škody se vychází z obvyklé ceny, kterou má věc v době poškození nebo se jedná o účelně vynaložené náklady k obnovení funkce věci.

Kdo způsobí škodu

Za vzniklou škodu je zpravidla odpovědný ten, kdo ji způsobil – tzv. škůdce. NOZ nově důsledně rozlišuje podmínky náhrady škody s ohledem na to, kterou ze svých povinností škůdce porušil, tedy zda porušil povinnosti vyplývající ze zákona, smlouvy, či dobrých mravů (§ 2909 – 2913).

Kdy vzniká smluvní pokuta

Smluvní pokuta se používá v případě, kdy vzniká obava, že by mohlo dojít k porušení smluvních povinností. Věřitel má na její vyplacení nárok bez ohledu na to, zda mu nedodržení smlouvy přineslo následnou škodu. Smluvní pokuta plní tzv. paušalizovanou náhradu škody.

Kam zaúčtovat smluvní pokutu

Účtují se zde smluvní pokuty podle obch. zákoníku,dále penále, popř. jiné sankce ze smluvních vztahů.

Jak určit výši škody

Při určování výše náhrady škody se vychází z obvyklé ceny, kterou měl majetek v době poškození. Jestliže k tomu však došlo svévolně či ze škodolibosti, hradí se poškozenému tzv. cena zvláštní obliby, díky které je možné zohlednit také emocionální vztah k dané věci.

Jak nahradit škodu

Běžným způsobem je uplatnění žádosti o náhradu škody. Můžete se pokusit se škůdcem domluvit, případně k němu vznést písemnou žádost o náhradu škody. Záleží ale především na něm a jeho přístupu, zda bude taková žádost dostačující. Pakliže na vaši výzvu odmítá škodu nahradit, měla by následovat občanskoprávní žaloba.

Jak odstoupit od smlouvy

Z odstoupení by mělo být patrné alespoň, kdo jsou smluvní strany a o jakou konkrétní smlouvu se jedná. Strana musí dát jasně najevo, že právní úkon, který činí, je odstoupením od smlouvy. Existují různé právní názory, jestli musí být uveden důvod, pro který strana od smlouvy odstupuje.

Jak se účtují pokuty

Nesmluvní sankce se účtují na nákladový účet 545 (Ostatní pokuty a penále) a souvztažně např. pasivní účet 379 (Jiné závazky) nebo 345 (Ostatní daně a poplatky).

Kdy vzniká nárok na náhradu škody

Nárok na náhradu škody vzniká ex lege (tj. přímo ze zákona), jsou-li současně splněny tři zákonné podmínky: vznik škody. příčinná souvislost (kausální nexus) mezi protiprávním jednáním škůdce a vzniklou škodou.

Kdo způsobil škodu

Za vzniklou škodu je zpravidla odpovědný ten, kdo ji způsobil – tzv. škůdce. NOZ nově důsledně rozlišuje podmínky náhrady škody s ohledem na to, kterou ze svých povinností škůdce porušil, tedy zda porušil povinnosti vyplývající ze zákona, smlouvy, či dobrých mravů (§ 2909 – 2913).

Jak vymáhat škodu

Pakliže na vaši výzvu odmítá škodu nahradit, měla by následovat občanskoprávní žaloba. V rámci civilního řízení je pak na vás prokázat všechny předpoklady pro náhradu škody, tedy protiprávní jednání, vznik újmy i příčinná souvislost mezi protiprávním jednáním škůdce nebo škodní událostí a vzniklou újmou.

Jak dlouho můžu odstoupit od smlouvy

V souladu s § 1829 občanského zákoníku má spotřebitel právo odstoupit od smlouvy bez udání důvodů do 14 dní od převzetí zboží, resp. od převzetí poslední dodávky zboží, je-li obsahem koupě několik druhů zboží nebo se zboží skládá z několika částí (postačí odeslat 14. den lhůty).

Kdy mám narok na odstoupení od smlouvy

Je vaším právem od smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory odstoupit do 14 dnů od převzetí zboží. Nesmí se však jednat o situaci, kdy je to zákonem vyloučeno. Odstoupení od smlouvy je možné i předtím, než si zboží převezmete. V žádném případě prodávající nesmí spojit toto právo s jakoukoli sankcí.

Jak se účtuje manko

Manka nad normu i škody zjištěné při fyzických inventarizacích účtujeme na vrub účtu 549 – Manka, škody a mimořádné provozní náklady. Nezáleží přitom, zda se jedná o zásoby nakupované, či zásoby vlastní výroby. Zrovna tak není podstatné, zda účtujeme o zásobách metodou A, nebo B.

Kdy může spotřebitel odstoupit od smlouvy

Spotřebitel nemůže odstoupit o smlouvy o dodávce zboží i když byla uzavřena distančním způsobem ani v případě, že koupené zboží bylo upraveno podle přání spotřebitele nebo pro jeho osobu, nebo se jedná o zboží v uzavřeném obalu, které spotřebitel vyňal a které nelze z hygienických důvodů vrátit.