Jak sbírat Měsíček lékařský
Od června do září sbírejte rozkvetlé květy, nejlépe za slunečného dne okolo poledne, protože v tu dobu mají největší sílu. Největší účinky mají oranžové květy, sbírat se dají celé květy nebo pouze okvětní lístky, ve kterých je obsaženo nejvíce účinných látek.
Co léčí Měsíčková mast
Měsíčková mast pomáhá při péči o pokožku (např. při spáleninách, ekzémech či jiných kožních potíží). Výborně poslouží v případě ztvrdlé pokožky – velmi účinně totiž vypíná kůži. Nebojte se použít měsíčkovou mast na jizvy a pahýly, k péči o ně je taktéž zcela vhodný.
Archiv
Jak zpracovat měsíček
Jelikož látky obsažené v měsíčku povzbuzují tvorbu žluče, stimulují činnost žlučníku a dopomáhají k lepšímu trávení, je dobré přidávat čerstvé listy i na kuřecí či vepřové maso. Zpestřit si o lístky měsíčku můžete také chuť jednoduchého jídla, jako je třeba chleba s máslem.
Archiv
Jak sázet měsíček
Měsíček vyséváme od března rovnou na záhon, po špetkách do sponu 15 x 50 cm, semínka jemně zatlačíme do půdy. Klíčení trvá 10 až 14 dní. První květy se objevují zhruba za 10 – 12 týdnů, převážně od června do srpna. S výsevem můžeme v teplejších oblastech začít už na podzim, pak kvete o měsíc dřív.
Archiv
Kdy sbírat květy měsíčku
Lze ale sbírat i květ bez kalichu. Sběr provádíme výhradně za suchého počasí. Ideálně kolem desáté až jedenácté hodiny. Nejvhodnějším obdobím je červenec a srpen, přestože měsíček kvete zpravidla od června do pozdního podzimu, často i do zámrazu.
Co se sbira z měsíčku lékařského
V této oblasti působí na různá onemocnění jater i na infekční žloutenku a pití měsíčkového čaje čistí krev. V oblasti trávení je účinný proti průjmům, zánětům tlustého střeva nebo vnitřním parazitům. Doporučit ho můžeme také na záněty trávícího ústrojí a vředy. Celkově harmonizuje trávení.
Jak se dělá mast z měsíčku lékařského
Ve vodní lázni rozpustíme bambucké máslo a smícháme je s mandlovým olejem. Poté vsypeme květy měsíčku tak, aby byly všechny ponořené, a směs udržujeme v teple, aby máslo neztuhlo a měsíček se pořádně vyluhoval. Po 3 týdnech vše přecedíme přes jemné plátýnko a nalijeme do kelímku.
Na co je dobrá hermankova mast
Heřmánek v kosmetice má výrazné antiseptické, protizánětlivé a protibolestivé účinky. Heřmánková mast se proto nejčastěji používá ke zklidnění a k regeneraci podrážděné pokožky, např. po nadměrném slunění. Heřmánková mast představuje výborný přípravek k péči o spáleniny a různé drobné ranky.
Kdy se sbírá měsíček
Lze ale sbírat i květ bez kalichu. Sběr provádíme výhradně za suchého počasí. Ideálně kolem desáté až jedenácté hodiny. Nejvhodnějším obdobím je červenec a srpen, přestože měsíček kvete zpravidla od června do pozdního podzimu, často i do zámrazu.
Co se Susenym Mesickem
Ne nadarmo je sušený měsíčkový květ nazýván nepravým šafránem. Jako dekorace se květy dají v zimě i v létě použít na jakékoliv jídlo. Měřítka jsou pouze estetická – je žádoucí, aby květ barevně kontrastoval s daným pokrmem. Uplatní se do dušené rýže i na vánoční cukroví.
Jak daleko od sebe sázet měsíček
Měsíček vyžaduje slunné stanoviště, případně polostín. Semena vysazujeme do záhonu, vždy dohromady 4 až 5 semen, do rastru 30 na 40 centimetrů od sebe. Po jednocení by vzdálenosti měly být asi 20 centimetrů.
Co odpuzuje Měsíček lékařský
Odpuzuje háďátka, svilušky, mšice i mravence. Rychle roste, i do šířky a tím zabraňuje růstu plevelů a udržuje půdní vlhkost. Také na zahrádku přiláká užitečné včely a čmeláky. Z měsíčku lékařského se využívají jeho květy – a to jak zevně, tak vnitřně.
Kdy zasít Měsíček lékařský
Vypěstovat měsíček je velice snadné. Sazenice není nutné předpěstovávat, bez problémů roste z přímého výsevu. Vysévat jej můžeme od poloviny dubna až do konce května.
Jak vyrobit mast z měsíčku lékařského
Ve vodní lázni rozpustíme bambucké máslo a smícháme je s mandlovým olejem. Poté vsypeme květy měsíčku tak, aby byly všechny ponořené, a směs udržujeme v teple, aby máslo neztuhlo a měsíček se pořádně vyluhoval. Po 3 týdnech vše přecedíme přes jemné plátýnko a nalijeme do kelímku.
Na co se používá mast z konopí
Konopná mast s vysokým a ověřeným účinkem na svaly, šlachy, klouby a záda. Vhodná i pro poúrazovou, rehabilitační a pooperační péči. Přírodní látky jenž obsahuje konopná mast výrazně a velmi rychle odstraňují bolest, uvolňují svalové napětí, zabraňují tvorbě zánětů a otoků.
Jak se dělá mast
Používáme kvalitní panenský olivový olej, mandlový nebo slunečnicový olej. Pak se to přefiltruje a bylinkový olej používáme jako základ masti, kam přidáváme většinou včelí vosk. Na 100 ml bylinkového oleje se přidá 10 g rozehřátého včelího vosku. Vše většinou zahříváme ve vodní lázni.
Kdy se trhá Heřmánek
Jestliže bude dutý, je to heřmánek, pokud ne, jedná se o rmen. Heřmánek můžete sbírat od května až do září. Ideální je pro sběr zvolit suché dny. Heřmánek by neměl být odkvetlý, jeho květy by měly být spíše na začátku rozkvětu – ideální je sbírat třetí den po rozkvetení.
Jak udělat heřmánkovou mast
250 g vepřového sádla zahřejte a vsypeme do něj dvě plné hrsti čerstvých květů. Když směs vzkypí, promíchejte ji, přiklopte pokličkou a nechte přes noc na chladném místě. Druhý den směs mírně zahřejte a proceďte přes jemné plátýnko nebo sítko. Můžete také jemný hadřík vložit ještě do síta a přecedit to přes ně.
Kdy se sklízí měsíček
Květy měsíčku se sklízejí od jara až do podzimu, kdy jsou ozdobou každé zahrádky. Je nutné je sbírat za suchého a slunného počasí. Pokud měsíček seříznete, rostlina znovu obrazí a vykvete.
Jak hluboko sázet měsíček
Ideálně vysejte vždy dohromady 4 až 5 semen, do sponu 30 na 40 centimetrů. Po jednocení by vzdálenosti měly být asi 20 centimetrů. Semínka jemně zatlačte do půdy do hloubky asi 2 až 3 centimetrů.
Jak voní měsíček
Dobře usušený měsíček má sytě oranžovou barvu, slabě voní a chutná nahořkle až slaně. Usušené květy se musí skladovat v dobře uzavřeném obalu a chránit před světlem (jinak bledne a rychle ztrácí účinné látky).
Kdy se seje Měsíček lékařský
Vypěstovat měsíček je velice snadné. Sazenice není nutné předpěstovávat, bez problémů roste z přímého výsevu. Vysévat jej můžeme od poloviny dubna až do konce května.
Jak casto se mazat konopnou masti
Na občasnou bolest stačí postižené místo namazat konopnou mastičkou jen v případě, že začne bolet (pokud se jedná o klouby, zvolte určitě konopnou mast na svaly a klouby). Na dlouhotrvající bolest je vhodné užívat mastičky klidně i několikrát denně. Lze s nimi postižené místo potřít i 4x denně.
Jak se Zhulit bez ganji
Mnoho lidí rádo hulí jointy. Jiní preferují jiné metody. I když vám však dojdou papírky, tak existuje mnoho způsobů, jak se můžete zhulit i bez nich. Můžete použití tradiční metody, jako jsou různé dýmky a bongy, a nebo můžete být kreativní a vyrobit si vlastní pomůcky pro kouření z běžně dostupných předmětů.
Jakou vazelínu na mast
V lékárně můžeme koupit rovnou hotový masťový základ – vazelínu. Je snadno dostupná, cenově přijatelná, nemá žádné výrazné vlastnosti, které by ovlivnily konečné vlastnosti masti. Při přípravě masti se bylinky zahřívají v rozpuštěné vazelíně, aby se do ní vylouhovaly léčivé látky z bylin.