Jak využít tvrdé rohlíky?

Co udělat z tvrdých rohlíků

Topinky, smaženky či krokety

Ideální způsob, jak zužitkovat starý chleba nebo rohlíky. Můžete je osmažit na pánvi a potřít česnekem nebo obalit v rozšlehaném vajíčku a pak teprve smažit. Chleba lze také zapéct se sýrem a česnekem v troubě – chutná skvěle.
Archiv

Jak změkčit tvrdé rohlíky

Horkovzdušnou troubu nechte vyhřát na 200°C. Staré pečivo postříkejte vodou z rozprašovače a umístěte jej do předehřáté trouby na plech vyložený pečícím papírem. Pečte přibližně 5 minut.
Archiv

Co s tvrdým Rohlikem

Rohlíky jako nové

Potřete je mlékem, na chvíli dejte do vyhřáté trouby a budou jako čerstvé. Recept na skvělou domácí sekanou najdete ZDE.

Jak oživit tvrdé pečivo

Položte suchý chléb nebo bagetu pod kohoutek, pusťte na ně trochu studené vody, pak je zabalte do alobalu a vložte do trouby. Pečte při teplotě 150 stupňů asi 15-20 minut. Následně vyndejte pečivo z trouby, odstraňte alobal a ještě ho na chvíli vložte do trouby.

Jak využít staré rohlíky

Pokud nestihnete sníst čerstvé rohlíky nebo chleba a po pár dnech vám už nechutnají jen tak, kromě klasických topinek můžete připravit i zdravější zapékané varianty. Respektive, samotné pečivo můžete jen nahřát v troubě nebo toustovači a použít, jak jste zvyklí. Stačí chvilka a získáte krásně křupavé rohlíčky.

Co se dá udělat ze strouhanky

Strouhanka má v kuchyni široké využití. Vysypáváme s ní formy, obalujeme zeleninu, sýry, masa, ryby, zahušťujeme s ní. Hodí se do knedlíků, knedlíčků do polévky, do omáček, polévek, těstovin – Těstoviny s rybou, lilkem a strouhankou, zelenin – Pórek se strouhankou, bramborových pokrmů, pomazánek, placek.

Kam s tvrdým pečivem

Pokud hodlá někdo použít tvrdé rohlíky nastrouhání, měl by se podle toho chovat již od chvíle, kdy je nakupuje. "Pečivo by se mělo rozkrájet, nechat důkladně usušit například na sítku přikrytém papírovým ubrouskem a pak uložit v papírovém sáčku, nebo ustrouhat a uložit v čisté suché nádobě.

Co uvařit ze starého pečiva

Zamrazení starého pečiva

Ze zmražených plátků chleba uděláte rychlé zapečené chleby nebo topinky. Chleba a pečivo se dá ale jíst i jen rozmrazené, nicméně není to úplně jako čerstvé pečivo. Zmražené kostičky rohlíků zase opět využijete při vaření knedlíků, na krutony k polévce, do salátů a podobně.

Jak udělat praženou strouhanku

Starší housku (rohlík) si na hrubém struhadle nastrouháme (můžeme rozmixovat) na hrubší strouhanku. Na pánvi si rozpustíme máslo s olejem a strouhanku osmažíme dorůžova. Pak strouhanku posypeme vanilkovým a krupicovým cukrem a vše dosmažíme za stálého míchání dozlatova a dokřupava.

Jak se dělá panko strouhanka

Z plátků toastového chleba odkrojte kůrky a nechte chleby den až dva usušit. Poté je nastrouhejte na hrubém struhadle nebo jemně pomixujte nahrubo. Pečte napečicím papíře v troubě na nízký výkon (150 °C) asi 3 minuty, potom obracečkou otočte a dopečte další 3 minuty.

Jak dlouho vydrží domácí strouhanka

Strouhanka skladovaná ve vzduchotěsné nádobě vydrží minimálně měsíc. Podmínkou je, že je připravená z dobře usušeného pečiva a neobsahuje zbytky vlhkosti. Její trvanlivost prodloužíte tím, že ji po namletí necháte rozprostřenou na plechu v troubě vyhřáté na 120 °C asi 20 minut ještě více proschnout.

Jak se dělá strouhanka

Postup přípravy receptu

Starší housku (rohlík) si na hrubém struhadle nastrouháme (můžeme rozmixovat) na hrubší strouhanku. Na pánvi si rozpustíme máslo s olejem a strouhanku osmažíme dorůžova. Pak strouhanku posypeme vanilkovým a krupicovým cukrem a vše dosmažíme za stálého míchání dozlatova a dokřupava.

Co použít místo strouhanky na obalení

Jen klasické obalování – mouku, vajíčko a strouhanku – stále používat nemusíte! Strouhanku nahradí třeba ovesné vločky nebo kukuřičné lupínky, které rozdrtíte v čisté utěrce obyčejným kuchyňským válečkem.

Co je bílá strouhanka

Panko je japonská strouhanka vyrobená ze speciálního bílého chleba. Má hrubší strukturu oproti klasické strouhance. Její předností je, že během smažení nenasákne tolik tuku jako klasická strouhanka a je mnohem křupavější. Je vhodná pro obalování masa, ryb i zeleniny.

Jak uchovat domácí rohlíky

V praxi se doporučuje uchovávat pečivo při pokojové teplotě 18 °C, zabalené do čisté utěrky a následně vložené do vhodné nádoby. Tu je nutné pravidelně čistit, popř. dezinfikovat octovým roztokem (omezuje plesnivění). Pečivo nevystavujte světlu, protože snižuje obsah vitaminů, ale ani vzduchu, jelikož ho vypařuje.

Jak skladovat rohlíky na strouhanku

Rohlíky, housky a podobné pečivo je nejlepší uložit do papírového nebo látkového sáčku a skladovat na tmavém místě při teplotě 20 – 25 °C.

Jak dlouho vydrží strouhanka

➜ Jak dlouho strouhanka vydrží Strouhanka skladovaná ve vzduchotěsné nádobě vydrží minimálně měsíc. Podmínkou je, že je připravená z dobře usušeného pečiva a neobsahuje zbytky vlhkosti.

Proč se maso obaluje v mouce

Maso, houby nebo zeleninu máme připravené, osolené a jdeme na to. Nejdříve obalujeme v mouce. Ta musí být hladká, nejlépe prosátá, můžeme ji promíchat se lžičkou prášku do pečiva. Díky tomu bude nadýchaná a dobře přilne.

Jak udělat těstíčko na řízky

Vejce rozšleháme s mlékem, osolíme, opepříme, přidáme mouku, rozmačkaný česnek a lžičku papriky. Vznikne husté, hladké těstíčko. Medailonky namáčíme v těstíčku a smažíme na rozpáleném oleji z obou stran. Podáváme s vařenými brambory a zeleninovým salátem.

Co je to panko

Panko (japonsky: パン粉) je druh japonské strouhanky. Na rozdíl od klasické strouhanky, která se vyrábí ze suchého pečiva, se panko vyrábí z čerstvého světlého chleba a suší se za pomoci elektrického proudu, používá se tzv. ohmický ohřev.

Jak si vyrobit panko strouhanku

Z plátků toastového chleba odkrojte kůrky a nechte chleby den až dva usušit. Poté je nastrouhejte na hrubém struhadle nebo jemně pomixujte nahrubo. Pečte napečicím papíře v troubě na nízký výkon (150 °C) asi 3 minuty, potom obracečkou otočte a dopečte další 3 minuty.

Jak dlouho vydrží rohlík

Trvanlivost: 1 – 7 dnů nebo zmrazit

1 den: je třeba počítat s tím, že rohlíky a křehké pečivo vydrží čerstvé jeden den. Pokud je ještě čerstvé a křehké zmrazíte, pak se prodlouží jejich životnost na 6 – 8 měsíců. 3 – 5 dní: pšeničný chléb má dobu spotřeby několik dní, tmavší pečivo vydrží obvykle déle.

Proč tvrdne pečivo

Pečivo schovejte, ale neuduste

Nezakryté pečivo na vzduchu rychle vysychá a obsažený škrob mění strukturu. Jednoduše řečeno, tvrdne. Vzduch tedy držte pečivu od těla. Rozhodně ale pečivo neskladujte v mikrotenovém sáčku či igelitu.

Jak Ususit Rohliky na strouhanku

Pečivo nakrájejte na malé kostičky a rozložte v tenké vrstvě na plech. Kostky by se neměly překrývat. Na krájení měkkého pečiva budete potřebovat ostrý nůž anebo nůž na pečivo se zoubky. Vložte do předehřáté trouby na 160 stupňů a pečte dokud nebude pečivo tvrdé.

Jak dlouho péct řízky v troubě

Naskládáme řízky na plech s pečicím papírem a dáme péct na 30 minut do trouby. Tento recept jednoznačně vyhrává u dětí.