Jak vzniká šikana?

Proč se šikanuje

Šikanující mnohdy pochází z prostředí, kde je agrese prostředkem jednání. K šikanování ho často vede vlastní zakomplexovanost, nedostatek sebevědomí a nejistota. K oběti bývá bezohledný a mnohdy ji považuje za méněcennou. Obětí bývá často jedinec, který se nějak odlišuje.

Jak zastavit šikanu

Pokud jste svědky šikany, zabraňte jí!

Jste svědkem šikany a nevíte, jak řešit šikanu na pracovišti, čtete dále. Je nutné tuto skutečnost okamžitě nahlásit. Pokud se vaši vedoucí o šikaně nedozví, nemohou ji zastavit. Šikana se může rozrůst do dalších částí vaší společnosti a může se dotknout i vás osobně.
Archiv

Co se považuje za šikanu

Za šikanování se považuje, když jeden nebo více jedinců úmyslně a opakovaně ubližuje druhým. Znamená to, že jedinci někdo, komu se nemůže ubránit, dělá, co je mu nepříjemné, co ho ponižuje nebo to prostě bolí.
Archiv

Kde se nejčastěji vyskytuje šikana

většina případů šikany mezi dětmi se odehrává ve škole, na cestě do školy nebo ze školy, případně v okolí bydliště, nebezpečí šikany spočívá především v závažnosti, dlouhodobém působení a s tím souvisejících následcích v oblasti duševního a fyzického zdraví.
Archiv

Jak se pozná šikana

Dítě je neobvykle, nečekaně agresivní k sourozencům nebo jiným dětem, možná projevuje i zlobu vůči rodičům. Dítě si stěžuje na neurčité bolesti břicha nebo hlavy, možná ráno zvrací, snaží se zůstat doma. Své zdravotní obtíže může přehánět, případně i simulovat (manipulace s teploměrem apod.)

Jak potrestat šikanu

Pokud k šikanování došlo v průběhu vyučování, nese plnou odpovědnost škola. Prokáže-li se zanedbání ředitele školy nebo některého pedagoga, může být právně nebo pracovněprávně potrestán. Na školském zařízení lze v oprávněných případech požadovat i náhradu škody vzniklé v důsledku šikany.

Jak předcházet šikaně

Měli bychom vědomě pracovat s tím, jak podporovat svým přístupem a komunikací dobré vztahy i respektující bezpečné prostředí. Měli bychom umět rozlišovat mezi nevinným škádlením a počínající šikanou, znát fáze šikany, zásady šetření i vhodné způsoby intervence.

Jaké jsou typy šikany

Čtyři hlavní typy šikany jsou fyzická šikana, která zahrnuje osobní kontakt, verbální šikana, která zahrnuje použití slov k ublížení nebo zastrašení, skrytá šikana, která se provádí za zády někoho s cílem poškodit jeho pověst. a kyberšikana, která využívá technologie k cílení na někoho.

Jaký je trest za šikanu

Pokud k šikanování došlo v průběhu vyučování, nese plnou odpovědnost škola. Prokáže-li se zanedbání ředitele školy nebo některého pedagoga, může být právně nebo pracovněprávně potrestán. Na školském zařízení lze v oprávněných případech požadovat i náhradu škody vzniklé v důsledku šikany.

Kdy se jedná o šikanu

Kdy se jedná o šikanu. Šikanu v práci lze poznat celkem jednoduše. Zpravidla se jedná o dlouho trvající nepřátelské vztahy a nepřátelskou náladu, která přerůstá až v ponižování druhého, a to klidně více zaměstnanci najednou.

Jak jednat s agresorem šikany

Nikdy by takoví rodiče neměli brát spravedlnost do svých rukou (např. že si půjdou vše vyřídit s rodiči agresora popř. s agresorem samotným). Je důležité, aby oběť šikany nebyla svými blízkými podezřívána za spouštění šikany vůči ní ("ty je provokuješ", "ty jim nadáváš" apod.), popř.

Jak čelit šikaně

V první řadě se obraťte na svého nadřízeného a svěřte se mu se svými problémy. Požádejte ho, aby proti diskriminaci zakročil. V případě, že vás šikanuje váš přímý nadřízený, jděte za jeho šéfem a řekněte to jemu. Pokud už žádný výše postavený nadřízený není, obraťte se na odbory, jestliže ve firmě jsou.

Co vede k šikaně

K šikanování ho často vede vlastní zakomplexovanost, nedostatek sebevědomí a nejistota. K oběti bývá bezohledný a mnohdy ji považuje za méněcennou. Obětí bývá často jedinec, který se nějak odlišuje.

Kdo je oběť šikany

Oběť šikany ve škole

Jsou považované za slabé nebo neschopné se bránit. Mají deprese, úzkosti nebo nízké sebevědomí. Jsou méně oblíbené než ostatní a mají méně přátel. Nevycházejí dobře s ostatními.