Jak vznikla nářečí?

Jak vzniklo nářečí

Nářečí češtiny vznikala přibližně od 12. století jako důsledek izolace jednotlivých oblastí a lidí v nich žijících. Nářeční prvky v české literatuře jsou zvlášť hojné v literatuře 19. století (např.

Jak se dělí nářečí

Území Čech v užším smyslu (tedy České republiky vyjma Moravy) lze z hlediska dialektologického rozdělit na čtyři oblasti, a tedy čtyři nářeční podskupiny – středočeskou, jihozápadočeskou, severovýchodočeskou a jihovýchodočeskou. Všechny čtyři oblasti zastřešuje tzv. obecná čeština, kterou se zde běžně mluví.
Archiv

Co je to nářečí

Nářečí češtiny jsou mluvené formy českého jazyka, omezené na určité oblasti Česka. Jednotlivá nářečí jsou si navzájem většinou srozumitelná. Vlivem médií a obecné češtiny se rozdíly mezi nimi stírají. Přechod mezi českými a slovenskými nářečími je plynulý, tvoří jazykové kontinuum.

Co je to Dialektismus

Slova užívaná jen na území nářečním a neznámá příslušníkům z jiných oblastí nazýváme dialektismy.

Jak se mluví na Moravě

Moravština, též obecná moravština, je označení meziútvaru češtiny, stojícího jako obecná mluva nad dialekty češtiny používanými na větší části Moravy (kromě její jihozápadní části, kde tradičně převažují tzv. dialekty české) a Českého Slezska.

Jak se mluví v Ostravě

Ve většině případů ale ostravština používá tvrdé „y“. Unikátem, nemajícím v českých nářečích obdoby, je vyslovování i psaní písmene „y“ po „ř“. V ostravské výslovnosti se měkké „i“ vyskytuje sporadicky ( ist, liščit ), a tak se vyslovuje i píše „břyla, křyvy, břydky, řyť“ apod.

Co je to expresivní výraz

Expresivní jazykové prostředky nesou kladný nebo záporný citový příznak, promítá se do nich postoj, hodnocení a vůle mluvčího či pisatele, např. šutrák, vrahoun, čmajznout, mrška. Zřídka bývají součástí spisovné slovní zásoby, jejich stylová platnost je velmi různá.

Jak se řekne Moravský kluk

nářečí se užívá výrazu synek, na Valašsku ogar s jižní variantou ogara. V městské mluvě převládá pojmenování kluk, místy se objevuje název chlapec, u mladé generace na Moravě i hoch (jenž však má zde často expresivní zabarvení), popř.

Jak se řekne Moravský Ahoj

„Ahoj, Honzo,“ pozdravím, ale dočkám se jen nesouhlasného zavrtění hlavou.

Jak se řekne tramvaj v Ostravě

"lokálka". Později i "bedna". Není to tramvajka ! Také se jí říkalo salina.

Co znamená ostravský čip

Začínající havíř – nováček, se na Ostravsku označoval cyp anebo cip a toto slovo se tam dnes používá i jako nadávka.

Jak poznat hovorovou češtinu

Hovorové jazykové prostředky

Řadíme k nim prostředky, které se používají v méně oficiálních textech (v méně formálních diskusích, při pracovních seminářích, schůzích apod.). Jako příklad uveďme tvary policisti, kupujou, tenhle, můžou, lítat, taky, líp, míň nebo výrazy jako panelák, koukat aj.

Co je to spisovný jazyk

jazyk spisovný – termín odvozený od „jazyka spisů“ (tj. psaných, tištěných projevů), i když jde o normativní (kodifikovanou) podobu psaného i mluveného projevu. J.s. bývá zakotven v „jazyku úředním“ i v tzv. jazyku literárním a je chápán jako reprezentativní útvar národního jazyka.

Jak se mluvi Hanacky

Západní středomoravská (hanácká) okrajová podskupina

Systém krátkých vokálů je v nářečích této skupiny buď šestičlenný (i, e, e̬, a, o, u), místy se zachováním původního y nebo jeho změnou v polovokál ə, nebo pětičlenný, kde e < y splynulo s původním e v jedinou hlásku.

Co znamená Cérka

Hovorový (obecněčeský) výraz pro dívku je holka, zdrobněle holčička, knižní výraz pro mladou ženu je děva. Mezi nářeční pojmenování patří děvčica na Slovácku a cérka na Valašsku, děvucha ve Slezsku, divčka v západních Čechách, hůdě v jižních Čechách, ďouče v Podorlicku a ďůče v Podkrkonoší.

Jak mluví Moraváci

Z tohoto počtu byla moravština pro 62 908 osob jediným mateřským jazykem, zbylých 45 561 osob považovalo za svůj mateřský jazyk jak moravštinu, tak češtinu. Dle sčítání lidu je moravština mateřským jazykem hlavně pro Moravany (55 424), ale i pro Čechy (2 498), Slezany (69), Slováky (26), Poláky (14) a další.

Jak se mluví na Valašsku

Valašsko
Jazyk valašský dialekt češtiny (východomoravská nářeční skupina)
Národnostní složení Češi, Moravané, Slováci
Náboženství římskokatolické, evangelické
Správa regionu

Jak mluvit ostravsky

Hlavní zásadou je, že ostravština nemá dlouhé samohlásky a už vůbec ne souhlásky. Říká se, že „Ostravaci maju kratke zobaki“ – nu posuďte sami. – Ostraváci se zásadně oslovují prvním pádem jednotného čísla, "Ty, Josef." Je to tím, že ostravština si vystačí s pouhými šesti pády.

Co je to šalina

Salina je umělá nebo přirozená nádrž sloužící k získávání soli odpařováním mořské vody.

Co je to CYP

Začínající havíř – nováček, se na Ostravsku označoval cyp anebo cip a toto slovo se tam dnes používá i jako nadávka.

Jak stará je čeština

Patří mezi slovanské jazyky, do rodiny jazyků indoevropských. Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století. Je částečně ovlivněná latinou a němčinou. Česky psaná literatura se objevuje od 14. století.

Jaký je rozdíl mezi obecnou a hovorovou češtinou

Hovorová čeština je mluvená forma spisovné češtiny. Od psané formy se liší například tím, že zahrnuje též jazykové prostředky bližší nespisovné (obecné) češtině, které postupně začínají být vnímány jako spisovné.

Co je typické pro hanácké nářečí

Hanácké slovniček

Po hanácke Po panske Po anglicke
šópal šoupálek, pták treecreeper
šórem pomalu nebo nakřivo slowly or crooked
šórem pěšky on foot
ščôřêt se (ščôřim se, ščôřiš se, ščôřijó se) smát se, usmívat se smile

Kde je Hanacko

Haná je etnografická oblast nacházející se na střední Moravě, v oblasti hornomoravského úvalu, zhruba na území mezi městy Vyškov, Holešov a Litovel. Větší centra Hané se nacházejí především v nížinách okolo řek Moravy, Bečvy a Hané.

Jak se rekne Moravský teď

Moraváci nechodí tudy, ale tudyma. Z tama – Odtud. Pocházejí z tama, z Moravy. Včil – Teď.