Jak zahustit ragú?

Co to je ragú

Ragú (francouzsky ragoût) je pokrm z nakrájeného dušeného masa, vnitřností nebo výjimečně i zeleniny. Podává se s hustou pikantní omáčkou, která je výsledkem pomalého dušení.

Odkud je ragú

Pokrm s tajemným názvem „ragú” má své kořeny ve francouzské kuchyni. Jedná se o zahuštěný pikantní pokrm z větších kousků masa, vnitřností či zeleniny.

Jak se dělá ragú

Maso (hovězí, vepřové, zvěřina, drůbeží…) pokrájíme na kostky, ochutíme solí, pepřem, přidáme k zeleninovému základu a necháme zatáhnout. Přidáme protlak, který s masem a zeleninou promícháme, přilijeme vývar, přidáme koření a necháme vařit doměkka. Během vaření občas promícháme a podlijeme dle potřeby.

Jaký je rozdíl mezi gulášem a ragú

Nakrájíte maso na kostky, rozpečete na oleji, posolíte, poprášíte moukou, osmahnete, zalijete trochou vývaru, přidáte nakrájenou zeleninu, nějaké ostřejší koření a podusíte. Tak vypadá zeleninové ragú po francouzsku. Postup je víceméně gulášový, ale na rozdíl od guláše není v ragú cibule.

Jak dlouho se vaří ragú

Ragů je potřeba vařit dobré 2 hodiny, v lepších restauracích i 5 hodin, protože čím se více vaří má lepší chuť. První tajemství dobré omáčky je v červeném vínu. Když opražíte maso, přidejte trochu červeného vína (trochu = půl deci). Ragů dostává lepší chuť a změní se barva omáčky.

Jaké maso na ragú

Ideální je nějaké prorostlé – já preferuji krk, připadá v úvahu i hrudí či kližka. U vepřového je to snadné, potřebuješ bůček. Vážně nedoporučuji zaměňovat, při nejhorším je možné umlít plecko nebo krkovici.

Jak udělat boloňské ragú

V litinovém hrnci rozpalte olej a máslo a orestujte cibuli. Přidejte mrkev, celer a za častého míchání asi 2 minuty opékejte. Přisypte mleté maso a zprudka je orestujte, vařečkou při tom rozbíjejte hrudky masa. Jakmile začne pouštět šťávu, osolte ho a opepřete – ragú díky tomu bude mít silnější chuť.