Jak zakonzervovat bazalku?

Jak uchovat bazalku

Co se týče uchovávání, lístky bazalky vydrží 2 – 3 dny ve vlhkém svačinovém papíru nebo mikrotenovém sáčku a uložené v lednici. Bazalkové listy se dají také zamrazit, a to až na 3 měsíce, nejlepší variantou je bazalku rozmixovat s trochou vody či olivového oleje a zamrazit pomocí tvořítek na led.

Co s přebytkem bazalky

Přebytek bazalky snadno zmrazíme, a to buď lístky nakrájíme nebo je ponecháme celé. Budou se nám hodit na doplnění mnoha pokrmů. Bazalku také můžeme zpracovat na bazalkové pesto, které je výborné k těstovinám, na topinky, do pomazánek i na dochucení různých jídel.

Jak spravne trhat bazalku

Pokud se chystáte část své úrody sklidit, stříhejte těsně nad úžlabím (rozvětvením) s malými zárodky lístečků (viz foto). V místě úžlabí je velká koncentrace růstového hormonu, a jakmile odstraníte část hlavního stonku, rostlina místo směrem nahoru rozdistribuuje hormon do stran. Vytvoří tak dva nové hlavní stonky.

Jak uchovat bazalku v květináči

Po vzejití necháme v květináči o průměru 10 cm 3 rostlinky, v květináči o průměru 14 cm pak 5 rostlinek. Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti.

Jak zmrazit bazalku

Pro kuchyňské účely je vhodnějším způsobem zakonzervování zamražení. Bazalka sice velice rychle ztratí svěží zelenou barvu a zhnědne, ale její aroma je výraznější než po sušení. Bazalkové lístky přeberte, opláchněte a nechte oschnout. Poté nasekejte a zamrazte vsáčku se zipem, ze kterého vymáčknete všechen vzduch.

Co dělat s květy bazalky

Bazalka není trvalka

K nejcennějším částem rostliny patří mladé listy. Jakmile však bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba ji zaštipovat.

Jak se suší bazalka

Efektivní sušení bazalky

Sklidíte kompletně celou rostlinu bazalky, kterou zbavíte květů a následně ji zavěsíte do nějaké místnosti. Volit je možné třeba zahradní stavby vyznačující se dostatkem prostoru a také průvanem. Rostlina bazalky dokáže bez problémů během několika málo dní uschnout a vy ji můžete využít.

Kdy přesazovat bazalku

Bazalka se každoročně na jaře vysévá a lze ji pěstovat ve skleníku, v květináčku za oknem. Můžeme ji také přesadit v květnu na záhon u po zmrzlých mužích kolem 15. května – pozor na pozdnější mrazíky, je velmi háklivá, nebo ji rovnou lze vysévat do venkovní půdy.

Jak dlouho roste bazalka

Bazalku si vypěstujte ze semínka

Semínka zasejte řídce a jen zlehounka prstem přitlačte. Dopřávejte jim pravidelné zavlažování. Stačí tři týdny a najdete vzrostlé rostlinky. Přesaďte si je do větších truhlíků nebo koncem května přímo na záhon.

Jak přesadit kupovanou bazalku

Zvažte přesazení

Pokud si nejste jistí, že bazalka je zasazena ve vhodné půdě, přesaďte ji. Květináč naplňte organickým kompostem. Vhodné je promísit kompost s peritem, který dopřeje rostlině provzdušňování a tím i lepší růst. Při přesazování ji vytáhněte opatrně za listy, aby se nepoškodily kořínky.

Jak sušit domácí bazalku

Tip první – nasušit

Celou nať sbíráme kdykoliv od července do září, ale nejlépe vdobě květu, kdy rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.

Jak dlouho vydrží bazalkové pesto

Bazalkové pesto vydrží zhruba měsíc či dva v ledničce.

Jak nechat Vyklicit bazalku

Postup klíčení

První 3-4 dny ponechejte bazalku přikrytou víkem, poté zkontrolujte, zda jsou semena rovnoměrně naklíčená. Pokud ano, můžete víko sejmout a dát bazalku na světlo. Výhonky bazalky vyrostou a jsou hotové asi za 15-20 dní. Nezapomeňte zavlažovat.

Jak dlouho se suší bazalka

Bazalku lze i sušit na stinném a větraném místě, zbavte ji stonků a sušte jen listy, protože stonky jsou hodně dužnaté a prodlužují dobu schnutí. Pokud nepřeje počasí a sušení trvá déle než týden, lze ji dosušit i umělým teplem – v troubě nebo sušičce do 40 °C.

Jak dlouho sušit bazalku

Bylinky je třeba sušit na teplotu 45°C – 48°C. Vyšší teploty by mohly zničit cenné látky, které jsou v nich obsažené. Jak dlouho se bylinky v sušičce suší Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky.

Co s bazalkou když kvete

Bazalka není trvalka

Jakmile však bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba ji zaštipovat. Tím jednak výrazně podpoříte větvení rostliny a také její vegetativní růst. Dřevnatění spodních částí rostlin bazalky koncem léta je jasnou známkou toho, že se bazalka v bezmrazých oblastech chová jako krátkodobá trvalka.

Co potřebuje bazalka

„Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden. Bylinka potřebuje hodně světla, takže je nejlepší parapet na jižní straně. Do rostliny ale nesmí pražit slunce, nesnáší výkyvy teplot nebo průvan,“ dodává Michaela Makulová.

Jak často zalévat pažitku

Jak často a kolik vody Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.

Jak zakonzervovat pesto

Skladování ve sklenicích nebo v mrazáku

Směs nalijeme do čistých suchých sklenic a povrch pesta ještě zalijeme slabou vrstvou olivového oleje, která se postará o to, aby pesto nečernalo a zůstalo déle čerstvé. Chcete-li, dobře uzavřené ho můžete skladovat i v mrazáku, tam se snadno dočká i zimy.

Jak zavařit bazalkové pesto

Postup přípravy receptu

Do mixéru dáme bazalku, olej, česnek, trochu soli a oříšky, mixujeme až vznikne pyré. Pak směs přendáme do mísy, kde ji smícháme se strouhaným parmazánem. Jakmile je pesto hotové, plní se do uzavíratelných sklenic. V lednici vydrží dlouho.

Jakou teplotu snese bazalka

Nesnáší přemokření ani velké sucho. Volíme osluněné, ne však sluncem vyprahlé místo. Nejvhodněji mírně přistíněné. Ideální teplota je 20°C, ale snáší také 15°C.

Proč černá bazalka

Na zahradě je bazalka ideálním společníkem pro rajčata, protože má ráda stejně bohatou půdu a pravidelné zalévání. Při zalévání si dávejte pozor, abyste nepokropili listy – objevují se na nich černé skvrny. Při pěstování v interiéru můžete bazalku vysévat kdykoli, klidně i na podzim.

Kdy přesadit bazalku

Bazalka se každoročně na jaře vysévá a lze ji pěstovat ve skleníku, v květináčku za oknem. Můžeme ji také přesadit v květnu na záhon u po zmrzlých mužích kolem 15. května – pozor na pozdnější mrazíky, je velmi háklivá, nebo ji rovnou lze vysévat do venkovní půdy.

Proč žloutne pažitka

V horkých a suchých dnech ji zavlažujte. Pažitka v květináči vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Když to ale s vodou přeženete, může žloutnout. Čím více budete pažitku zastřihávat, tím lépe.

Co se má udělat s pažitkou když kvete

I když jsou květy pažitky poměrně dekorativní, necháváme je na rostlině pouze v případě, že ji chceme pěstovat na semeno. Pažitku pěstujeme pro duté, čárkovité listy aromatické chuti, vyrůstající z drobných pevných cibulek.