Jak zakonzervovat pesto?

Jak zavařit bazalkové pesto

Postup přípravy receptu

Do mixéru dáme bazalku, olej, česnek, trochu soli a oříšky, mixujeme až vznikne pyré. Pak směs přendáme do mísy, kde ji smícháme se strouhaným parmazánem. Jakmile je pesto hotové, plní se do uzavíratelných sklenic. V lednici vydrží dlouho.
Archiv

Jak se používá pesto

Pesto můžete použít na grilované maso nebo rybu, skvělé doplní jeho chuť. Smíchejte pesto s trochou ricotty nebo s kozím sýrem a směs použijte jako náplň do plněných kuřecích prsou nebo vepřové kotlety. Dochuťte pestem restovanou zeleninu nebo jím potřete před servírováním bramborovou tortilu.
Archiv

Jak mixovat pesto

Do mixéru si vložte část lístků a zalijte olivovým olejem a mixujte. Postupně přidávejte lístky a opět zalévejte olejem. Musí to lehce plavat. Tím se to bude i lépe mixovat.

Čím nahradit piniové oříšky v Pestu

Pokud piniové oříšky nemáte, můžete použít přírodní mandle, kešu, pekanové ořechy nebo vlašské ořechy.

Jak uchovat pesto

A JAK SKLADOVAT Aby vám pesto déle vydrželo, skladujte ho v dobře vymyté sklenici se šroubovacím uzávěrem a povrch vždy udržujte zalitý cca 1 cm vysokou vrstvou olivového oleje, tak pesto vydrží až 2 týdny.

Jak dlouho vydrží otevřené pesto

Bazalkové pesto vydrží zhruba měsíc či dva v ledničce.

Jak uchovat bazalkové pesto

Bazalkové pesto vydrží zhruba měsíc či dva v ledničce. Směs nalijeme do čistých suchých sklenic a povrch pesta ještě zalijeme slabou vrstvou olivového oleje, která se postará o to, aby pesto nečernalo a zůstalo déle čerstvé. Chcete-li, dobře uzavřené ho můžete skladovat i v mrazáku, tam se snadno dočká i zimy.

Jak se vaří pesto

Pesto zamíchejte do uvařených těstovin (např. netypické brokolicové pesto se špagetami, tofu-bazalkové pesto s těstovinami), noků, halušek, nudlí, quinoi, pohanky, rýže či jiných obilovin. Můžete s nimi dochutit i těstovinové nebo obilné saláty.

Jak dlouho vydrží bazalkové pesto

Bazalkové pesto vydrží zhruba měsíc či dva v ledničce.

Jak připravit domácí pesto

Do mixéru nalijte olivový olej a na něj naskládejte bazalku. Přidejte oříšky, parmazán, trochu soli a pepře a rozmixujte. Pak ochutnejte a podle chuti ještě dosolte nebo dopepřete. Pesto nalijte do vhodné skleničky a zalijte navrch olivovým olejem.

Jak dlouho vydrží v lednici pesto

Bazalkové pesto vydrží zhruba měsíc či dva v ledničce.

Jak dlouho vydrží bazalka

Bylinka, která není rychlená a pěstovaná k okamžité spotřebě vám po přesazení a správné péči vydrží na parapetu několik týdnů až měsíců (podle druhu). Pokud už bylinku v květináči v supermarketu koupíte, nejdříve ze všeho ji zbavte slídového obalu a přesaďte ji do většího květníku.

Jak uchovat bazalku na zimu

Chcete-li si uchovat bazalku na zimu, nesušte ji, ale přendejte celou rostlinu ze záhonu do květináče, při tom ji dopřejte trochu kompostu, a odneste domů. Najděte jí co nejsvětlejší místo s běžnou teplotou. Pěstujete-li bazalku celou sezonu v květináči, přesaďte ji do nového substrátu určeného pro bylinky.

Jak využít pesto z medvědího česneku

Pesto z medvědího česneku se hodí na dochucování různých jídel. Nejčastěji se používá do těstovin, ale i do karbanátků, nádivek a zapékaných jídel. Dochucujeme jím polévky, především zeleninové a luštěninové. Hodí se všude tam, kam bychom jinak přidali obyčejný česnek.

Jak se dělá pesto z medvědího česneku

Odkrojíme tvrdé stopky u listů a házíme je přímo do mixéru. Listy pořádně promixujeme, pak přidáme postupně olej a sůl. Hotové pesto přendáme do menších skleniček, navrchu ještě zalijeme olejem a skladujeme v lednici. Pokud je pesto ponořené v oleji, vydrží medvědí pesto určitě půl roku i víc.

Jaký olej na pesto

Většinou používáme olivový olej, ale třeba do pesta z dýňových semínek se hodí dýňový olej. Originální recept na pesto alla genovese obsahuje piniové oříšky, které ale nepatří k nejlevnějším. Při přípravě pest je ovšem můžete nahradit jinými druhy ořechů, hodí se kešu či vlašské.

Jak uchovat pesto z medvědího česneku

Pasta z medvědího česneku se připravuje z 100 g listů medvědího česneku, 100 ml oleje a 10 g soli. Přebrané, očištěné, omyté a osušené listy rozmixujeme s olejem a solí. Následně pastu dáme do skleniček a skladujeme v lednici. Uzavřená pasta vydrží v lednici až rok.

Jak uchovat bazalku v květináči

Po vzejití necháme v květináči o průměru 10 cm 3 rostlinky, v květináči o průměru 14 cm pak 5 rostlinek. Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti.

Co dělat s bazalkou když kvete

Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti.

Jak zmrazit pesto

Ještě před uzavřením pak zalijte pesto slabou vrstvou olivového oleje, díky kterému zůstane déle čerstvé. Můžete ho ale také zmrazit. V tomto případě použijte plastové misky a před vložením do mrazáku nepolévejte olejem.

Jak chutna pesto z medvědího česneku

Připomíná mi chuťově takovou ostřejší pažitku s lehce česnekovou chutí, což je na pesto naprosto ideální ingredience. Kupovala jsem svazek na farmářskejch trzích za 30 Kč, ale pokud víte, kam na něj zajít, můžete si ho natrhat i někde v lese.

Jak zakonzervovat medvědí česnek

Pokud ho ale nechcete ihned spotřebovat, existují způsoby, jak ho lze skladovat: Lednice – listy medvědího česneku můžete uložit do uzavřené nádoby a umístit do chladničky. Udrží se v ní několik dní až týdnů, ale postupně ztrácejí na kvalitě. Mrazák – medvědí česnek můžete také zmrazit.

Jak nejlepe uchovat bazalku

Rozhodně bazalku nikdy nedávejte do lednice. Je to křehká bylinka, která obsahuje hodně vody, a proto se jí nedaří v chladu. V lednici by mohly její listy seschnout a zčernat. Místo toho ji nechte na kuchyňské lince při pokojové teplotě ve sklenici vody nebo ve váze jako řezané květiny.

Jak zakonzervovat bazalku

Uchovávání bazalky

Listy bazalky nakrájíme, vložíme do sklenic a zalijeme olivovým olejem, ale aby se k lístkům nemohl dostat vzduch. Nad lístky musí být malá vrstvička oleje, aby nedošlo k oxidaci a jejich hnědnutí.

Jak uchovat bazalku v oleji

Svazek čerstvé bazalky opláchněte, důkladně osušte a natrhejte na kousky. Ty pak dejte do čistě vymyté sklenice a zalijte olivovým olejem tak, aby rostlinka nevykukovala nad hladinu. Sklenici uzavřete a na 14 dní odložte na tmavé místo.