Jak zalévat pažitku?

Jak se starat o pažitku doma

Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy. Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou.
Archiv

Jak hluboko zasadit pažitku

pažitka je na pěstování poměrně nenáročná. Pokud ji chcete pěstovat venku, doporučila bych vysít přímo na stanoviště – lze od března do srpna. Před výsevem půdu „odlehčíme“ zahradnickým substrátem, aby byla propustnější. Osivo sejeme cca 2 cm hluboko.
Archiv

Jak vypěstovat silnou pažitku

Pažitku pro rychlení vyséváme v dubnu a v dalším roce ji rozsadíme. Rostlina na podzim vytvoří husté a silné listy, které vyryjeme a zasadíme do nádoby či do pařeniště. Při teplotě okolo 20 st. C doroste do sklizně zhruba za měsíc.
Archiv

Čím se hnojí pažitka

Interiérová pažitka je na druhou stranu potřeba častěji hnojit, ale vždy kvalitním organickým hnojivem, které se nejlépe rozpustí ve vodě (viz náš hmyzí čaj či zálivka) . Dusík v organickém hnojivu nám při konzumaci vadit nebude, ale pokud použijete minerální hnojiva tak si ublížit můžete.

Co s květy pažitky

Květy pažitky mají jemnou ty¬pickou pažitkovou chuť a jsou velmi dekorativní. Květy brutnáku se užívají k ochucování a zdobení vína, ovocných šťáv a dalších nápojů, ale též salátů, jako přídavek do sekaných mas, měkkých sýrů, smetany aj. Kandované květy se používají na zdobení cukroví.

Jak často zalévat bazalku

Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.

Kdy se sází pažitka

Pažitka není náročná zelenina a její pěstování není složité. Na zahrádce jí jen dopřejeme slunné vzdušné místo s dostatkem dostupného vápníku. Vysévat můžeme v různých obdobích: Na jaře ji v únoru až počátkem března vysejeme do skleníku a už v dubnu ji můžeme přesadit ven.

Kam patří pažitka

Pažitka patří do rodu česnek. Ve Středozemí, odkud pochází, roste volně. A divoký šnytlík najdete i u břehů čistých horských potoků v Česku. Pátrat po něm ale nemusíte – doma si totiž snadno vypěstujete vyšlechtěnou pažitku zahradní.

Jak získat semena z pažitky

Pažitku odřízněte/odstřihněte těsně pod květem a položte na stůl. Teď to bude buď o něco lehčí nebo pracnější. Pokud vám nevadí kousky usušených květů v semínkách tak klidně jen odstřihněte květ a rovnou uložte do sáčku. Pro semínka zbavená květů podrolte prsty každý květ.

Jak omladit pažitku

V případě, že vám nějakým trsem proroste tak, jako u vámi zmiňované pažitky, zkuste danou rostlinu od pýru osvobodit. Zaplevelené trsy vyryjte, rozdělte (v průběhu srpna a září to pažitce nebude vadit), odplevelte a znovu vysaďte. Přesazení na nové místo bude pro rostliny výhodné – omladí se.

Jak správně řezat pažitku

Možná by nás lákalo stříhat pažitku nůžkami, ale to bychom neudělali dobře. Lepší službu nám poskytne ostrý nůž, který stébla v místě řezu nezhněte. Listy seřezáváme tak, aby zbyly několikacentimetrové části. Pokud bychom totiž jich nechali příliš dlouhou část, zbytek listu částečně zaschne a už nebude tak jemný.

Co s přebytkem pažitky

Pažitku nebo petržel postačí nasekat na drobno, a poté hned zamrazit.

Co dělat s Vykvetlou pažitkou

Někdy se doporučuje květy odstraňovat, aby rostlina zbytečně nevysilovala. Ale je možné ponechat pažitku kvést na okrasu. Její květy jsou jedlé a tak je můžete použít i jako atraktivní ozdobu zeleninových pokrmů.

Jak zachranit uschlou bazalku

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Co s bazalkou když kvete

Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti.

Jak se sází pažitka

Semena pažitky se vysévají po více kusech do jedné vyhloubené jamky. Do květináče vysejte pažitku v několika "hnízdech". Po výsevu substrát zalijte a postavte ho na světlé stanoviště. Po několika dnech začnou klíčit první semínka.

Kdy stříhat pažitku

Rostlina si musí vytvořit zásobní cibulky a z těch pak sklízíte kvalitní pažit. První rok nedoporučujeme sestřihávání, případně až v pozdním létě. A pak je seřezávání otázkou Vaší spotřeby. pokud listy zestárnou a Vy je nestačíte sklízet na konzum, pak je vhodné je čas od času seřezat, aby narostly nové, mladé listy.

Kdy přesazovat pažitku

Na jaře ji v únoru až počátkem března vysejeme do skleníku a už v dubnu ji můžeme přesadit ven. Zvolit můžeme i přímý výsev do půdy zhruba v květnu.

Jak pěstovat pažitku v truhlíku

Pažitka ze semínek

Truhlík nebo květináč naplňte zeminou či substrátem. Pažitka potřebuje lehkou a propustnou půdu. Semínka vysévejte asi centimetr hluboko, nasypte několik do jedné jamky, aby se při růstu tvořily trsy. Pažitce vyhovuje teplo a světlo, podobně jako řadě ostatních bylinek.

Co s pažitkou když kvete

Někdy se doporučuje květy odstraňovat, aby rostlina zbytečně nevysilovala. Ale je možné ponechat pažitku kvést na okrasu. Její květy jsou jedlé a tak je můžete použít i jako atraktivní ozdobu zeleninových pokrmů.

Jak nejlépe uchovat pažitku

Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní. Nepoužíváme nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Umýváme vždy až těsně před použitím.

Proč jíst pažitku

Proč je pažitka zdravá Pažitka obsahuje velké množství bílkovin, vitamín C, vitamín B2 s spoustu minerálů – např. vápník, sodík, železo a fosfor. Pažitka podporuje dobré trávení, má protizánětlivé účinky a chrání proti plísním.

Kdy Zaštipovat bazalku

Bazalka není trvalka

Jakmile však bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba ji zaštipovat. Tím jednak výrazně podpoříte větvení rostliny a také její vegetativní růst.

Jak správně stříhat pažitku

Možná by nás lákalo stříhat pažitku nůžkami, ale to bychom neudělali dobře. Lepší službu nám poskytne ostrý nůž, který stébla v místě řezu nezhněte. Listy seřezáváme tak, aby zbyly několikacentimetrové části. Pokud bychom totiž jich nechali příliš dlouhou část, zbytek listu částečně zaschne a už nebude tak jemný.

Jakou půdu pro pažitku

Pažitka se pěstuje v květináči naplněném zeminou s vysokým obsahem živin. Půda by měla být spíše lehčí, kyprá. Nejlepší podmínky pro výsev pažitky jsou v jarních měsících (březen až duben). Při pěstování v interiéru se však může vysévat téměř po celý rok.