Jak zamknout vidlici?

Jak funguje zamykání vidlice

U pružinové vidlice povolíme předpětí, u vzduchové pak vypustíme vzduch z jedné, nebo obou vzduchových komor. Ovládací kolečko zpětného útlumu na spodu pravé nohy stačí pouze stáhnout rukou, jelikož jej s vidlicí nepojí žádný šroub.
Archiv

Jak foukat vidlici na kolo

U vidlice umístěn většinou ze spodu pravé nohy vidlice. U tlumiče je umístěn u páčky zámku tlumiče. Při otáčení ovladače slyšíte cvaknutí. Je potřeba spočítat počet cvaknutí od dorazu k dorazu a zvolit pro běžnou jízdu střední nastavení.
Archiv

Čím foukat vidlici

K nastavení vzduchové vidlice nebo tlumiče je třeba vysokotlaká pumpa. Nedá se tedy nafoukat běžnou cyklistickou pumpou. Vysokotlaké pumpičky na vidlice a tlumiče se prodávají přímo s manometrem, který vám ukáže jaký je uvnitř momentální tlak. Lock-out najdete dnes na skoro všech vidlicích, nejen vzduchových.
Archiv

Jak nastavit vidlici na kole

Opatrně přejdi do statické jízdní pozice, tedy stojíš v pedálech, tak aby si neměl těžiště těla ani moc vpředu ani vzadu. Potom z kola velmi opatrně slez a změř vzdálenost mezi O – kroužkem a prachovým těsněním, tedy SAG. U vidlice by měla být hodnota sagu mezi 20 – 25 %. U tlumiče se doporučuje hodnoty sagu 25 – 30 %.

Jak se starat o vidlice

Vidlice i tlumiče mají kluzáky se speciálním povrchem pro minimalizaci tření a je potřeba je udržovat především v dokonalé čistotě. To znamená při mytí kola odstranit bláto, které se zde mohlo nalepit nebo stačí jen suchým hadrem otřít prach, který se zde usazuje. Používejte čistou textilii, popř. houbičku.

Čím mazat vzduchovou vidlici

Na mazání odpružených vidlic všech výrobců doporučujeme 100% Silikonový olej PAN OIL. Před samotným mazáním se ujistěte, že na vidlici nemáte žádné nečistoty – doporučujeme vždy alespoň krátce vidlici opláchnout proudem čisté vody. Minimální frekvence mazání vidlice je nejméně 1 krát za rok v bezbahenním provozu.

Jak funguje vidlice na kole

Pružinová vidlice funguje na principu ocelové pružiny, která se pohybuje v olejové lázni, která ji maže, díky čemuž je vidlice citlivější. Regulovat také snadno můžete i tlumení, díky čemuž se lépe vidlice vrací po stlačení zpět.

Jak nahustit vzduchovou vidlici

K seřízení vzduchové vidlice (se vzduchovým pružením) budete potřebovat vysokotlakou pumpičku na vidlice a tlumiče, kterou nahustíte komory uvnitř vidlice. Čím bude tlak uvnitř vidlice vyšší, tím bude pružení tužší. Jinými slovy, čím vyšší chcete mít SAG, tím méně do vidlice nahustíte vzduchu… a naopak!

Jaký tlak ve vidlici

Tabulky tlaků odpružených vidlic RockShox

Váha jezdce pozitivní komora psi (levá noha) negativní komora psi (pouze u Race)
63 až 72 kg 115 – 130 95 – 130
72 až 81 kg 130 – 145 110 – 145
81 až 91 kg 145 – 160 125 – 160
Více než 91 kg 160 – 180 (max) 160 – 180

Jak povolit vidlici

Na vidlicích s tímto typem odpružení často bývá na pravé straně korunky kolečko pro nastavení předpětí. Může na něm být nápis preload. Stačí otočit kolečkem po směru hodinových ručiček pro utažení pružiny nebo proti směru hodinových ručiček pro její uvolnění. Nastavení vidlic U-FIT je ještě jednodušší.

Jak často mazat vidlici

Minimální frekvence mazání vidlice je nejméně 1 krát za rok v bezbahenním provozu. Pokud na kole jezdíte pravidelně a za každého počasí, doporučujeme frekvenci promazávání vidlic zvýšit na cca 5 krát za rok.

Jak namazat pružinovou vidlici

Pokud je vidlice vybavena pružinami nebo elastomery, jejich údržba by měla být častější než jednou za sezonu. Občas je vyjmeme, vyčistíme a namažeme doporučenou vazelínou. Ta bývá pro hladký chod vidlice většinou řidší než vazelína do ložisek. Některé modely vidlic se promazávají pomocí maznic a mazací pistole.

Jaký olej na vidlici

Na mazání odpružených vidlic všech výrobců doporučujeme 100% Silikonový olej PAN OIL. Před samotným mazáním se ujistěte, že na vidlici nemáte žádné nečistoty – doporučujeme vždy alespoň krátce vidlici opláchnout proudem čisté vody.

Jak mazat vidlice

Vidlici, tlumič či teleskopickou sedlovku namažte silikonovým olejem jednoduše tak, že ho stříknete na vnitřní kluznou plochu v oblasti těsnícího kroužku. Pak několikrát propružte, aby se tenký olejový film dostal i pod něj. To je kýžený cíl, zbytek oleje z okolí setřete suchým hadrem.

Jak nastavit pružinovou vidlici

U pružinové vidlice lze přitvrdit její krok pouze výměnou pružiny za tvrdší či měkčí, případně regulátorem stlačit pružinu již v počátku, takže se jednotlivé závity přiblíží k sobě stejně, jako při klasickém zanoření do zdvihu.

Jak narazit ježka do vidlice

Pokud máme ve sloupku poškozeného ježka a vyjíždí nahoru, můžeme jej postupným přidáváním podložek pod víčko představce dotahováním šroubu vytáhnout směrem nahoru. Když to nejde, lze jej vyrazit delší tyčkou skrz sloupek vidlice ven směrem dolů.

Jak casto menit olej ve vidlici

U silničních motocyklů byste měli měnit olej ve vidlici každé dva roky nebo 15-20tis. km. Důvodem je zamezení poškození funkčních částí vidlice. U motokrosových jezdců je stanovení intervalu výměny těžší, doporučujeme servisovat po 40-60 hodinách ježdění.

Jak často mazat kolo

Jak často mazat řetěz

Frekvence mazání závisí na množství jízdy a terénu, po kterém jezdíte. Obecně se doporučuje mazat řetěz jednou za měsíc nebo po každých 100 až 150 ujetých kilometrech. V případě intenzivnějšího ježdění nebo v náročném terénu častěji.

Jaký tlak ve vzduchové vidlici

U vzduchových vidlic je nastavení odpovídající tvrdosti pouze otázkou speciální hustilky schopné vyvinout tlak až 300 PSI a chvilky laborování s vhodným tlakem. Výrobce často uvádí doporučené hodnoty tlaku na vnějších kluzácích.

Jak vyndat ježka z vidlice

Pokud instalujeme novou vidlici, je nutné nejprve zkrátit sloupek řízení (viz článek JAK ZKRÁTIT SLOUPEK ŘÍZENÍ). Pokud potřebujeme reinstalovat ježka, ideálním způsobem, jak odstranit stávajícího, je vytlačit ho spodkem sloupku pomocí dlouhého šroubu, tyče či vyrážeče a kladiva.

Jak zkrátit krk vidlice

Vidlici vyklepneme z hlavové trubky, dáme pozor aby nám nespadla na zem. Upneme držák trubky do svěráku a sloupek řízení do něj. Pomocí náhradního kroužku řízení a šroubováku vyznačíme linii řezání asi 3mm pod první značkou (směrem ke koruně vidlice).

Jak často se mění olej v diferenciálu

Obecně se doporučuje měnit oleje v diferenciálu a rozvodovce nejpozději každých 60 000 km nebo 4 let. Podle toho, co nastane dříve. U aut, která jsou zatěžována častou sportovní nebo terénní nebo městskou jízdou se doporučuje zkrátit interval na polovinu, tedy 30 000 km nebo 2 roky.

Jak se starat o skútr

Nepodceňujte pravidelnou údržbu skútruHladinu oleje kontrolujte před každou jízdou. Bez motorového oleje na mašině daleko nedojedete.Vzduchový filtr udržujte v čistotěKontrolujte stav motopneumatik.Akumulátor přeměřte a dobijte i během sezóny.I motocykly si zaslouží pravidelné mytí

Jak se maže řetěz na kole

Očištěný řetěz doporučujeme mazat klasickým olejem v kapátku (náš oblíbený je Finish Line Cross Country Wet). Nezapomeňte olej nejprve protřepat. Poté jej přiložte nad řetěz (ideálně mimo zadní pastorky) a začněte rukou protáčet šlapací kliky dozadu. Při tom olej nanášejte na řetěz.

Jak dostat ježka z vidlice

Pokud instalujeme novou vidlici, je nutné nejprve zkrátit sloupek řízení (viz článek JAK ZKRÁTIT SLOUPEK ŘÍZENÍ). Pokud potřebujeme reinstalovat ježka, ideálním způsobem, jak odstranit stávajícího, je vytlačit ho spodkem sloupku pomocí dlouhého šroubu, tyče či vyrážeče a kladiva.