Jak začít se včelami?

Kdy začít se včelami

Kdy je ta nejvhodnější doba pro začátek včelaření Včelstva si pořiďte nejlépe na jaře nebo v létě. Nejvhodnější dobou pro začátek včelaření je jaro. Budete mít radost, až uvidíte, jak se samotné plásty mění a jaký čilý letový provoz je kolem česna v létě.
ArchivPodobné

Jak se stát členem svazu včelařů

Vyplňte přihlášku, kterou naleznete na webu ČSV. Pokud chováte včely a ještě nemáte číslo chovatele a číslo stanoviště, zaregistrujte se u Českomoravské společnosti chovatelů (hlášení o počtu včelstev a umístění stanovišť je povinné ze zákona).

Co všechno potřebuje včelař

Včelař se neobejde bez včelařské kombinézy, rukavic, klobouku. Mezi další důležité pomůcky patří : Dýmák – na zklidnění včel , Rozpěrák -slouží k rozevírání plástů, Smetáček -na ometání včel, klips na matku, kleště na vyjmutí rámku, rámkové přířezy, mezistěny.

Jak pořídit včelstvo

Při pořízení včelstev je nejvhodnější zvolit nákup tzv. oddělku. Dbejte na to, aby ke včelstvu byla všechna náležitá vyšetření a povolení k převozu. Ideální je nákup oddělku od chovatele matek, jehož včelstva budou mít díky tomu výborné vlastnosti (mírnost, medný výnos, nerojivé, apod.)
Archiv

Jak převážet včely

– doporučuji umístit oddělky tak, aby se dal v autě během jízdy vytvořit průvan, který umožňuje včelám snadnější výměnu vzduchu. – nedoporučuji ponechávat včely ve vozidle když stojí. Pokud je nutné zastavit, proveďte větrání ve vozidle minimálně dvěma otevřenými dveřmi, aby byl průvan.

Co obnáší chov včel

Pro chov včel je stěžejní výběr vhodného stanoviště, kam jejich obydlí umístíte. V okolí by mělo být co největší množství rostlin, které budou moc včely opylovat, a to asi do vzdálenosti 5 kilometrů, zároveň by zde mělo být co nejvíce různých druhů rostlin – květin, keřů i stromů.

Kde můžu mít včely

Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí. Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami.

Jak se registrovat jako včelař

Pravidelnou povinností včelaře, kterou je třeba každoročně splnit nejpozději do 15. září, je oznámit Českomoravské společnosti chovatelů v Hradišťku aktuální počty včelstev na stanovištích. Už zaregistrovaným chovatelům je automaticky zasílán formulář k potvrzení údajů a doplnění počtu včelstev.

Kdy rozšiřovat včelstva

Období růstu se stavebním pudem – včelařské jaro

Začíná narůstat aktivita na česně a projevuje se stavební pud včel. Včely začínají více plodovat a objevují se první zdroje snůšky. Jedná se o ideální období pro rozšiřování včelstev přidáním nástavku a doplněním o stavební rámky.

Kde se kupují včely

Nejlepší přehled budou mít včelaři v okolí (většinou se navzájem znají), případně z místního včelařského spolku. Včelstvo se dá koupit i čistě "komerčně" – někteří včelaři si přivydělávají tím, že vychovávají včelstva, která pak prodávají. Mívají inzeráty v časopisech i na internetu, takže se dají najít.

Kdy převážet včely

Přemisťuji je o 10 – 30 m, pokud je alespoň několik dnů (tři) bez proletů. Podmínkou je, že na původním místě nesmí zůstat nic co by připomínalo původní úl a pokles teplot pod 10 °C. Při případných proletech se některé včely vrací na původní místo. Chvíli zde poletují, pak je to přestane bavit a vrátí se do svého úlu.

Jak daleko včely od domu

Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.

Jak na odpudit včely

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata.

Jak posílit slabé včelstvo

Je třeba jim dodat alespoň vodu, v lepším případě je podněcovat roztokem vody a cukru v poměru 1:1. Podněcování může trvat i celý týden, denně dodáváme 1 1 roztoku. Podněcování nahradí létavky a přemístěná včelstva se brzy dostanou do dobré kondice.

Co dělat když se rojí včely

Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.

Jak nalákat včely do úlu

Nejspolehlivější metoda! Pokud se včely usadí na větvi ve visícím balíku, vylezte k větvi a pomocí pily nebo nůžek opatrně odřízněte nebo odstřihněte větev i s rojem. Pak uchopte konec větve i s visícím rojem a jednoduše přemístíte roj do rojáčku nebo rovnou do nástavku úlu.

Co odpudí včely

Pokud byste se chtěli přeci jen před nimi více ochránit, doporučují včelaři malý trik. A to natřít se vodou s několika kapkami hřebíčkového oleje, která včely odpuzuje. Éterický olej je možné koupit v lékárnách nebo prodejnách s aromaterapií. Hřebíček si ale můžete podle Miloše Vondrušky vyluhovat v lihu i doma.

Jak se zbavit včelího úlu

V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje. Další alternativou je deratizační firma. Pokud jste včelař a narazíte na roj neznámého původu, je třeba ho zlikvidovat a to na základě Veterinárního zákona č.

Jak casto kontrolovat včely

Celý rok musíme provádět pravidelné kontroly. Především to, zda mají včely dostatečné množství zásob, jestli už začaly matky klást, zda se vůbec ve včelstvu matka nachází, nebo zda jsme o ni nepřišli.

Co nemají rádi včely

Včely obecně nemají rády výrazné pachy. Je tedy dobré vyvarovat se výrazných parfémů a parfemovaných kosmetických přípravků, dále není doporučeno se v blízkosti úlů pohybovat se zapálenou cigaretou, po požití alkoholu nebo zpocený.

Jak přilákat včely

Mezi první patří například sasanky, které vaši zahradu ozdobí jemnými květy v krásných a různých barvách. Poskytněte jim přímé slunce a vlhkou půdu. K dalším patří krokusy, které patří mezi jarní květiny, a právě díky nim včely po zimě nabírají sílu a energii po zimě. Skvělé je, že je nemusíte po odkvětu vykopávat.

Jak poznam že se mi vyrojily včely

Jak poznat kdy se včely vyrojíObecně lze říci, že se včely budou rojit během května a června.Při prohlídce včelstva ve vhodnou chvíli můžeme najít na plástech zavíčkované matečníky.Několik hodin před rojením můžeme pozorovat překvapivě nízkou aktivitu před úlem, a naopak divoké bzučení uvnitř úlu.

Co odpuzuje včely a vosy

Citrónová kůra a hřebíček – stačí dát na stůl, kde sedíte, misku s nastrouhanou citrónovou kůrou a nadrceným hřebíčkem, a vosy se vám obloukem vyhnou. V interiérech je dobré potřít parapety oken a prahy dveří kyselinou octovou. Na stromy můžete zavěsit kousky dřeva, které natřete vodou s pálivým kořením nebo česnekem.

Co dělat s rojem včel

Roj je nejlepší pokropit vodou, včely se semknou a nebudou odlétávat. Posléze, rychlým a silným úderem do větve, na které je roj přichycen, je včelař sklepne do připravené bedny. Roj, který má v bedně, je možné vrátit zpět do připraveného úlu. Osazování včel zpět do úlu se provádí navečer, kdy už včely nelétají.

Co přitahuje včely

Od poloviny léta jsou vynikajícím zdrojem nektaru například různé druhy bylinek, jako je mateřídouška, šalvěj, agastache, levandule, meduňka, měsíček nebo dobromysl. Velké množství včel na sebe přitáhnou i bohatě kvetoucí třapatky, z keřů pak například pámelníky.