Jak zateplit dřevěnou udírnu?

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Co na dno udírny

Není od věci vysypat dno komory vrstvou skelného hrubozrnného písku, který bude pohlcovat odkapávající tuk. Protože – no – i udírnu je jednou za čas třeba vyčistit. Zároveň je třeba zachovávat dostatečný manipulační prostor, abyste se nemuseli udit sami pokaždé, když se natáhnete dovnitř.
Archiv

Jak dlouho se vypaluje nová udírna

– Podpalte a čekejte, až se dřevo rozhoří, potom přidejte větší kousky dřeva a dvířka zavřete. – Čekejte, až teplota udírny dosáhne 70°C potom tuto teplotu udržujte nejméně 2 hodiny. – Teplotu regulujte přivíráním nebo otvíráním přívodu vzduchu do ohniště.

Jak správně topit v udírně

Výrobky vložíme do udírny vyhřáté na cca 30-40°C, dále je necháme oschnout. Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla.

Jak Zaudit udírnu

Dnes známe tři různé způsoby uzení podle teploty kouře: uzení studeným kouřem, teplým kouřem a horkým kouřem. Studeným kouřem udíme o teplotě 12 až 25 oC a za vlhkosti 75 až 85%. Tímto způsobem lze udit pouze zcela suché maso a uzení trvá dny až týdny podle druhu masa. Udíme tak šunku a některé druhy salámů a klobás.

Jak odstranit dehet z udírny

Tenzi Gran Smog je výborný koncentrovaný čistič pro různé použití. My jsme však zjistili, že dokáže perfektně vyčistit generátor kouře od dehtu. A to téměř bez práce. Stačí nastříkat, počkat cca 30 minut a opláchnout horkou vodou.

Jak daleko topeniště k udírně

Kouřovod spojující ohniště s udírnou je z kameniny, litiny nebo ocele o průměru cca 15 cm. Od okraje ohniště po okraj udírny by měl měřit 1,5 m a minimální spád je 5 cm na 1 m.

Jak udit klobásy teplým kouřem

Uzení horkým kouřem – probíhá při teplotě 60-95 °C po dobu osmi až dvanácti hodin. Předvařená šunka nebo klobásy se horkým kouřem udí dvě až tři hodiny. V topeništi se topí tvrdým dřevem. Měkké dřevo se používá pouze pro rozdělání ohně a vyhřátí udírny.

Čím natřít udírnu

Pro venkovní povrchovou úpravu můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak S 1035 Lazurol Topdecor. Tato povrchová úprava nezanechává na povrchu prakticky žádný nátěrový film (vrstvu(, dřevo může při změnách podmínek „pracovat a dýchat“ aniž by něco praskalo a loupalo se. Obnova je snadná opětovným napuštěním.

Jak dlouho vypalovat udírnu

Teplý kouř

I tady má celý proces několik fází: rozvlažení, uzení a vypalování. Teplota se po většinu doby bude držet maximálně na 60 °C, jen na poslední hodinu se zvýší na 70–80 °C. Maso takto udíte 6–24 hodin, uzeniny stačí v udírně nechat 4–12 hodin.

Jak topit v dřevěné udírně

V dřevěných udírnách lze topit dřevem, štěpkou i pilinami

Topeniště je nejčastěji kovové, udící komora dřevěná a kouř je přiváděn do udící komory kovovým kouřovodem. Teplotu v udírně ovládáme přikládáním nebo naopak regulací ohně mokrými pilinami a vzduchovými klapkami.

Jak se udí studeným kouřem

Uzení metodou studeného kouře

Teplota studeného kouře se pohybuje v rozmezí 15 – 30 °C. Jedná se tedy takřka o sušení masa. Během procesu uzení se doporučuje také občas udírnu vyvětrat, abychom ještě více ochladili vzduch. Maso takovou přípravou ztratí přibližně 30 % své hmotnosti.

Jak udit s tekutým kouřem

K uzení sýru postačí, když sýr tekutým kouřem potřete nebo ho na něj nastříkáte a necháte působit. Důležité je, aby tekutý kouř na sýru zaschl, pak můžete degustovat. Tekutý kouř také můžete přidat do marinád na grilování. Grilované maso bude mít tak jedinečnou kouřovou chuť, kterou potěšíte nejednoho milovníka uzenin.

Jak rozpustit dehet

Dehet se dobře odstraňuje olejem, takže pokud jste si na ruce nebo jiné části těla dostali dehet, můžete použít nějaký olej, jako je olivový nebo rostlinný olej, abyste ho rozpustili.

Proč Dehtuje komín

Při poklesu teploty spalin pod rosný bod dochází v komínu ke vzniku kondenzátu, který za přítomnosti uhlíku a uhlovodanů obsažených ve spalinách, vytváří směsi a sloučeniny, které se obecně nazývají dehet.

Kam umístit teplotní čidlo v udírně

likin >> Teploměr je zhruba v horní polovině dvířek,ale kvůly tloušce dvířek (2 vrstvy prken + dřevodeska) čidlo nesahá tak hluboko do udírny..

Jaký průměr kouřovodu k udírně

Nejpoužívanější průměr kouřovodu je 150 mm.

Hlavním smyslem kouřovodu je ochladit udící kouř vznikající hořením dřeva na požadovanou teplotu a zajistit, aby pokrmy byly uzeny pouze kouřem. Jak postavit ohniště udírny

Jak dlouho udit teplým kouřem

Uzení metodou horkého kouře

Je to nejoblíbenější metoda uzení u nás a také nejbezpečnější. Pro dobrý výsledek stačí maso udit 8 – 12 hodin (v závislosti na velikosti kusů masa). Pokud byste maso nebo uzeniny předem předvařili, můžete zkrátit dobu uzení dokonce na několik málo hodin.

Jaké dřevo na stavbu udírny

Nejčastější chyby při uzení masa

Využijte nejlépe dobře vysušené dřevo ovocných nebo listnatých stromů. Nejlepší dřevo pro uzení je bukové.

Jak vyrobit UZAK

Tělo udírny vyrobíme ze smrkových nebo borových palubek tloušťky alespoň 19 mm. Slabší nepoužívejte, v exteriéru moc dlouho nevydrží. Stavbu začněte montáží dvou boků a zad udírny. Palubky si naskládejte k sobě podle rozměru, jaký potřebujete.

Jak vyčistit udírnu

Na tři litry vody počítejte s jedním běžným sáčkem sody bikarbony. V případě většího množství tekutiny její množství adekvátně navyšte. Vložte části grilu, krbu či udírny, které chcete vyčistit a ponechte vše na společném působení vody a sody. Po několika minutách získá kov opět svůj starý lesk.

Jak snížit teplotu v udírně

Dřevo může mít podobu polínek, hoblin nebo pilin. Vlhkými pilinami lze také velmi dobře regulovat teplotu. Pokud potřebujeme teplotu v udírně snížit, přiložíme hrst vlhkých pilin, které utlumí hoření a zároveň vytvoří kouř.

Jak dlouho se udí klobásy studeným kouřem

Výrobky jsou suché a tak je možno oheň zasypat pilinami před tím namočenými do vody. Je to způsob regulace teploty v udírně, aby byla 20oC. Podle druhu masa a toho, co udíme trvá uzení 2-3 dny. To je velmi orientační údaj a vždy záleží na konkrétním výrobku.

Jak udit maso bez udírny

Na dno pomalého hrnce vložte mřížku nebo pařák, na to rozložte maso, přiklopte a zapněte LOW na 7-8 hodin podle velikosti kusů masa. Zkusila jsem kuřecí stehna a ta byla hotová již za 6 hodin. Během pomalení ještě 2 x potřete naředěným kouřem s vodou. Pokud byste měli pod masem příliš výpeku, slijte během pomalení.

Jak si doma Vyudit maso

První hodinu ponecháte maso v udírně na 45 °C až 60 °C. Poté teplotu pomalu zvyšujte na 80 °C až 100 °C, aby se maso důkladně propeklo a nezůstalo syrové. Druhá fáze trvá také zhruba hodinu. Ve třetí fázi dochází k takzvanému zakuřování, respektive vybarvování, kdy maso dostává kouřové aroma.