Jak zdrave nahradit smetanu?

Co můžu použít místo smetany

Smetanu nahradíme mlékem, do kterého přidáme kousek másla (nebo oleje). Mléko dostane smetanovou konzistenci – smícháme 200 ml mléka s 50-80 ml rozpuštěného másla. Pokud chybí doma i máslo, dá se v nejhorším případě nahradit i olejem. Touto "smetanou" můžeme zjemnit třeba omáčku nebo polévku.
Archiv

Jak zahustit smetanou

Dříve se velmi často zahušťovalo smetanou do které se rozmíchala mouka – tak zvanou závrtkou. Mouku v pokrmu je v tom případě třeba přibližně dvacet minut provařit. Jiný způsob spočíval v tom, že se do smetany rozmíchaly syrové vaječné žloutky a touto směsí se na závěr vaření pokrm zjemnil a zahustil.

Co použít místo zakysané smetany

ZAKYSANÁ SMETANA

Pokud nemáte ani mléko, s klidným srdcem použijte místo zakysané smetany jen kvalitní bílý jogurt. Další možností, jak nahradit například čtvrt litru kysané smetany, je smíchání 180 ml mléka, 2 lžiček citronové šťávy a 4 lžic rozpuštěného másla.

Čím nahradit zakysanou smetanu v těstě

Zakysaná smetana: Použijte 1 hrnek bílého jogurtu, kysaného podmáslí, tedy stejné množství. Nebo smíchejte 1 hrnkem mléka s 1 a 1/4 lžičkou octa a nechte 5 minut odstát. Zakysanou smetanu také můžete vyrobit smícháním 1 hrnku smetanového jogurtu s 1/3 hrnku mléka a 2 lžičkami citronové šťávy.
Archiv

Co do polevky místo smetany

Jestliže nutně potřebujete smetanu, ale zrovna vám došla, smíchejte 200 m mléka s 80 ml rozpuštěného másla. Díky máslu získá mléko krásnou smetanovou konzistenci. Pokud nemáte doma ani máslo, můžete tuto surovinu v nejhorším případě nahradit i margarínem nebo olejem.

Jak nahradit smetanu vegan

Rostlinná smetana a šlehačka

Dokonce jsou dnes také dostupné rostlinné zakysané smetany, například sójová od Dr. Oetker nebo kokosová PlantON dostupná v Lidlu či Globusu. Pokud potřebujete šlehačku ke šlehání, můžete si také koupit rostlinnou, například od Soyatoo či Schlagcreme, které jsou však bohužel hůře dostupné.

Proč se srazí smetana v omáčce

Sražená omáčka vám vznikne, když ji během vaření dostatečně nepromícháte a tak v ní zůstanou žmolky. Co s tím Vlijte ji do mísy a prošlehávejte ji balonovou metlou, nebo ručním mixerem, až bude hladká. Poté ji vlijte zpět do kastrolu, po prohřátí přeceďte přes jemný cedník do mísy, vlijte zase do kastrolu a prohřejte.

Proč mi řídne omáčka

Omáčka vždy řídne, jestliže do ní přidáme kyselé součásti nebo vodnatější zeleninu, např. rajčata nebo papriku, okurky apod.

Co použít místo podmáslí

Chybí vám podmáslí Smíchejte jeden hrnek mléka s jednou lžící octa nebo citronové šťávy a ani to nepoznáte! Při pečení nahradí podmáslí i jogurt smíchaný s mlékem v poměru 1:1.

Čím nahradit máslo v těstě

Máslo lze poměrně snadno nahradit i jablečným, případně dýňovým pyré. Moučník díky nim bude zdravější a pokud použijete neslazené pyré, vytvoříte snadno moučník, na kterém si budete moci pochutnávat úplně bez výčitek. Pyré se hodí do bábovek nebo muffinů, protože nejde o tuk, těsto je s ním trochu jiné – hutnější.

Jaký je rozdíl mezi šlehačkou a smetanou

Smetana se získává sbíráním nebo odstřeďováním a v obchodě se prodává sladká nebo kysaná (v řadě jazyků se původně ruský výraz smetana užívá právě pro zakysanou smetanu). Obsahuje nejméně 10 % tuku. Smetana, která má alespoň 30 % tuku, se nazývá smetana ke šlehání a slouží k výrobě šlehačky.

Co jíst kdyz nemuzu mléčné výrobky

Mléko nahrazuji rostlinnými nápoji, např. rýžové, jáhlové, kokosové, pokud nemáte další alergie, lze zařadit i ovesné, špaldové, sójové nebo různá ořechová mléka. Některé rostlinné nápoje jsou obohaceny vápníkem, ty doporučuji preferovat, obzvláště u alergických dětí.

Co můžu jíst při ABKM

Pokud se alergie potvrdí, přistupuje se ke striktní dietě. Ze stravy matky (pokud je dítě kojené) a dítěte se vyloučí kravské mléko, mléčné výrobky a veškeré produkty, které mléko obsahují. Mléčné produkty se zcela vyloučí nebo pro uspokojení chuti nahradí rostlinnými alternativami – rostlinnými mléky (např.

Jak na to aby se nesrazila smetana

Jakou smetanu použít do omáček

Stačí znát jednoduché zásady: Do horké omáčky můžeme opět použít smetanu ke šlehání, nesrazí se a chuť bude výrazně smetanová. V případě, že použijeme smetanu na vaření, musíme pokrm vypnout a dále už nevařit. Smetana by se totiž srazila, má jen 12 % tuku.

Jak přidávat smetanu aby se nesrazila

Zakysanou smetanu přidáváme do vařeného pokrmu až zcela nakonec. Do menší misky z hrnce odebereme dvě naběračky vřelé polévky (omáčky). K ní přidáme všechnu zakysanou smetanu a lžící ji v polévce (omáčce) velmi dobře rozmícháme. Hned potom vlijeme obsah misky zpět do hrnce s polévkou (omáčkou) a promícháme.

Čím se dá zahustit omáčka

Například si lze rozmíchat mouku v dostatečném množství vody, mléka nebo smetany a tuto směs nalít do polévky či omáčky. Říká se tomu zátřepka či záklechtka. Voda, v níž mouku rozmícháváte, by měla být vlažná – lije se však do horké tekutiny (omáčky, polévky). Některé omáčky lze zahustit třeba i žloutkem nebo máslem.

Jak zahustit omáčku bez lepku

zahušťování, omáčky,.. může se použít jednodruhová mouka rýžová, jáhlová, luštěninová, kukuřičná, pohanková nebo i bezlepkové směsi. Je třeba myslet na to, že bezlepkové směsi při zahušťování mohou způsobit hrudky, vždy je třeba důkladně rozmíchat předem s vodou.

Co je lepší kefír nebo podmáslí

Kefír a podmáslí jsou dva kultivované mléčné nápoje, které mají podobnou strukturu i chuť. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že kefír je oblíbené probiotikum konzumované pro své zdraví prospěšné účinky, zatímco podmáslí je oblíbenější při vaření a pečení. Ve většině případů můžete jeden nahradit druhým.

Jak si doma udělat podmáslí

Do mléka smíchejte jednu lžíci octa nebo citronové šťávy. Směs nechte 5 až 10 minut odstát při pokojové teplotě. Jakmile mléko zhoustne a objeví se v něm malé hrudky – podmáslí je hotovo.

Co jíst místo másla

Margarín se sice máslu podobá nejvíce, nebojte se ale sáhnout i po zcela jiných kombinacích, klasické máslo můžete zkusit nahradit ořechovým máslem a na slano je vynikající si na pečivo namazat třeba avokádo. Skvělé jsou i různé druhy pomazánek, vyzkoušejte různé druhy z luštěnin, zeleniny, rybiček apod.

Co používat místo másla

Ve většině receptů můžete nahradit máslo jogurtem v poměru 1 : 1. Je-li másla potřeba víc než 200 g, přidejte ještě asi 1/4 hrnku mouky navíc nebo uberte množství tekutiny o asi 1/4 hrnku, aby pečivo nebylo rozmočené. Upečte si třeba ořechovou bábovku s mrkví a pastinákem.

Na co se používá smetana na vaření

Pokud ji používáte na zjemnění polévek, do omáček, přidává se až na konci, kdy hrnec stáhneme z plotny a po přidání smetany už nevaříme! Nízkotučné verze smetany se při vaření velmi rády srazí a zkazí vám tak zážitek z připravovaného pokrmu. Smetana na vaření se dá také naředit a použít jako běžné mléko.

Jak dlouho držet eliminační dietu

Tento způsob stravování by měl být dodržován minimálně dva, ideálně čtyři týdny. Během dané doby by měly příznaky alergie ustoupit, alespoň ty nejmarkantnější.

V čem je nejvíce laktózy

Nejvíce laktózy je obsaženo v mléce a mléčné syrovátce.

Méně laktózy pak obsahují zakysané mléčné výrobky a tvrdé sýry. Při procesu kysání, tedy fermentaci, dochází k poklesu laktózy o 20-30 %, neboť bakterie probiotické kultury laktózu spotřebovávají. Navíc sami produkují laktázu, která se štěpením pomáhá.

Co se nesmi při ABKM

Ze stravy je nutno vyloučit

Kravské mléko a veškeré výrobky z něj: kefír, acidofilní mléko, smetany, jogurty/jogurtové nápoje, kyšku, podmáslí, tvaroh, tradiční pomazánkové máslo, syrovátku, sýry, máslo (ghee je většinou dobře tolerováno), zmrzlinu, mléčné dezerty, pudinky.