Jaká zelenina se sází na jaře?

Co zasadit na jaře zelenina

Na záhon můžeme stále vysévat ředkvičky a ředkve, vodnice, saláty, špenát, mangold i mrkev. V první polovině měsíce ještě můžeme zasadit semínka fazole. Přímo ideální je doba na výsev pekingského a čínského zelí nebo další asijské listové zeleniny.

Co se může sázet na jaře

Koncem března klidně ředkvičky, raný salát, hrách, špenát, kořenovou zeleninu, česnek, kopr i červenou řepu, nebo pórek a zelí. Cibule je trochu choulostivější, s tou počkejte až na začátek dubna. Lepší bude, když záhonky pro jistotu i tak přikryjete bílou netkanou textilií.
Archiv

Co se seje na jaře

Za otužilce mezi zeleninou lze považovat špenát, ředkvičky, salát, mrkev a hrách. Vysévat na záhon je můžete za příznivého počasí již od začátku března. Když se denní teploty ustálí okolo 15 °C, nastal čas pustit se do díla. Začněte s výsevem ředkviček do záhonu nebo pařeniště.

Jaké trvalky sázet na jaře

Mezi trvalkami najdete hodně druhů, které se hodí i do vázy

Můžete tak na jaře bez obav dělit astry, floxy, chryzantémy, kokardy, kopretiny, rudbekie i některé okrasné trávy. Rostliny k dělení se vyjmou ze země, očistí od přebytečné zeminy a rozdělí nožem tak, aby na trsu zůstal dostatek kořenů a vegetační vrchol.

Která zelenina se snáší

Zelenina, která se nesnáší

Mrkev Ředkvička
Celer Snáší Snáší
Rajče Snáší Snáší
Okurka Snáší Nesnáší
Fazole Snáší Snáší

Co se dělá na jaře na zahradě

Co se týká výsadby, je vhodná doba na zasazení maliníků a borůvčí, na konci března i jahodník. Zasejte semena paprik, rajčat a brokolice pro předpěstování sazenic. Na konci měsíce už můžete vysévat mrkev, petržel, raný salát, hrách, či kopr a ředkvičky do záhonu. Čas je už i na cibuli a česnek.

Kdy začít sázet zeleninu

Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.

Které cibuloviny sázíme na jaře

Cibulky tulipánů a hyacintů necháme špičkou vyčnívat nad povrch, narcisy, modřence a krokusy sázíme špičkou cibule těsně pod povrch substrátu a postačí mezi nimi nechat mezery 1-2 cm. Lépe vypadá, když vysadíte několik kusů cibulek od jednoho druhu do jednoho „hnízda“, než když budete vysazovat cibulky po jedné.

Co se stříhá na jaře

Co stříhat Typově jde o druhy jako tresť rákosovitá, ostřice, lalang válcovitý, ozdobnice, bezkolence, a prosa. Z exotičtějších kousků pak například Bouteloua gracilis, Hakonechloa macra, „mořská“ Spartina pectinata nebo Chasmanthium latifolium. Pozor, některé si žádají „vyšší“ účes, na dvacet centimetrů.

Kdy začít sázet na jaře

Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května

Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat. Další důvod je, že přes zimu rostliny v podstatě „spí“.

Kdy nejlépe sázet trvalky

Sázení na podzim

Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin. Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny mají čas zakořenit a na jaře se už plně věnují své nadzemní části.

Kdy stříhat trvalky na jaře

Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Jakou zeleninu pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn
kedluben celer, pórek, cibuli, červenou řepu, brambory, salát, polníček, špenát, mrkev, okurku, papriku, rajčata, hrách, fazole, ředkev, ředkvičky
mrkev cibuli, rajčata, hrách, pažitku, pór, ředkvičku, česnek, kopr, salát, čínské zelí

Jak správně zasadit zeleninu

Rozvrhněte si, kam a v jakém sponu zeleninu zasázíte. V těch místech vykopejte hlubší jamky a do každé nalijte zhruba litr vody. Až se vsákne, začněte sázet. Kořeny zakryjte blátem a poté přidejte vrstvu suché půdy – tak zabráníte odparu a voda zůstane u kořenů.

Co se sází v lednu

Lednové výsevy

Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.

Kdy sázet cibulí na jaře

Ideální doba pro výsadbu je právě teď, koncem března až začátkem dubna. Mezery mezi v řádku děláme 10 až 12 cm, vzdálenost mezi řádky je pak kolem 25 cm. Sazečku sázíme tak, aby z povrchu půdy konce cibulky vyčnívaly.

Proč vykopávat cibuloviny na jaře

Proč vykopat Někdo je tam nechává a druhý rok zase kvetou. Ale podstatně méně, než když jim dopřejeme „odpočinek“. Správně by se měly v červnu vykopat, namnožené cibulky oddělit a nechat na suchém tmavém místě zaschnout.

Kdy se Zastřihávají okrasné keře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Kdy stříhat růže na jaře

Kdy řezat růže Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Jakou zeminu na trvalky

humusovitá půda, hluboká a bohatá na živiny.povrch zeminy udržujte rytím a mulčováním v provzdušněném stavu.kombinace hlavních a doplňkových trvalek ve skupinkách.slunné místo.

Jak daleko od sebe trvalky

Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.

Co stříhat na jaře

Zmlazovací řez

Je velmi častý, uplatňuje se u těch nejobyčejnějších keřů, jako jsou svídy, zlatice, bezy, tavolníky, zimolezy a podobně. Provádí se z jara a radikálně, zhruba 20 až 30 centimetrů nad zemí. V tom roce pak tyto keře obvykle nekvetou. Není ale nutné provádět řez každoročně.

Kdy na jaře stříhat trávy

Většina vysokých okrasných travin se před zimou neseřezává. Naopak – trsy svážeme, abychom jejich kořeny chránili před mrazem a zejména srážkovou vodou, která by mohla zapříčinit uhnití kořenů. Choulostivější druhy ještě zakryjeme chvojím nebo listím. Jarní řez okrasných travin provádíme nejlépe v březnu.