Jak zesílit pažitku?

Jak vypěstovat silnou pažitku

Pažitku pro rychlení vyséváme v dubnu a v dalším roce ji rozsadíme. Rostlina na podzim vytvoří husté a silné listy, které vyryjeme a zasadíme do nádoby či do pařeniště. Při teplotě okolo 20 st. C doroste do sklizně zhruba za měsíc.

Co dělat s pažitkou když kvete

Pažitka vykvétá narůžovělými a nafialovělými květy, které na zahradu přitahují včely a motýly – vítané opylovače. Některé odrůdy kvetou až do pozdního léta. Nemusí být ale jen potravou pro hmyz – jsou jedlé a můžete je použít jako chutnou a netradiční ozdobu salátů, těstovin, rizot nebo dalších jídel.
Archiv

Jak udrzovat pažitku

Pažitku v květináči zaléváme raději častěji a malými dávkami vody a zároveň musíme hlídat také její přelití. I když se jedná většinou o pěstování krátkodobé, nezapomínáme ani na pravidelné přihnojování ideálně bio organickými hnojivy. Pažitku pro pěstování v bytě buď vyséváme, nebo ji kupujeme již předpěstovanou.
Archiv

Čím se hnojí pažitka

Interiérová pažitka je na druhou stranu potřeba častěji hnojit, ale vždy kvalitním organickým hnojivem, které se nejlépe rozpustí ve vodě (viz náš hmyzí čaj či zálivka) . Dusík v organickém hnojivu nám při konzumaci vadit nebude, ale pokud použijete minerální hnojiva tak si ublížit můžete.

Jak získat semena z pažitky

Pažitku odřízněte/odstřihněte těsně pod květem a položte na stůl. Teď to bude buď o něco lehčí nebo pracnější. Pokud vám nevadí kousky usušených květů v semínkách tak klidně jen odstřihněte květ a rovnou uložte do sáčku. Pro semínka zbavená květů podrolte prsty každý květ.

Kdy se sklízí pažitka

Zvolit můžeme i přímý výsev do půdy zhruba v květnu. Podzimní kultury pak přesazujeme ze skleníku na záhon v polovině června a sklízíme je v říjnu nebo v listopadu, kdy si také můžeme trs přesadit do květináče, abychom pažitku měli k dispozici po celou zimu.

Co s přebytkem pažitky

Pažitku nebo petržel postačí nasekat na drobno, a poté hned zamrazit.

Jak stříhat pažitku v květináči

Pažitka je vytrvalou rostlinou, ale po nějaké době začne viditelně slábnou a ztrácet své aroma. Řešením je výsev nové pažitky. Pažitka pěstovaná v květináči potřebuje častější zálivku a dostatek vody. Tip: Pažitku stříhejte nůžkami, aby se nepomačkaly jednotlivé stonky.

Kdy stříhat pažitku

Rostlina si musí vytvořit zásobní cibulky a z těch pak sklízíte kvalitní pažit. První rok nedoporučujeme sestřihávání, případně až v pozdním létě. A pak je seřezávání otázkou Vaší spotřeby. pokud listy zestárnou a Vy je nestačíte sklízet na konzum, pak je vhodné je čas od času seřezat, aby narostly nové, mladé listy.

Jak získat semínka z pažitky

Pažitku odřízněte/odstřihněte těsně pod květem a položte na stůl. Teď to bude buď o něco lehčí nebo pracnější. Pokud vám nevadí kousky usušených květů v semínkách tak klidně jen odstřihněte květ a rovnou uložte do sáčku. Pro semínka zbavená květů podrolte prsty každý květ.

Jak pěstovat pažitku v truhlíku

Pokud ji chcete pěstovat venku, doporučila bych vysít přímo na stanoviště – lze od března do srpna. Před výsevem půdu „odlehčíme“ zahradnickým substrátem, aby byla propustnější. Osivo sejeme cca 2 cm hluboko. Zaléváme, dokud osivo nevzejde.

Jak sklízet pažitku

Lepší službu nám poskytne ostrý nůž, který stébla v místě řezu nezhněte. Listy seřezáváme tak, aby zbyly několikacentimetrové části. Pokud bychom totiž jich nechali příliš dlouhou část, zbytek listu částečně zaschne a už nebude tak jemný. Sklízet můžeme začít asi šest týdnů po výsevu.

Jak se sklízí pažitka

Asi 60 dní po zasetí můžete začít pažitku sklízet. Pažitku sklízíme odříznutím asi 2,5 cm nad půdou. Sklízet můžeme asi čtyřikrát za sezónu, výhodná je ale pravidelná sklizeň, kdy si odřežete pouze tolik pažitky, kolik zrovna potřebujete.

Co se dá udělat z pažitky

V kuchyni – teplé i studené–má pažitka široké uplatnění: báječně se hodí do salátů, polévek, omáček i pomazánek. Zvýrazní míchaná vajíčka, jídla z ryb, brambory i houby. Tip na jeden rybí chod pak kromě receptu v boxu přidává i Roman Paulus.

Jak využít pažitku

Pažitka se přidává do pomazánek, ochucených másel, zálivek, slaného pečiva, do omáček, polévek, omelet, karbanátků, bramborových jídel jako brambory dušené ve smetaně s bylinkami, salátů aj. Hodí se k rybám i masu, a to hlavně na marinády a krusty – losos s bramborovo-pažitkovou krustou.

Kdy sklízet pažitku

Zvolit můžeme i přímý výsev do půdy zhruba v květnu. Podzimní kultury pak přesazujeme ze skleníku na záhon v polovině června a sklízíme je v říjnu nebo v listopadu, kdy si také můžeme trs přesadit do květináče, abychom pažitku měli k dispozici po celou zimu.

Kam patří pažitka

Pažitka pobřežní, lidovým názvem šnytlík nebo šnytlich, patří mezi rostliny amarylkovité. Mezi její příbuzné patří například česnek nebo narcisy. Pažitce vyhovují slunná stanoviště a sušší místa. Paradoxně se jí ale lépe daří v podhorských oblastech, kdy při nižších teplotách vytváří větší trsy.

Na co je dobrá pažitka

Význam pažitky pro zdraví

Pažitka je výborné stomachikum – podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv. Je účinná i proti střevní parazitům a snižuje krevní tlak. Chrání před rakovinou jícnu, žaludku, tlustého střeva, prsu i plic. Má také protisklerotický, dezinfekční a imunostimulační účinek.

Jak často zalévat pažitku

Jak často a kolik vody Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.

Kdy přesazovat pažitku

Na jaře ji v únoru až počátkem března vysejeme do skleníku a už v dubnu ji můžeme přesadit ven. Zvolit můžeme i přímý výsev do půdy zhruba v květnu.

Co s květy na Pažitce

Květy pažitky mají jemnou ty¬pickou pažitkovou chuť a jsou velmi dekorativní. Květy brutnáku se užívají k ochucování a zdobení vína, ovocných šťáv a dalších nápojů, ale též salátů, jako přídavek do sekaných mas, měkkých sýrů, smetany aj. Kandované květy se používají na zdobení cukroví.

Proč jíst pažitku

Proč je pažitka zdravá Pažitka obsahuje velké množství bílkovin, vitamín C, vitamín B2 s spoustu minerálů – např. vápník, sodík, železo a fosfor. Pažitka podporuje dobré trávení, má protizánětlivé účinky a chrání proti plísním.

Jaké vitamíny jsou v Pažitce

Listy pažitky jsou zdrojem vitamínu C (až 100 mg ve 100 g čerstvé hmoty; většinou se množství pohybuje mezi 56 až 66 mg ve 100 g čerstvé hmoty), dále obsahují provitamín A, vitamín B2, silici se sírou (typické pro rostliny rodu Allium), minerální látky (soli vápníku, fosforu, draslíku, železa aj.).

Kde se daří Pažitce

Pažitka je rostlinou, která na zahrádce miluje slunné či polostinné stanoviště, proto i v interiéru potřebuje pro zdravý růst dostatek světla. Nejvhodnější je pěstovat pažitku přímo na okenním parapetu na slunné straně budovy. Na okně orientovaném na sever se bylinkám moc dařit nebude.

Jakou půdu pro pažitku

Pažitka se pěstuje v květináči naplněném zeminou s vysokým obsahem živin. Půda by měla být spíše lehčí, kyprá. Nejlepší podmínky pro výsev pažitky jsou v jarních měsících (březen až duben). Při pěstování v interiéru se však může vysévat téměř po celý rok.