Jak zjistit velikost pláště na kolo?

Jak vybrat velikost pláště

Velikost pláště je udávána ve dvou rozměrech – v průměru pláště a jeho šířce. Průměr pláště musí samozřejmě odpovídat průměru kola na vašem bicyklu. Pro horskou cyklistiku tedy vybíráte mezi velikostmi 26“, 27,5“ a 29“. Šířku pláště si již můžete vybrat podle vašich subjektivních preferencí.

Jak vybrat pláště na kolo

Průměr pláště musí být shodný s průměrem kol (ráfků), tedy záleží, zda máte kola o průměru 26”, 27,5” nebo 29”. Šířka pláště je již záležitostí subjektivní preferencí. Je však třeba mít na paměti, že čím širší pláště, tím větší je záběrová plocha a zároveň si plášť poradí s náročnějším terénem.
Archiv

Jak zjistím velikost kola

Výška rámu jízdního kola je nejčastěji udávána v palcích nebo velikostech S, M, L, XL a určuje se podle vzdálenosti od chodidla ke tříslu, případně dle výšky postavy. Všeobecně platí, že by velikost rámu měla být zvolena tak, aby cyklista stojící obkročmo nad kolem měl horní rámovou trubku asi 5 cm pod rozkrokem.
Archiv

Co znamenají čísla na plášti

Například plášť označený 26×1,40 má jmenovitý vnější průměr 26 palců a šířku 1,40 palce. Některé pláště mají také rozměry ve zlomkových palcích, například 26×1⅜x1¼. Tyto hodnoty představují vnější průměr, výšku a šířku pláště.

Jaké pláště na trekové kolo

Průměr pláště zvolíte podle průměru kola daného modelu. V případě horských a silničních kol se jedná o průměr 27,5“, 29“, případně 26“ (spíše vhodné pro dětská kola), u trekových kol je to průměr 28", u dětských 12", 16", 20", 24" a 26".

Jaké pláště na elektrokolo

Z bezpečnostního hlediska se také jedná o správnou volbu. U horských elektrokol jsou rozšířená kola o průměru 29 palců, pokud ale jezdíte na crossovém/trekingovém kole, budou vhodné užší crossové/gravel pláště s menším odporem.

Jaké pláště na krosové kolo

Městská, krosová a trekingová kola budou potřebovat plášť s velikostí 28, šířka je od 28 – 45 mm. Dezén pláště je jemnější.

Jak zjistit velikost duše na kolo

Rozměry duše se udávají v několika standardech. Nejpřesnější a nejjednoznačnější je označení ETRTO (European Tire and Rim Technical Organisation), které udává šířku a vnitřní průměr pláště v milimetrech, např. 37-662, což znamená šířku 37 mm a vnitřní průměr 622 mm.

Jak změřit velikost rámu kola

Pro začátek by se dalo zcela jednoduše říci, že velikost rámu kola je délka sedlové trubky. Odměříme ji od středu kliky až po její konec – místo, kde začíná sedlovka – hodnotu v centimetrech vydělíme číslem 2,54 a výsledkem je velikost rámu v palcích.

Jak se měří velikost rámu kola

Velikost rámu odpovídá v podstatě délce sedlové trubky kola (viz schéma). Měřeno v palcích (1 palec = 2,54 cm), od středové osy po konec sedlové trubky. Větší rám tak bude mít horní trubku výš vzhledem k zemi a vašemu rozkroku, pokud nebudete sedět v sedle.

Jak se měří velikost ráfku kola

Průměr ráfku – disku změříme tak, že změříme jeho největší průměr (ne průměr vnitřního osazení pro vystředění pneumatiky). Výška pneumatiky je pak měřena od tohoto okraje ráfku disku (ne od středícího osazení pneumatiky).

Co je to TPI

Pojem TPI (Threads per inch) označuje hustotu vláken použitou při výrobě plášťů na kolo. Čím více vláken je použito, o to méně je použito gumy, a plášť může být lehčí. Vyšší číslo TPI znamená nižší valivý odpor, plášť se lépe převalí přes překážky a lépe drží k podkladu.

Jak vybrat šířku pláště

Pokud je vnitřní šířka jen 19 mm, nedoporučoval bych vozit plášť širší než 2.3″. U ráfků širokých 23 mm je limitem plášť 2.4″. Širší plášť už pak v ráfku visí jak bambule a má větší tendenci se „žvýknout“.

Jak vybrat pumpu na kolo

Pumpa na kolo musí být vždy kompatibilní s hlavou ventilku. Nejčastěji se setkáte s hlavou typu AV a SV. Mnoho dostupných hustilek je kompatibilní s oběma typy ventilku. Kvalitní pumpa by měla mít hliníkové nebo duralové tělo, spíše vyhnout byste se měli pumpám plastovým.

Jak poznat bezdušové pláště

Pláště jsou označeny zkratkou TLR

Pláště pro bezdušová kola jsou speciálně označeny, většinou zkratkou TLR. Opět platí, že většina sportovních plášťů s kvalitní směsí bude tubeless ready, ale všichni výrobci to na svých pláštích uvádí.

Jak velké kolo pro 165 cm

Orienční tabulka pro určení velikosti kola

Výška Postavy (cm) Horská kola (palce) Silniční kola (cm)
155 – 160 15 – 16 50 – 51
160 – 165 16 – 17 51 – 52
165 – 170 17 – 18 52 – 54
170 – 175 18 – 19 54 – 56

Jakou velikost rámu na kolo

Velikosti rámů podle výšky postavy

Výška postavy (cm) Horská a celoodpružená kola a elektrokola Silniční a fittness kola a elektrokola
160 – 170 S – M / 17 – 18" S – M / 46 – 50 cm
170 – 180 M – L / 18 – 20" M – L / 50 – 56 cm
180 – 190 L – XL / 19 – 21" L – XL / 55 – 59 cm
nad 190 XL – XXL / 21"+ XL – XXL / 60 cm

Jak velká kola na kolo

Jízdní styl a výběr kola

Většina jezdců si vystačí se zdvihy předního či zadního odpružení zhruba 100 – 120 mm. Pro tyto jezdce jsou 29“ kola jako stvořená. Pokud ale jezdíte v náročnějším terénu, spíše traily a občas zabrousíte i do bikeparku, pak hledáte zdvih 140 nebo spíše 160 mm.

Co znamená 6j u kol

Číslice 6 je šířka ráfku v palcích, písmeno J udává typ patice a až na naprosté exotické výjimky jsou dnes všechny ráfky typu J. Číslice 14 je pak průměr ráfku v palcích. Další nesmírně důležité číslo je ET, které značí zális. Lidově řečeno, jestli bude kolo v blatníku utopené, nebo bude koukat ven.

Jak velký rám na kolo

Velikosti rámů podle výšky postavy

Výška postavy (cm) Horská a celoodpružená kola a elektrokola Silniční a fittness kola a elektrokola
160 – 170 S – M / 17 – 18" S – M / 46 – 50 cm
170 – 180 M – L / 18 – 20" M – L / 50 – 56 cm
180 – 190 L – XL / 19 – 21" L – XL / 55 – 59 cm
nad 190 XL – XXL / 21"+ XL – XXL / 60 cm

Co znamená TPI 3 180

Pojem TPI (Threads per inch) označuje hustotu vláken použitou při výrobě plášťů na kolo. Čím více vláken je použito, o to méně je použito gumy, a plášť může být lehčí. Vyšší číslo TPI znamená nižší valivý odpor, plášť se lépe převalí přes překážky a lépe drží k podkladu.

Kam vyhodit pláště na kolo

Pláště a duše

Odvezte je do recyklačního centra, kde vám řeknou, zda je lze recyklovat. Zjistěte si v místních prodejnách kol, zda mají systém pro obnovu a údržbu plášťů a duší.

Jak nafouknout kolo bez pumpy

Buď má univerzální hlavici pro auto a galuskový ventil, případně má dvě samostatné díry nebo má oboustrannou vložku, kterou lze otáčet. Pokud ale takovou pumpu nemáte, existuje elegantní řešení, jak z galuskového ventilku udělat klasický auto ventilek. Slouží k tomu drobná redukce, která stojí běžně cca 20 Kč.

Jak nafouknout jízdní kolo na benzínce

Odšroubujte čepičku, která chrání ventil. K ventilku připevněte koncovku hadice od kompresoru, dokud neuslyšíte zasyčení vzduchu vycházejícího z pneumatiky. Poté kompresor na čerpací stanici začne dofoukávat vzduch. Jakmile tlak v pneumatikách dosáhne správné hodnoty, kompresor se vypne.

Jak nafouknout kolo bez duše

Nejlépe to jde kompresorem, zvládnete to i dílenskou pumpou. Nebojte se dát vyšší tlak, je potřeba, aby patky pláště zapadly do hran ráfku.