Jak zjistit závadu na základní desce?

Jak zjistit informace o základní desce

Do příkazového řádku zadejte příkaz »wmic baseboard get product, manufacturer, version, serialnumber« a stiskněte klávesu [Enter]. Na dalším řádku se následně zobrazí název výrobce základní desky, její označení, sériové číslo a verze.

Jak zjistit vadnou základní desku

Zkontrolujte napájecí zdroj a všimněte si, zda po jeho připojení svítí dioda Power LED. Pokud ne, zaměřte se na napájecí konektory pro základní desku. Zda jsou správně zasunuty a mají dobrou polarizaci. Tím vyloučíte vadnou desku.
Archiv

Jak vyzkoušet základní desku

AIDA64. AIDA64 je profesionální diagnostický software, který vám o vašem PC a konkrétně o tom, jakou máte základní desku, prozradí hodně a mnohem více. V záložce Základní desky aplikace AIDA64 zjistíte základní informace o základní desce ve vašem PC.
Archiv

Proč nefunguje základní deska

Pokud máte ověřeno, že CPU obsahuje grafickou kartu a stále nezobrazuje obraz, vyjměte procesor zkontrolujte, zda socket neobsahuje nečistoty nebo poškozené piny a znova osaďte CPU do soketu desky. d. Zkontrolujte zda PINy na procesoru nejsou poškozené. Pokud ano, pak vyměňte procesor za funkční.

Co je v zakladni desce

Do základní desky se instaluje procesor, paměti a rozšiřující karty, připojují se k ní také disketové mechaniky, pevné disky a další zařízení. Základní desky se od sebe liší například svou velikostí nebo tím, jaké procesory a paměti se do nich mohou instalovat, jaké mají uspořádání, komponent a podobně.

Co obsahuje základní deska

Základní deska obsahuje:Procesor (mikroprocesor)Patici pro numerický koprocesor (popř. osazený koprocesor)Obvody čipové sady.Rozšiřující sběrnici (bus)Paměti.Vyrovnávací cache paměťSloty umístěné na rozšiřující sběrnici pro připojení rozšiřujících karet. Zapojení rozšiřující karty.CMOS paměť

Jak poznat že je špatný zdroj

Malý test na zjištění zda je Váš zdroj v PC v pořádku. Jednoduše překlenete na konektoru, který se zapojuje do základní desky – zelený a černý drát. Zapojíte zdroj do klasické sítě. Pokud se rozběhne ventilátor měl by být váš zdroj v pořádku.

Jak zjistit co mám v počítači

Nastavení PCProstřednictvím Startu přejděte do „Nastavení,” které symbolizuje ozubené kolečko.Po rozkliknutí přejděte do „Systému.”Klepněte na „Informace.”V části „Specifikace zařízení“ najdete podrobnosti o vašem počítači, jako jsou podrobnosti o procesoru, operačním systému, RAM paměť.

Co vše je na základní desce

Základní desky vyrábí hodně výrobců nejznámější INTEL, GIGABITE, ASUS, MSI. Na základní desce najdeme SOCKET, BANKY, SBĚRNICE, CHIPSET, JUPMERY, BIOS, BATERII, . Procesor (CPU Central Processor Unit). Přes procesor prochází všechny informace v počítači.

Jak zjistit typ počítače

Tady je postup, jak získat další informace:Vyberte Start > Nastavení > Systém > O systému . Otevřete nastavení O systému.V části Specifikace zařízení > Typ systému se podívejte, jestli máte 32bitovou nebo 64bitovou verzi Windows.V části Specifikace Windows zjistíte edici a verzi Windows spuštěnou na vašem zařízení.

Jak restartovat základní desku

V případě novějších základních desek už nebudete muset baterii vyjímat – najdete na nich totiž buď tlačítko, nebo propojku s označením »Reset BIOS«. Přesné informace najdete v manuálu k základní desce. Vlastní reset nabízí i BIOS, a to v položce »Factory reset« – obnoví se tovární nastavení.

Jakou koupit základní desku

Pro výkonnější počítače je vhodnější volbou středně velká základní deska microATX nebo velká ATX. ATX je nutností pouze pro nejvýkonnější stroje, v ostatních případech je microATX dostačující. Největším běžně dostupným formátem je Extended ATX.

Co to je základní deska

Základní deska (nebo také mateřská deska, motherboard) skutečně vypadá jako deska a v počítači plní mnoho úkolů. Do základní desky se instaluje procesor, paměti a rozšiřující karty, připojují se k ní také disketové mechaniky, pevné disky a další zařízení.

Jak si vybrat základní desku

Při výběru základní desky byste se měli primárně orientovat podle procesoru, který chcete do jejího socketu osadit. Mějte na mysli také kompatibilitu s dalšími komponenty jako jsou operační paměť, grafická karta, pevný disk atd. S tím souvisí také plánované využití.

Co je socket na základní desce

Socket označuje patici, do které je čip s CPU zasazen. Každý výrobce procesoru (tedy Intel a AMD) používá různé sockety pro různé procesory. Popisovaná základní deska podporuje socket 1155, což již není socket téměř žádných procesorů.

Jak otestovat zdroj

Základní zkoušku funkčnosti provedeme tak, že napájecí zdroj odpojíme od všech komponent a u hlavního svazku kabelů, který napájí základní desku, propojíme zelený drát (Power on) s černým (Groun GND). Po zapojení do el. sítě by se zdroj měl rozjet, to poznáme tak, že se roztočí osazený ventilátor.

Jak zkontrolovat zdroj

Malý test na zjištění zda je Váš zdroj v PC v pořádku. Jednoduše překlenete na konektoru, který se zapojuje do základní desky – zelený a černý drát. Zapojíte zdroj do klasické sítě. Pokud se rozběhne ventilátor měl by být váš zdroj v pořádku.

Jak zjistit komponenty

První možný způsob zjištění z jakých komponent se počítač skládá (Z čeho se skládá stolní počítač, Z čeho se skládá notebook) je vizuální prohlédnutí zařízení. U notebooků a značkových PC sestav hledáme hlavní štítek s popisem. Po nalezení hlavního štítku si můžeme informace o PC také vyhledat na internetu.

Kde najdu informace o grafické kartě

Nejjednodušší způsob, jak zjistit svou grafickou kartu, je spustit diagnostický nástroj DirectX: Klikněte na tlačítko Start. V nabídce Start klikněte na příkaz Spustit. Do pole Otevřít zapište "dxdiag" (bez uvozovek) a poté klikněte na OK.

Co to je chipset

Čipová sada (chipset) je hlavní logický integrovaný obvod základní desky. Jeho úkolem je řídit komunikaci mezi procesorem a ostatními zařízeními. V obvodech čipové sady jsou integrovány řadiče těchto zařízení, které řídí jejich činnost pomocí řídících signálů, jež se přenášejí po sběrnici (vodivé propojení).

Jak zjistit číslo počítače

Notebooky a stolní počítače

Do vyhledávacího pole systému Windows v levém dolním rohu obrazovky zadejte výraz cmd a v seznamu výsledků vyberte položku Příkazový řádek. V okně příkazového řádku zadejte wmic bios get serialnumber a stiskněte klávesu Enter.

Jak zjistit jakou mám v PC grafickou kartu

Nejjednodušší způsob, jak zjistit svou grafickou kartu, je spustit diagnostický nástroj DirectX: Klikněte na tlačítko Start. V nabídce Start klikněte na příkaz Spustit. Do pole Otevřít zapište "dxdiag" (bez uvozovek) a poté klikněte na OK.

Jak resetovat BIOS na zakladni desce

Vypněte napájení a odpojte napájecí kabel. Dotkněte se dvou kolíků kovovým objektem, například šroubovákem. Zkrat držte 5 až 10 sekund. Po opětovném připojení napájení a spuštění počítače stiskněte a podržte klávesu Delete nebo klávesu F2 a otevřete systém BIOS.

Jak obnovit BIOS

Obnovte systém BIOS na výchozí nastavení. Restartujte počítač, stisknutím klávesy "F2" zadejte systém BIOS a stisknutím kláves Alt+F obnovte CMOS. Po stisknutí kombinované klávesy uslyšíte ostrý zvukový tón. U některých verzí systému BIOS můžete stisknutím klávesy F9 obnovit CMOS.

Co patří do základní desky

Standardní základní deska určená pro osobní počítače obsahuje:Patici pro CPU.2 nebo 4 sloty pro RAM.Chip set (který je již sjednocen do jednoho integrovaného obvodu)TPM čip.Napájecí port 20+4pin.Napájecí port pro CPU 4pin/8pin.PCI-Express 16x.PCI-Express 1x.