Jak zmrazit koriandr?

Jak uchovat na zimu koriandr

Pro zachování aroma bylin po delší dobu listy nekrájejte předem, ale sušte je v celku. Rozdrobte je mezi prsty až při přípravě jídla. Sušení by mělo probíhat na stinném a bezprašném místě v suché místnosti. Dobře proschlé listy je nejlepší skladovat v kořenkách s uzávěrem, který pevně sedí.

Jak trhat koriandr

Zelenou nať koriandru sklízíme odstřižením listů a stonků blízko země, když jsou stonky 10 až 15 cm vysoké.

Jak zpracovat cerstvy koriandr

Čerstvý koriandr se přidává do salátů, ale také do pokrmů z hovězího a vepřového masa. Skvěle chutnají například masové kuličky s koriandrem. Nalezneme ho v mnoha exotických receptech, jako je třeba sečuánský lilek s rajčaty a koriandrem. Je také často součástí indického koření.

Jak nasekat koriandr

Semínka zasetá do vlhké výživné zeminy vyklíčí za pár dnů a za tři týdny už můžete trhat spodní široké lístky podobné listové petrželi. Když je chcete sklízet pro vaření delší dobu, zaštipujte vrcholky, ženoucí do vysoké lodyhy s budoucím květem.

Jak uchovat koriandr

Odolné bylinky ponechte v květináčích, ve kterých je koupíte, nebo je zabalte do vlhkého papírového ručníku a uložte do otevřené papírové tašky do lednice. A vydrží vám o to déle, pokud jim občas vyměníte obal a vyhodíte zvadlé kousky.

Jak uchovat pažitku na zimu

Opláchnutou pažitku nechejte okapat a pak ji nadrobno pokrájejte. Nasypejte pažitku do skleničky, mírně upěchujte a zalijte olejem. Nechejte chvíli odležet, aby se olej dobře vsákl do pažitky, a potom dolijte olej až po okraj. Nakonec zavíčkujte a skladujte v lednici.

Jak dlouho vydrzi koriandr

A jak dlouho nám takto zakoupený koriandr vydrží V mikrotenovém sáčku uložený v chladničce vydrží přibližně 4 dny. I ve zmrazeném stavu si docela příjemně uchová svou chuť a vůni, stačí ho nasekat a zmrazit v nádobkách s malým množstvím vody.

Jak dlouho roste koriandr

Dopřejte mu dostatek světla. V domácích podmínkách sklízejte rostlinu už zhruba od 10 cm vzrůstu, tedy zhruba za měsíc až dva růstu. Koriandr nebude mít tendenci vyrůst více. Opět pokud chcete stálou zásobu čerstvého koriandru, sejte každé tři týdny novou nádobu.

Na co se dá použít koriandr

Špetku koriandru můžete použít například pod tučná masa, po kterých vám pak nebude tolik těžko. Skvěle ladí také k drůbežímu a hovězímu masu a rybám. Ochutit s ním můžete nejen polévky, omáčky a houby, ale také dezerty, marmelády, čatní nebo vánoční cukroví.

Na co je dobrý koriandr

Plody i listy podporují produkci žaludečních šťáv a celkově působí příznivě na trávení. Čaj z koriandru ulevuje při bolestech břicha, žaludečních křečích, pomáhá při nadýmání. Obklady z nati rostliny zmírňují bolest při revmatických potížích kloubů. Bylina také pozitivně ovlivňuje psychickou kondici.

Co udělat z koriandru

Koriandr se hodí do různých omáček, k rybám nebo grilovanému masu. Přidává se do pečiva a i do sladkých jídel a dezertů. Když k němu přidáte skořici, hřebíček, badyán, kardamon, nebo fenykl, můžete upéct perník i připravit marmeládu. Kořen koriandru má podobné využití jako zázvor.

Jak uchovat pažitku v mrazáku

Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit. Když budete později pažitku potřebovat, stačí vytáhnout jeden snopeček.

Jak užívat koriandr

Způsob použití: Používají se zásadně drcená semena. Čaj z koriandru: buďto se z nich dělá odvar (1 polévková lžíce na 2-3 dl vody), nebo se polykají čerstvě nadrcená v množství jedna moka lžička 3x denně.

Jakou chuť má koriandr

Koriandr je jednoletá rostlina pocházející z oblasti Středomoří a Blízkého východu. Jako ochucovadlo se při vaření používá od nepaměti. Semínka mají příjemnou nasládlou chuť, jejich aroma může připomínat pomerančovou kůru. Bez mletého koriandru se neobejdou známé kořenící směsi jako kari nebo garam masala.

Jak se používá koriandr

Jsou velice aromatická a mají výraznou, nasládlou chuť. Špetku koriandru můžete použít například pod tučná masa, po kterých vám pak nebude tolik těžko. Skvěle ladí také k drůbežímu a hovězímu masu a rybám. Ochutit s ním můžete nejen polévky, omáčky a houby, ale také dezerty, marmelády, čatní nebo vánoční cukroví.

Kdy se sklízí koriandr

Vegetační doba koriandru je 20 – 28 týdnů, při podzimním výsevu je samozřejmě delší. Semena sklízíme ručně v srpnu až září, kdy odstřihujeme okolíky i se zbytkem natě. Tehdy rostlina zhnědne a semena změní barvu z hnědozelené na žlutozelenou.

Co léčí koriandr

Plody i listy podporují produkci žaludečních šťáv a celkově působí příznivě na trávení. Čaj z koriandru ulevuje při bolestech břicha, žaludečních křečích, pomáhá při nadýmání. Obklady z nati rostliny zmírňují bolest při revmatických potížích kloubů. Bylina také pozitivně ovlivňuje psychickou kondici.

Co se jí z koriandru

Koriandr můžeme přidávat do polévek, dušených pokrmů se zeleninou i masem, k rybám, do ovocného chutney, zeleninových salátů, či k ochucení příloh jako jsou brambory a rýže. Semínka a kořen se hodí zejména k dušení, kdežto lístky koriandru se vždy přidávají až na závěr, aby neztratily chuť a aroma.