Kdy stříhat bylinky na zimu
Srpnová péče o víceleté bylinky se vrátí s prvními podzimními plískanicemi – správným řezem v srpnu docílíte toho, že do podzimu a příchodu prvních mrazíků stihnou ještě dostatečně obrazit a rozkošatět se, keříky bylinek pak snáze přečkají zimu.
Archiv
Jak uchovat bylinky na zimu
Ideální podmínky nabízí pro takto přezimující rostliny zimní zahrada s chladnější teplotou vzduchu. Pokud však bydlíte v domě nebo paneláku, vystačí bylinkám i parapet nebo místo za oknem. Čím vyšší však teplotu v bytě máte, tím důkladnější zálivku jim poskytněte.
Archiv
Jak připravit pažitku na zimu
Nejčastěji si lidé pažitku na zimu zamrazí. Lze to provést dvěma způsoby. Někdo si pažitku nejprve najemno naseká a poté dá do sáčku zamrazit. Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit.
Co s pažitkou na zimu
Běžné byliny, které u nás pěstujeme na záhonech, jako jsou máta, meduňka, levandule, pažitka, libeček, zimu bez větších obtíží přežívají. Poskytneme jim jen běžnou přikrývku například z chvojí. Ještě před zimováním je všechny zastřihneme, ideálně na výšku 10 cm od země.
Archiv
Jak správně stříhat bylinky
Nůž či nůžky musí být ostré, aby okraj řízku neroztřepily. Větvičky můžeme také odrhnout od rostliny i s patkou. Z dolní třetiny odstraníme lístky a zapíchneme ji do lehkého substrátu v sadbovačích nebo květináčkách. Substrát udržujeme mírně vlhký, ideální je směs listovky a dobře vyzrálého, jemného kompostu.
Jak pěstovat bylinky v zimě
Byliny vyžadují 4 až 5 hodin přímého slunečního svitu.
Severní okno vynechte, je pro pěstování nevhodné. Bylinám a zelenému koření pěstovaným v zimě za oknem svědčí teplota od 16 do 18 °C. Byliny zalévejte až tehdy, když je povrch substrátu suchý. Při pěstování v květináčích jsou nároky na výživu vyšší než na záhonu.
Jak správně skladovat bylinky
Pozor na látkové a papírové pytlíky
Rozhodně je neskladujte v látkových či papírových pytlících, protože tyto materiály neuchrání bylinky před vlhkostí a unikají jimi aromatické látky. Bylinky uchovávejte na suchém a temném místě maximálně pokojové teploty, nejlépe v tmavých a dobře uzavíratelných nádobách.
Jak uchovat bylinky v mrazáku
Jak mrazit bylinky
Mrazit se dá jen jeden druh, ale také třeba směs koření pro jedno využití. Příkladem je bouquet garni (tymián, rozmarýn, šalvěj). Dejte bylinky do formičky, zalijte je podle výběru: vodou, olejem, máslem, mléčným produktem, nebo vývarem (bylinky by vždy měly být uvnitř tekutiny) a dejte zmrazit.
Kdy ostříhat bylinky
Srpen je ideálním časem pro odebírání takzvaných polovyzrálých řízků od dřenatějících bylinek, jako je myrta, rozmarýn, tymián, yzop, saturejka aj. Polovyzrálý řízek odspodu dřevnatí, zatímco v horní části je ještě měkký. Odebereme větvičky přibližně 10 cm dlouhé.
Proč neroste pažitka
Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.
Co se má udělat s pažitkou když kvete
I když jsou květy pažitky poměrně dekorativní, necháváme je na rostlině pouze v případě, že ji chceme pěstovat na semeno. Pažitku pěstujeme pro duté, čárkovité listy aromatické chuti, vyrůstající z drobných pevných cibulek.
Které bylinky sbírat
Sbíráme také borůvku brusnici, lísku obecnou, břízu bělokorou, lnici květel, kontryhel, jahodník obecný, heřmánek pravý, kopřivu dvoudomou, šípkovou růži, rdesno hadí kořen, kakost, šalvěj, libeček, vachtu trojdílnou, fialky, benediktu čubetu (benedikt lékařský), komonici lékařskou, jehlici trnitou, kostival lékařský, …
Kdy je nejlepší sbirat bylinky
Květy sbíráme za plného rozkvětu. Jakmile totiž bylinka začne odkvétat, obsah účinných látek v ní rychle klesá. Nať sbíráme nejlépe na počátku květu anebo před odkvetením, a lze ji buď stříhat, anebo řezat. Pokud byste nať trhali, můžete rostlinu vytrhnout i s kořeny, a tím rostlinu zničit.
Jak stříhat Máťu na zimu
Před prvními mrazíky stříháme celé stonky, které svážeme a zavěsíme na vzdušné místo. Usušenou uložíme do tmavých, dobře utěsněných nádob. Sušená bylinka se hodí na čaj nebo k ochucení teplých pokrmů. Svou jedinečnou chuť si máta dobře uchová v sirupu, z kterého si připravíme osvěžující nápoj kdykoli.
Co pěstovat doma v zimě
Bazalka, saturejka, kerblík, máta, meduňka, tymián, rozmarýn, šalvěj či oregano jsou byliny, kterým se ve vašich obydlích většinou dobře daří. K dostání jsou ve více odrůdách, lišících se výškou nebo intenzitou růstu. Pro zimní pěstování v bytě volte zásadně kompaktní odrůdy.
Jak zpracovat bylinky
Kromě sušení můžete bylinky zpracovat na skvělá pesta, bylinkové pasty, naložit do octa či oleje, ale některé lze i zamrazit v igelitovém sáčku nebo v kostce ledu. Dobrou variantou je také uchování bylinek v másle, které opět můžete pro spotřebu v budoucnu zamrazit rozkrájené na menší dílky.
Jak a kdy sbírat bylinky
Bylinky sbírejte v době, kdy obsahují největší množství aktivních složek a v závislosti na používané části – květy rozvité, nejlépe dopoledne; listy a nať brzy před květem, kdy jsou listy svěží a zdravě zelené s příznivým chemickým složením; kořeny a oddenky dobýváme ze země náležitě zdužnatělé v době vegetačního klidu …
V čem uchovávat bylinky
Pro zachování co největších léčivých vlastností, uchovávejte bylinky v suchu a na místech chráněných před světlem. Vhodné jsou vzduchotěsné a dobře uzavíratelné nádoby. Vystačíte si se šroubovacími sklenicemi nebo vzduchotěsnými plechovými či plastovými potravinářskými krabicemi.
Jak uchovat bylinky v lednici
Z bylinek odstraníme všechny zaschlé a poškozené listy a ořízneme spodní část, jemně opláchneme vlažnou vodou od nečistot a zároveň tím i bylinky osvěžíme. Osušíme a zlehka zarolujeme do papírové utěrky. Tu vložíme do igelitového sáčku a v něm do lednice. Bylinky nám vydrží týden jako čerstvé.
Co dělat s pažitkou když kvete
I když jsou květy pažitky poměrně dekorativní, necháváme je na rostlině pouze v případě, že ji chceme pěstovat na semeno. Pažitku pěstujeme pro duté, čárkovité listy aromatické chuti, vyrůstající z drobných pevných cibulek.
Čím se hnojí pažitka
Interiérová pažitka je na druhou stranu potřeba častěji hnojit, ale vždy kvalitním organickým hnojivem, které se nejlépe rozpustí ve vodě (viz náš hmyzí čaj či zálivka) . Dusík v organickém hnojivu nám při konzumaci vadit nebude, ale pokud použijete minerální hnojiva tak si ublížit můžete.
Co s přebytkem pažitky
Pažitku nebo petržel postačí nasekat na drobno, a poté hned zamrazit.
Které bylinky se sbírají v červenci
Jaké další léčivé byliny se sbírají v červenci Jsou to napříkladkopřiva dvoudomákmonice lékařskámochna husí i stříbrnákokoška pastuší tobolka.smil písečnývrbovka chlupatá i malokvětáa řada dalších.
Kdy je vhodné sbírat bylinky
Květy – bychom měli sbírat na začátku vykvétání nebo za plného rozkvětu. Jakmile začne rostlina odkvétat, obsah účinných látek začne rychle klesat. Fáze měsíce – přibývající měsíc nebo, když počasí není vhodné, tak při úplňku. Listy, nať – ideální je sběr před a po odkvetení, lze je buď stříhat nebo řezat.
Jaké bylinky sbírat v zimě
Mrazuvzdorné bylinky
Z vytrvalých bylin, které mají často dřevnaté stonky, vydrží venku zimu téměř všechny místní druhy. Například šalvěj, levandule, máta, mateřídouška, dobromysl aj..