Jak zpracovat cerstvy koriandr?

Na co se dá použít koriandr

Špetku koriandru můžete použít například pod tučná masa, po kterých vám pak nebude tolik těžko. Skvěle ladí také k drůbežímu a hovězímu masu a rybám. Ochutit s ním můžete nejen polévky, omáčky a houby, ale také dezerty, marmelády, čatní nebo vánoční cukroví.
Archiv

Co kdyz kvete koriandr

Když jde koriandr do květu, změní s listů z petrželově plochých na roztřepené. Semena sklízíme po dozrání, nesmí být tmavě hnědé nebo černé, lepší je sklízet zelené či narůžovělé kuličky, která doma dosušíme.

Jak nasekat koriandr

Semínka zasetá do vlhké výživné zeminy vyklíčí za pár dnů a za tři týdny už můžete trhat spodní široké lístky podobné listové petrželi. Když je chcete sklízet pro vaření delší dobu, zaštipujte vrcholky, ženoucí do vysoké lodyhy s budoucím květem.
Archiv

Jak přesadit koriandr

Půda by měla být řádně vyživená kompostem, humusem nebo substrátem s hnojivem. Semínka sázejte do řádků v závětří, řádky by od sebe měly být vzdáleny alespoň 20 cm. Osivo sázejte od 1,5 cm až zhruba 8 cm hloubky půdy. První týden, až dva, je třeba semínka řádně zalévat, ať tedy nedojde k jejich vyplavení.

Jakou má chuť čerstvý koriandr

Koriandr je jednoletá rostlina pocházející z oblasti Středomoří a Blízkého východu. Jako ochucovadlo se při vaření používá od nepaměti. Semínka mají příjemnou nasládlou chuť, jejich aroma může připomínat pomerančovou kůru. Bez mletého koriandru se neobejdou známé kořenící směsi jako kari nebo garam masala.

Jak užívat koriandr

Způsob použití: Používají se zásadně drcená semena. Čaj z koriandru: buďto se z nich dělá odvar (1 polévková lžíce na 2-3 dl vody), nebo se polykají čerstvě nadrcená v množství jedna moka lžička 3x denně.

Jak uchovat koriandr

Odolné bylinky ponechte v květináčích, ve kterých je koupíte, nebo je zabalte do vlhkého papírového ručníku a uložte do otevřené papírové tašky do lednice. A vydrží vám o to déle, pokud jim občas vyměníte obal a vyhodíte zvadlé kousky.

Jak dlouho vydrzi koriandr

A jak dlouho nám takto zakoupený koriandr vydrží V mikrotenovém sáčku uložený v chladničce vydrží přibližně 4 dny. I ve zmrazeném stavu si docela příjemně uchová svou chuť a vůni, stačí ho nasekat a zmrazit v nádobkách s malým množstvím vody.

Jakou chuť má koriandr

Koriandr je jednoletá rostlina pocházející z oblasti Středomoří a Blízkého východu. Jako ochucovadlo se při vaření používá od nepaměti. Semínka mají příjemnou nasládlou chuť, jejich aroma může připomínat pomerančovou kůru. Bez mletého koriandru se neobejdou známé kořenící směsi jako kari nebo garam masala.

Jak Zastrihnout koriandr

Semínka rozsypejte rovnoměrně po hlíně a zakryjte je zhruba půlcentimetrovou vrstvou substrátu. Vysévejte semínka hustě, rostlinky nemusíte protrhávat. Udržujte půdu vlhkou pomocí rozprašovače. Jakmile stonky koriandru dosáhnou 10 cm, začněte se sklizní aromatických lístků.

Proč koriandr chutná jako mýdlo

Coriandrum sativum

Až 10-15 % obyvatel cítí při pojídání koriandru zvláštní pachuť, nejčastěji je připodobňovaná k chuti mýdla. Důvody jsou přitom ryze genetické. Vědci odkazují na gen s označením OR6A2. Tento gen kóduje receptor, jenž získává vůni aldehydových chemikálií.

Jak zmrazit koriandr

Dá se úspěšně zamrazit ve svazcích, nesekaný a bez vody, uzavřený v mikrotenovém pytlíku.

Jak konzervovat koriandr

Pro zachování aroma bylin po delší dobu listy nekrájejte předem, ale sušte je v celku. Rozdrobte je mezi prsty až při přípravě jídla. Sušení by mělo probíhat na stinném a bezprašném místě v suché místnosti. Dobře proschlé listy je nejlepší skladovat v kořenkách s uzávěrem, který pevně sedí.

Kdy stříhat koriandr

Jakmile stonky koriandru dosáhnou 10 cm, začněte se sklizní aromatických lístků. Ustřihněte během jednoho týdne zhruba třetinu lístků, podpoříte tím rostlinku v dalším růstu. Po dvou až třech měsících se růst zastaví a než začnou listy uvadat, můžete si vysít do nového květináče novou várku.

Čím se dá nahradit koriandr

Koriandr patří do čeledi petrželové, proto má smysl zařadit petržel jako náhradu. Zatímco čerstvá petržel je dobrou náhražkou listů koriandru (alias koriandru), sušená petržel je nejlepší jako náhrada semen koriandru. Sušená petržel dodá zemité tóny a vůně koriandru.

Jak uchovat koriandr v lednici

Odolné bylinky ponechte v květináčích, ve kterých je koupíte, nebo je zabalte do vlhkého papírového ručníku a uložte do otevřené papírové tašky do lednice. A vydrží vám o to déle, pokud jim občas vyměníte obal a vyhodíte zvadlé kousky.

Jaké koření je podobné koriandru

Kmín. I když kmín přesně neodpovídá chuti koriandru, je podobný zemité a ořechové chuti které jsou jako koriandr.Kmín. Pokud jde o chuť, kmín se nejvíce hodí ke koriandru.Sušená petržel.Semena fenyklu.Kari prášek.Garam Masala.Oregano.bazalka.

Čím nahradit čerstvý koriandr

Koriandr patří do čeledi petrželové, proto má smysl zařadit petržel jako náhradu. Zatímco čerstvá petržel je dobrou náhražkou listů koriandru (alias koriandru), sušená petržel je nejlepší jako náhrada semen koriandru.

Co s koriandrem

Koriandr se hodí do různých omáček, k rybám nebo grilovanému masu. Přidává se do pečiva a i do sladkých jídel a dezertů. Když k němu přidáte skořici, hřebíček, badyán, kardamon, nebo fenykl, můžete upéct perník i připravit marmeládu. Kořen koriandru má podobné využití jako zázvor.

Čím nahradit sušený koriandr

Pokud nemůžete najít čerstvé bylinky nebo máte jídlo, které vyžaduje sušený koriandr, pokračujte skok na seznam nejlepších sušených náhražek pro koriandr.Petržel.Thajská bazalka.Máta.Papalo.Rau Rum.Celerové listy.Čerstvý kopr.Semena koriandru.