Jak zpracovat květy bezu?

Co se dá udělat z květů bezinek

Z květů se dá připravit Bezová šťáva nebo kvašením osvěžující limonáda. Je možné z nich vyrobit i sirup. Ze sušených léčivý čaj. Z bezinek se vyrábí sirup, marmeláda, likéry i víno.

Jak sbirat květy bezu

Správný sběr černého bezu

Sbírat bezové květy musíme rychle a následně je nutné dát je co nejdříve sušit. Suší se v tenké vrstvě ve stínu nebo uměle při teplotě do 40 °C. Bez je totiž poměrně snadno náchylný ke znehodnocení. Květy sušíme na dobře větraném místě a ideálně na takovém podkladu, aby větraly ze všech stran.

Co s květy černého bezu

Co z čerstvých, nesušených květů černého bezu připravit

Osvěžující sirup nezaměnitelné vůně i chuti využijeme do limonád, osvěžujících nápojů v létě, koktejlů, do čajů v zimě, i do sladkého pečení nebo domácích zmrzlin. Jsou na něj potřeba pouze zmíněná květenství černého bezu, citron, cukr a kyselina citronová.
Archiv

Kdy trhat květy bezu

Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.

Jak využít bezinky

Plody bezinky obsahují vitaminy B, C, glykosidy, antokyan, karoteny a organické kyseliny. Z bezinek můžete vyrobit sirup, víno, likér, marmeládu nebo čaj. Šťáva z plodů bezinky pomáhá zejména při léčbě migrén, nervových chorob a při zánětu trojklanného nervu.

Jak se dělá bezinkový likér

Bezinky otrhejte a omyté bobulky vložte do hrnce.

Vařte dalších pět minut, poté sundejte z plotýnky a nechte zcela vychladnout. Až to bude vychladlé, přidejte rum, promíchejte a plňte do čistých suchých sklenic, ideálně vytvářených. Likér uchovávejte v ledničce, pokud ho dřív nevypijete, vydrží v ní rok určitě.

Jak zpracovat květy černého bezu

Bezový čaj

Z bezu si připravíte vynikající čaj během několika minut. Použít můžete jak čerstvé, tak sušené květy. Hrst květů dejte vylouhovat do horké vody, přidejte med nebo javorový sirup a je to. V horkých dnech jej podávejte s ledem jako letní osvěžení.

Jak usušit květ černého bezu

Květy černého bezu můžeme sušit více způsoby. Jednou z možností je, že květy zavěsíme v dobře větrané místnosti. Květy můžeme také rozprostřít v tenké vrstvě například na nějaké síto či plát. Nebo prostě jen na staré noviny.

Kdy trhat květy černého bezu

Bobule černého bezu v Česku dozrávají během září a října. Již od poloviny května lze však sklízet jeho květy.

Co všechno se dá udělat z bezu

Světle žlutá květenství černého bezu patří k nejdostupnějším a nejchutnějším bylinkám. Čaje, šťávy a sirupy můžeme pít jako osvěžující nápoje, ale stejně tak je používat proti nachlazení či horečce. Zajímavé využití mají také plody – černé peckovičky, které jsou plné temně purpurové šťávy.

Na co je dobrá Bezinková šťáva

Bezové květy tiší příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních i čelních dutin, lze je rovněž využít k omezení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Komerčně prodávaný sirup z bezových bobulí zase tiší příznaky a krátí dobu trvání chřipky.

Jak dlouho vařit bezinky

Nejprve odstopkované omyté bezinky dáme do hrnce a zalijeme vodou tak, aby byly ponořené. Vaříme asi pět minut, máme-li celou skořici, přidáme ji již nyní.

Jak dlouho vydrží bezový sirup

Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.

Jak zpracovat černý bez

„Ze střapců bobulky očesávám vidličkou, lze také borůvkovým hřebenem,“ radí Alena Hamplová. Dají se zpracovat různě. V domácích podmínkách lze vyrobit marmeládu, džem, sirup, šťávu, likér nebo víno, ale je možné plody nasušit také na čaj.

Jak se dělá bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit.

Jak konzervovat Bezinkovou šťávu

Bezový sirup za studena je hotový.

Jak bezový sirup za studena uchovat na dlouhou dobu Hotový bezový sirup zavařte při 80 stupních a uchovávejte v suchu a chladu. Další možností je bezový sirup nezavařovat, ale uchovávat v lednici. Tam vám vydrží čerstvý až 10 dní.

Jak sterilizovat bezový sirup

Tip 1: Lahve řádně vymyjte a dejte sterilovat do trouby zahřáté na 150°C po dobu 30 min. Víčka řádně umyjte a dejte do hrnce se studenou vodou, přiveďte vodu k varu a povařte alespoň 5 min. Víčka a lahve vyndavejte nerezovou pinzetou a nechte je okapat. Šťávu plňte do horkých lahví.

Jak udělat sirup z bezu

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit.

Jak udělat sirup z květů černého bezu

Postup přípravy

Květy obereme ze stopek, zalijeme 1,5 litrem převařené a vychladlé vody a necháme do druhého dne vyluhovat. Druhý den uvaříme cukerný roztok z 0,5 litru vody a 1 kilogramu cukru. Necháme vychladit a poté přilijeme šťávu z citronů. Výluh přecedíme, vmícháme ochucený cukerný roztok a přelijeme do lahví.

Jak se dělá šťáva z květů černého bezu

Květy černého bezu zalijeme vařící vodou, přidáme cukr, nádobu přikryjeme a dáme na chladné místo. Občas zamícháme. Po třech dnech přecedíme, slijeme do lahví. Po zředění vodou získáme léčivý nápoj při nachlazení.

Jak dlouho vydrží Bezinková šťáva

Naplníme do vymytých a suchých lahví, zazátkujeme a skladujeme v ledničce. Čerstvá šťáva vydrží 7–10 dní.

Jak se dělá Bezinkový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.

Jak dlouho vydrzi domaci bezový sirup

Horkou tekutinu okamžitě vlijeme do předem připravených vysterilizovaných sklenic či láhví, uzavřeme víkem a dnem vzhůru necháme vychladnout. Hotový bezový sirup uskladňujeme nejlépe na tmavším a chladnějším místě. Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.

Jak se dělá Bezinková šťáva z květů

Květy černého bezu zalijeme vařící vodou, přidáme cukr, nádobu přikryjeme a dáme na chladné místo. Občas zamícháme. Po třech dnech přecedíme, slijeme do lahví. Po zředění vodou získáme léčivý nápoj při nachlazení.

Jak dlouho vydrží domácí Bezinkový sirup

Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.