Jak zpracovat květy černého bezu?

Jak zpracovat Černý bez

„Ze střapců bobulky očesávám vidličkou, lze také borůvkovým hřebenem,“ radí Alena Hamplová. Dají se zpracovat různě. V domácích podmínkách lze vyrobit marmeládu, džem, sirup, šťávu, likér nebo víno, ale je možné plody nasušit také na čaj.

Co udělat z květů bezinek

Recepty vytvořené za použití této ingredienceBezinkový džem (rosol) – květový Natrháme bezinkové květy v plném květu, pěkně velké, bez mšic a broučků, daleko od silnice.Bezinkový med.Bezinková šťáva od babičky.Míchaná bezinková limonáda.20 minut.10 minut.Bezinková šťáva.Šumivý nápoj z květu bezu.

Na co je květ černého bezu

Účinky na zdraví

Černý bez se hojně využívá rovněž k inhalacím, zejména při kašli či chřipce. Ve spojení s dalšími bylinami pak může bez pomáhat eliminovat bolesti hlavy. Květ bezu si však hravě umí poradit i se zahleněním, ničí bakterie a u kojících žen podporuje tvorbu mateřského mléka.

Jak usušit květ černého bezu

Květy černého bezu můžeme sušit více způsoby. Jednou z možností je, že květy zavěsíme v dobře větrané místnosti. Květy můžeme také rozprostřít v tenké vrstvě například na nějaké síto či plát. Nebo prostě jen na staré noviny.
Archiv

Co z kuliček černého bezu

Hodně lidí ví, že na bezu kromě květů zpracováváme kuličky. Plodům bezu černého říkáme BEZINKY a vyrábíme z nich bezinko-kávový likér, kompot, víno, bezinky dáváme do krupičné kaše nebo si můžeme udělat třeba tvaroh s bezinkami.

Kdy sbírat květ černého bezu

Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.

Co se dá dělat z černého bezu

Z květů černého bezu připravíte opravdu ledasco:vynikající svěží sirup vhodný do letních nápojů,bezovou limonádu, léčivý čaj na nachlazení,náplň do voňavých bylinkových pytlíčků, které si nahřejete a přiložíte na místa, kde vás trápí revma,nebo blahodárnou bylinkovou koupel.

Jak využít bezinky

Plody bezinky obsahují vitaminy B, C, glykosidy, antokyan, karoteny a organické kyseliny. Z bezinek můžete vyrobit sirup, víno, likér, marmeládu nebo čaj. Šťáva z plodů bezinky pomáhá zejména při léčbě migrén, nervových chorob a při zánětu trojklanného nervu.

Jak sbírat květy černého bezu

Květy černého bezu se sbírají za úplně suchého počasí. „Sbíráme květy, které jsou rozvité z jedné třetiny, zbytek je ve formě poupat, aby nám při sběru neopadal cenný pyl. Květenství odstřihujeme opatrně pomocí nůžek,“ radí v e-booku Čarovný černý bez lékařka Alena Hamplová, která se zabývá i lidovým léčitelstvím.

Kdy trhat květy černého bezu

Bobule černého bezu v Česku dozrávají během září a října. Již od poloviny května lze však sklízet jeho květy.

Kdy trhat květy bezu

Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.

Jak sušit černý bez v troubě

Sušené plody

Jak to provést Bezinky natrháme v celých chomáčcích, zavěsíme je mimo dosah slunce a necháme zaschnout. Pak je otrháme a v otevřené troubě při mírném teple asi 50 °C sušíme. Dobře usušené ukládáme do plátěného pytlíku nebo papírového sáčku.

Jak udělat šťávu z černého bezu

Syrop z černobejlí (šťáva z černého bezu)

Květy černého bezu zalijeme vařící vodou, přidáme cukr, nádobu přikryjeme a dáme na chladné místo. Občas zamícháme. Po třech dnech přecedíme, slijeme do lahví. Po zředění vodou získáme léčivý nápoj při nachlazení.

Co léčí černý bez

Černý bez patří do každé lékárničky!

Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích. Odvar z květů je výborným kloktadlem při zánětu mandlí a dásní.

Co se dá udělat z černého bezu

Z květů či plodů černého bezu se připravuje nespočet léčivých a navíc i chuťově lahodných receptů. Oblíbená jsou jeho žlutavá květenství, která se suší na léčivý čaj (výtečný při nachlazení!), připravují se z nich chutné a vonné šťávy a sirupy nebo se třeba obalená v těstíčku smaží.

Jak se dělá bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit.

Kdy sbírat květy bezu

Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.

Jak sušit černý bez květ v Susicce

Základ (nejen) na čaj: Sušené květy

„Sušíme při teplotě do 35 °C. Já suším rozložené na balícím papíře na půdě, lze ale také sušit v sušičce. Pak je doporučováno po usušení sdrhnout pouze drobné kvítky od stopek. Takto je také černý bez vykupován ve výkupnách léčivých bylin.

Jak udělat sirup z květů černého bezu

Postup přípravy

Květy obereme ze stopek, zalijeme 1,5 litrem převařené a vychladlé vody a necháme do druhého dne vyluhovat. Druhý den uvaříme cukerný roztok z 0,5 litru vody a 1 kilogramu cukru. Necháme vychladit a poté přilijeme šťávu z citronů. Výluh přecedíme, vmícháme ochucený cukerný roztok a přelijeme do lahví.

Jak se dělá sirup z černého bezu

Sirup z černého bezu za studena

Do vody dáme 40 velkých květů černého bezu (netrháme po dešti a odstraníme stopky – jsou hořké). K tomu přidáme na kolečka nakrájený a omytý bio citron bez pecek a 10 dkg kyseliny citronové. Necháme louhovat 24 hodin. Potom přecedíme a mícháním rozpustíme cukr.

Jak se dělá bezinkový likér

Bezinky otrhejte a omyté bobulky vložte do hrnce.

Vařte dalších pět minut, poté sundejte z plotýnky a nechte zcela vychladnout. Až to bude vychladlé, přidejte rum, promíchejte a plňte do čistých suchých sklenic, ideálně vytvářených. Likér uchovávejte v ledničce, pokud ho dřív nevypijete, vydrží v ní rok určitě.

Jak dlouho vařit bezinky

Nejprve odstopkované omyté bezinky dáme do hrnce a zalijeme vodou tak, aby byly ponořené. Vaříme asi pět minut, máme-li celou skořici, přidáme ji již nyní.