Co s květy máty
Pro zachování krásného vzhledu máty pravidelně sbírejte její listy a vytrhávejte ty stonky, které rostou nesprávným směrem. Pamatujte, že máta kvete během prázdnin, takže její malé květy by měly být oříznuty před rozkvětem, aby zůstala v těsném hroznu.
Kdy a jak sušit mátu
Kdy sklízet
Sbírat můžete nať i listy, nať sklízejte ještě před rozkvětem a sušte v tenkých vrstvách ve stínu. Listy můžete sbírat po celé léto, sušení je obdobné jako u natě, pokud však chcete použít umělé teplo, nepřekračujte teplotu 35 °C.
Na co je dobrá máta
Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.
Jak vyrobit extrakt z máty
PřípravaListy máty otrhejte z větviček.Rukou listy trochu pomačkejte a pomuchlejte.Mátu přesypte do čisté sklenice a zalijte je vodkou.Sklenici zavíčkujte a uložte do na tmavé místo.Extrakt nechte 1-2 měsíce louhovat.Poté extrakt přeceďte, vymačkejte z máty zbytek tekutiny a pak jí vyhoďte.
Jak vyrobit olej z máty
Jemně nasekanou mátu vložíme do nádoby a zalijeme jedlým olejem (např. slunečnicovým či olivovým). Nádobu poté dobře uzavřeme a necháme cca 14 dnů odležet. Poté směs přecedíme do vhodných nádob a olej uchováváme na chladném místě.
Co se dá udělat z máty
Máta dokáže uklidnit střeva, zastavuje zvracení i průjmy. Pokud sníte něco nedobrého, máta pomůže i při křečích a dalších obtížích. Hojně se máta používá také v kuchyni, zejména jako kořenění do masa, nebo také luštěnin. Nejznámějším použitím však zůstává mátový čaj a osvěžující alkoholické i nealkoholické nápoje.
Jak správně sušit mátu
meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.
Jak dlouho vyluhovat mátu
Mátu zalijte vroucí vodou (100 °C), v poměru 2 čajové lžičky na 1,5 dl. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 2 lžičky navíc. Doba vyluhování 10 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.
Jak se dělá mátový sirup
Nejdřív smícháme vodu s cukrem, uvedeme do varu a až začne směs houstnout, přidáme drobně pokrájené čerstvé lístky máty peprné. Krátce povaříme a přikryté necháme za občasného zamíchání 2 – 3 hodiny odstát. Poté přecedíme, opět zahřejeme téměř k bodu varu, přidáme šťávu z citronu a plníme do lahví.
Jak vyluhovat mátu
Mátový nápoj
V teplých letních dnech je máta skvělým pomocníkem pro osvěžení. Natrhejte pár lístečků do vody a přidejte jeden citron. Nechte vyluhovat asi půl hodiny. Nápoj vás nejen osvěží, ale také působí na podporu trávení.
Kdy se sbírá máta
Sbíráme nať těsně před květem v červnu až červenci, obsahuje nejvíce mentolu. Doba sklízení je nejlepší v poledne za suchého a slunného počasí. Stačí seříznout jen do poloviny výšky rostliny, má pak velkou tendenci ještě obrůstat, takže ji lze sklízet i vícekrát.
Jak dlouho se suší meduňka
Kdo chce meduňku umýt nechá ji oschnout na utěrce. Poté otrhejte pouze listy a stonky vyhoďte. Listy rozprostřete do sušičky – nemají se překrývat. Zapněte sušičku, nastavte 45 stupňů a nastavte 12 hodin.
Jak dlouho se louhuje mátový čaj
Mátový čaj si můžete připravit tak, že čerstvé či sušené listy zalijete vařící vodou, přikryjete a necháte 15 minut louhovat. Podobně si můžete připravit i domácí žaludeční čaj ze směsi bylin, kdy mátu pouze doplníte dalšími prospěšnými bylinkami, jako je květ heřmánku, kořen lékořice a proskurníku nebo plod fenyklu.
Co vše se dá udělat z máty
V kuchyni se máta peprná hodí pro přípravu mojita a jiných letních koktejlů a nápojů, skvěle dochutí sladká jídla a moučníky, přidává se i do salátů, k masu či rybě. Vyzkoušet můžete i mátovou zmrzlinu, podle videoreceptu.
Co udělat z čerstvé máty
Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).
Co s čerstvou meduňkou
Čerstvě natrhaná se úplně skvěle se hodí do letních limonád, koktejlů a osvěžujících nápojů. V chladnějších dnech či v případě nemoci z meduňky uvařte výborný a hlavně léčivý čaj, použít můžete i sušenou variantu. Meduňku nejlépe sklízejte ještě před květem za slunečných teplých dní.
Co se sbírá z meduňky
Při sklízení meduňky můžete sbírat listy, případně i celou nať. Meduňku můžete již od května začít postupně otrhávat. Doba největší sklizně však přichází na řadu se začátkem léta, tedy v červnu a v červenci. Rostoucí meduňku se vyplatí pohlídat si, jelikož jakmile vykvete, ztratí část svého aroma.
Co s přebytkem máty
Máta vás také zaujme svým všestranným využitím. Najdeme ji nejen ve žvýkačkách a peprmintových bonbonech, ale také v kosmetice a přírodních olejích. No a samozřejmě se skvěle hodí k přípravě mojita a dalších drinků, ale také do osvěžující letní limonády. Ani v jídle se její lahodná chuť neztratí.
Jak dlouho se louhuje meduňka
Postup: Listy meduňky namočte do vychladlé převařené vody a nechte louhovat 24 až 48 hodin.
Kdy sbírat meduňku na sušení
Nálev nebo tinkturu lze využít pro urychlení hojení oparů. Pomáhá také při stavech spojených se slabě hyperaktivní štítnou žlázou, jejíž funkce potlačuje. Sběr, sušení, uskladnění: Meduňka se sbírá v červnu a červenci okolo 12. hodiny před obdobím květu.
Co udělat z čerstvé Maty
Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).
Na co je dobrá Meduňka
Meduňka lékařská je až pověstná svými účinky při nespavosti. Pokud se vám tedy často stává, že nemůžete usnout nebo se každou chvíli v noci probudíte, doporučujeme vám připravit si z ní čaj nebo vyzkoušet meduňkovou tinkturu. Dále působí proti nadměrnému stresu a přehnané úzkosti.
Jak dlouho se může pít Meduňka
Navzdory léčivým vlastnostem se obecně nedoporučuje meduňku v jakékoliv formě užívat dlouhodobě, tedy ne déle než 4–6 týdnů. Zároveň by nemělo docházet ani k jejímu nadužívání. Díky vysoké koncentraci silných látek může totiž v nadměrném množství vést k celé řadě nežádoucích vedlejších účinků.
Na co je dobrá meduňka
Meduňka lékařská je až pověstná svými účinky při nespavosti. Pokud se vám tedy často stává, že nemůžete usnout nebo se každou chvíli v noci probudíte, doporučujeme vám připravit si z ní čaj nebo vyzkoušet meduňkovou tinkturu. Dále působí proti nadměrnému stresu a přehnané úzkosti.