Jak zrenovovat staré trámy?

Jak ošetřit staré trámy

Odpověď: Pro likvidaci dřevokazů, ošetření napadeného dřeva můžete použít např. příslušný druh Lignofixu. Následně pro prevenci je možné aplikovat S1033 Lazurol imprgnační základ a následně tenkovrstvý lazurovací lak S1035 nebo S1023 Lazurol které dřevo ochrání proti vlhkosti a pod.

Jak natřít staré trámy

Odpověď: Pro povrchovou úpravu trámů a jejich přibarvení můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak s 1023 lazurol classic nebo s 1035 lazurol topdecor ve vybraném odstínu. v případě potřeby je možné trámy předem pro preventivní ochranu dřeva proti dřevokazům napustit prostředkem s 1033 lazurol impregnační základ.

Jak opravit shnily trám

Spočívá v odstranění (odříznutí) shnilé či jinak narušené části, vytvoření „protézy“ z nového zdravého dřeva a jejího vložení pomocí tesařských spojů do stávajícího trámu. Spoje lze posílit uvedenými svorníky ze závitových tyčí, které se prostrčí vyvrtanými otvory skrze spoj a z obou stran stáhnou maticemi.

Jak opravit prasklý trám

Jestliže prasklin je mnoho a “záplatování” dřevem by trvalo dlouho, můžeme je zatmelit. Vhodným materiálem jsou dvousložkové epoxidové tmely, do kterých přidáme plnidlo vhodné barvy. Vmíchaná malířská hlinka (na obrázcích směs hnědé a černé) pryskyřici zahustí, takže se s ní lépe pracuje.

Jak ošetřit napadené trámy

Do napadeného trámu se nejprve navrtají malé otvory, kterými pak odborník speciální násadou vstřikuje hubící látku pod tlakem okolo 30 barů. Insekticid prostoupí dřevem a naváže se na něj. Pokud larva takto ošetřenou hmotu sežere, rychle se otráví a zahyne.

Čím ošetřit střešní trámy

Náležitě připravené dřevo se nejdříve ochrání vhodným fungicidním nebo biocidním napouštědlem. Doporučujeme FUNGISTOP S1031, který dřevo ochrání vůči dřevokazným houbám a hmyzu, plísním, zamodrání a současně i dobře hloubkově zpenetruje.

Jak očistit trámy

Oživení vzhledu. Proto je lepší trámy vyčistit, zbavit je nátěrů a oživit jejich dřívější vzhled. Nemusíte mít ani kartáčovou brusku, stačí pouze nádstavec s kartáčem použít do úhlové brusky nebo vrtačky a už to pojede jedna radost.

Jak zrenovovat trámy

Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty. Nasazení hrnkového kartáče do vrtačky s rychlosklíčidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak zpevnit trám

Spoje se zajišťují buďto tradičně tesařsky dřevěnými kolíky a nebo ocelovými spoji. Jsou-li konkrétní trámy značně zatížené i tahem, je možné doplnit spoj i vloženým perem či zámkem. V případě krokví, pozednic a vaznic se též vyříznuté části nahradí novými a navíc se přeplátují ocelovými svorníky.

Jak opravit velkou diru ve dreve

Na větší praskliny a díry jsou nejvhodnější tvrdé dvousložkové tmely – polyuretanové, epoxidové či polyesterové. K osvědčeným patří například Uniflex, bílý polyesterový tmel s bílým iniciátorem (složkou, která způsobuje vytvrdnutí).

Jak opravit diru v tramu

Pro velké praskliny v masivním dřevu (prkna, fošny, hranoly, trámky a trámy) se tedy doporučují dvousložkové tmely polyesterové. Ty nám dobře vytvrdnou i v silnější vrstvě (praskliny mohou být hlubší a nebo můžeme tmelit díry po sucích). Ovšem právě tyto tmely nejsou vůbec pružné.

Jak ošetřit trámy napadené červotočem

Do napadeného trámu se nejprve navrtají malé otvory, kterými pak odborník speciální násadou vstřikuje hubící látku pod tlakem okolo 30 barů. Insekticid prostoupí dřevem a naváže se na něj. Pokud larva takto ošetřenou hmotu sežere, rychle se otráví a zahyne.

Čím natřít venkovní trámy

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Čím obrousit staré dřevo

Pohodlnější je sáhnout po elektrické brusce. S vibrační bruskou se dostanete i do rohů, excentrická (rotační) se zase hodí pro zakulacené plochy. V obou případech je lepší stroj s odsáváním, na něj si vezměte papír s perforací. Využít ale můžete také brusku stolní kotoučovou nebo pásovou s brusnými pásy.

Jak ošetřit staré dřevo

Existuje však mnohem více možností, jak tyto povrchy chránit. Použít lze různé lazury, nátěry, vosky, oleje i krycí barvy. Při použití v exteriéru se jistě osvědčí i napouštědla; napouštění dřeva je však možné pouze u opracovaného povrchu bez pryskyřice nebo mastnoty, přičemž samotný proces schnutí pak trvá i 20 hodin.

Jak oživit staré dřevo

Směs olivového oleje, alkoholu, octa a citronové šťávy dokáže nenásilně oživit přirozenou barvu dřeva. Jedlá soda a citron je ideální na znečištěný povrch. Při slabém znečištění stačí i zředěný ocet a následné ošetření včelím voskem.

Jak spojit trámy

Končí-li jeden trám na druhém trámu, spojuje se zpravidla čepem. Čepování bylo nejběžnější tesařskou příčnou vazbou. Záleží přitom na úhlu, v němž se trámy spojují: rozeznáváme tak čepování pravoúhlé a čepování šikmé. Čep je výstupek na čele trámu, který se vsazuje do prohlubně (dlabu) v druhém trámu (prahu, ližině).

Jak zadělat díru v nábytku

Tmel v tubě či kelímku vtlačte špachtlí do poškozeného povrchu a uhlaďte. Nechte tmel mírně přesahovat nad úroveň povrchu. Pokud opravujete mělkou rýhu do 5 mm, zaplňte ji tmelem hned napoprvé. U hlubokých zářezů a větších děr (hlubších než 5 mm) aplikujte tmel v několika vrstvách.

Čím zatmelit dřevotřísku

Na povrch dřevotřískových desek se nejčastěji dávají tyto tři materiály – fólie, lamino nebo laminát.Fólie představuje jenom velmi slabou, až papírovou vrstvu, má spíše designový než technický účel.Lamino (LTD) je již kvalitnější materiál, jde o laminovací papír zalitý melaminovou pryskyřicí.

Jak opravit díru v nábytku

Na drobné dírky (např. po červotoči) použijeme voskový tmel. Vezmeme žehličku, rozpustíme vosk a smícháme s odpovídajícím barvivem. Po vychladnutí zatlačíme kousky tmelu do děr nožem nebo dlátkem a zabrousíme smirkovým papírem.

Jak se zbavit hmyzu ve dřevě

K hubení hmyzu fumigací se totiž zpravidla využívá kyanovodík nebo sirovodík – a obě tyto sloučeniny jsou prudce jedovaté i pro člověka. Při tomto způsobu hubení se používá silný insekticid, látka, která dřevokazný hmyz usmrcuje. Odstranění dřevokazů natřením můžete použít u nábytku či podlah.

Čím natřít staré dřevo

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Jak natřít staré dřevo

Nejdříve základní nátěr, pak mezinátěr a nakonec svrchní vrstva nátěru. Po každé vrstvě můžete povrch jemně zbrousit brusným papírem. Na očištěné dřevo se nejdříve nanáší penetrační nátěr a pak teprve nátěr lakem nebo lazurou. Pro nanášení si vyberte štětec nebo váleček.

Jak zrenovovat stare dřevo

Zbavte dřevo nečistot a odstraňte starý odlupující se nátěr, především pak silnovrstvé lazury, které se mohou odlupovat i v několika vrstvách. Použít můžete brusný papír, brusku, horkovzdušnou pistoli nebo chemické odstraňovače starých nátěrů. V případě, že jste starý nátěr beze zbytku odstranili, použijte impregnaci.

Jak se zbavit starého nátěrů na nábytku

K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.