Jak přilákat žížaly
Jak přilákat žížaly
Žížaly také úplně nemilují jílovité a tuhé půdy. Zkuste je osvěžit, například pomocí mulčování. Nejlépe na podzim je proložte vrstvou mulče (spadané listí, posečená tráva). Do zeminy můžete zarýt i pořádnou porci kompostu.
Archiv
Jak chytit žížaly
Existuje ale trik, jak rousnice spolehlivě nasbírat. V místě, kde žížala vylézá z půdy, ji pohotově přitiskněte prstem k zemi. Tím jí znemožníte prchnout pod zem. Druhou rukou vezměte volný konec rousnice a s citem se ji pokuste z půdy vytáhnout.
Archiv
Jak udělat farmu na žížaly
Stačí si pořídit vermikompostér a vybrat si, zda chcete chovat hnojní žížaly, či kalifornské žížaly. Pak je nutné do kompostéru rozprostřít podestýlku (substrát pro žížaly), umístit dovnitř násadu žížal a přikrýt je vrstvou natrhaných kousků papíru nebo plat od vajec.
Archiv
Jak podpořit žížaly
Jak žížaly podpořit Stačí jim neškodit, tedy především nepoužívat chemické pesticidy. A pokud naše půda není tuze jílovitá, využívat metody zahradničení bez rytí. Když na záhony naklademe na podzim vrstvu kompostu a listí, žížaly půdu provzdušní za nás, a to mnohem ohleduplněji a dokonaleji, nežli to umí rýč.
Proč nejsou v kompostu žížaly
U malého domácího kompostéru (bedýnka umístěná např. v kuchyni, sloužící těm, kdo nemají příležitost kompostovat venku) je, pro jeho dobrou funkci, přítomnost žížal nezbytností. Pokud máme kompost na volné zemi a rozkládající se biologický materiál má kontakt s půdou, je většinou zbytečné žížaly přinášet.
Jak jí Žížala
Způsob života a potrava
Potravu žížaly tvoří především tlející listí, případně drobní uhynulí živočichové, rozkládající se v půdě. Jejím trávicím traktem tedy projde poměrně velké množství potravy s nízkým obsahem živin.
Kde koupit žížaly
Nabízí vyzvednutí „žížalí“ násady (cena je přibližně 0,20 Kč + daň) za kus – žížaly všech věkových kategorií včetně kokonů) přímo ve svém sídle nebo po domluvě v Olomouci, Mohelnici, případně dalších městech. Na dobírku neposílají z důvodu špatných zkušeností s poštou. Vratislav Borský, Praha 6, www.borsky.cz, tel.
Kde Nasbirat žížaly
Mají rády mírně zvlhčený substrát a ve velkém se vyskytují především pod kameny nebo starými deskami. Skvělá jsou místa, kde se skladuje dřevo, místa pod plachtou, starou rohožkou, kusem PVC, také místa pod různým haraburdím a podobně. Máte-li na zahradě takové místo, stačí jen přizvednout a sbírat.
Jak často krmit žížaly
Ideální je frekvence krmení kalifornských žížal jednou za týden. Co se zbytky jídla, když žížaly nemáme překrmovat Ideální je schraňovat zbytky v letních měsících v přepravce v lednici. V zimě je můžete dát do hrnce na balkon nebo za okno.
Čím se krmí žížaly
Čím žížaly krmit:zbytky ovoce, zeleniny (včetně slupek citrusů)slupky od cibule a česneku.zbytky pečiva.zbytky čaje a kávy (včetně čajových sáčků a kávových filtrů)použité papírové kapesníky, ubrousky.proužky papírové lepenky, natrhaný papír.piliny, podestýlka hlodavcůopadané listí stromů a keřů
Jak hluboko žije žížala
Žížaly mohou žít hluboko, pod povrchem půdy nebo v podestýlce
Anektické | |
---|---|
Definice | Druhy, které vytvářejí svislé a hluboké chodbičky |
Místo výskytu | Všechny vrstvy půdy do hloubky 3–4 m (hlinité spraše) |
Velikost | Většinou velké, dlouhé 15–45 cm |
Potrava | Stahují velké zbytky rostlin do chodbiček, ve kterých žijí |
Kdo jí žížaly
Jde například o kosy, drozdy a špačky, které je možné vidět, jak opatrně kráčejí po zemi, naklánějí se dopředu a loví žížaly ukryté těsně pod povrchem. Jsou i potravou ježků, jezevců, krtků, několika druhů hadů a žab. Z bezobratlých jsou hlavními nepřáteli krtonožky, slimáci a některé ploštěnky.
Jak dlouho vydrzi žížala pod vodou
Na netu píšu, že podle okysličení vody vydrží dešťovka až pár dní.
Jak na Vermikompostér
Jak založit vermikompostPodestýlka – na dno kompostu je potřeba umístit podestýlku.Násada – na podestýlku umístěte násadu na žížaly a celé dno (i se žížalami) posypte biodpadem ve vrstvě až 3 cm.Přidávejte bioodpad jednou až dvakrát týdně.Kompost jemně prohrábněte zhruba jednou týdně.
Co se dá chytit na žížalu
Na žížalu je možné lovit jak kaprovité, tak i některé dravé druhy ryb. Jedná se opravdu o perfektní nástrahu. Ve světě rybařiny se žížaly nejčastěji rozdělují na 3 druhy – na rousnice, dendrobeny a hnojáky. Rousnice jsou velké žížaly, které mají masitou stavbu těla.
Jak uchovat žížaly
Žížaly tedy skladujte v prostornějších nádobách s hlínou na suchém a chladném místě. Při sběru rovnou vyhazujte jedince, které jste poškodili (přetrhnuté).
Jak se anglicky řekne žížala
žížaly {ženský rod množné číslo}
earthworms {mn.
Co dělá žížala v zimě
Žížaly vám bez problémů přezimují venku. Nakrmit na podzim, klidně i v během zimy, když máte zbytky ovoce. Stačí jen odhrnout zmrzlou vrstvu a nasypat to pod ni.
Jak jí žížala
Způsob života a potrava
Potravu žížaly tvoří především tlející listí, případně drobní uhynulí živočichové, rozkládající se v půdě. Jejím trávicím traktem tedy projde poměrně velké množství potravy s nízkým obsahem živin.
Jak se množí žížaly
Samotné páření je relativně komplikované. Žížaly jsou při něm obaleny slizovým sekretem vylučovaným z opasku a jsou těsně spojeny předními konci těla proti sobě. Spermie opouštějí pohlavní otvory a musí putovat ve zvláštním kanálku na břišní straně žížaly, než dorazí k semenným schránkám partnera.
Jak Napichovat žížalu
Většina rybářů napichuje dendrobeny, rousnice, ale i další druhy žížal jednoduše, klasicky na háček a to buď tak, že žížala kopíruje tělo háčku, nebo je napíchnutá například jako harmonika. Ovšem pokud nepoužíváme háčky s drobnými protihroty na ramínku, často o žížalu přijdeme, protože se dokáže z háčku sami vysoukat.
Kde žije žížala
Většinou se vyskytuje v zásaditých nebo neutrálních půdách, mnohem méně už v kyselých půdách rašelinišť Eurasie. Dorůstá délky přibližně 9 až 30 cm. Její příbuzní však mohou dosahovat mnohem větších rozměrů. V ekosystému je velmi důležitá pro hnůj a humus.
Kde žije žížala obecná
Žížala obecná (Lumbricus terrestris) Hlubinná žížala je hojná v ekosystémech s hlub- šími půdami, zejména v listnatých a smíšených lesích. Žížala červená (Lumbricus rubellus) Povrchový druh, který patří k nejhojnějším žížalám ve všech typech lesních i travních ekosystémů.
Co Papa žížala
Potravu žížaly tvoří především tlející listí, zbytky jídla, případně drobní uhynulí živočichové, rozkládající se v půdě. Brouci rozhodně ne.
Jak dlouho vydrží žížala pod vodou
Na netu píšu, že podle okysličení vody vydrží dešťovka až pár dní.