Jak získat semena z pažitky?

Jak pěstovat pažitku ze semínek

Semínka vysévejte asi centimetr hluboko, nasypte několik do jedné jamky, aby se při růstu tvořily trsy. Pažitce vyhovuje teplo a světlo, podobně jako řadě ostatních bylinek. Proto květináč či truhlík postavte nejlépe na parapet. Zalévejte, rostlinka vyklíčí v závislosti na podmínkách asi za dva týdny.
Archiv

Jak pěstovat pažitku v květináči

Pěstování pažitky v květináči

Postačí vám nádoba naplněná kvalitní hlinitopísčitou půdou obohacenou o dostatek živin. Oproti rostlinám na záhonech se musí pažitka pěstovaná v květináči častěji zalévat. Dejte však pozor na přemokření. Ideální je kropit častěji a menšími dávkami.

Jak dlouho klíčí pažitka

Při pokojové teplotě 15–20 °C klíčí semena během dvou až čtyř týdnů. V chladnějších podmínkách venku trvá klíčení déle. Doporučená vzdálenost mezi jednotlivými trsy je cca 30 cm. Jako u všech trvalek je i u pažitky zásadní vysazovat na důkladně odplevelené stanoviště.

Co dělat s pažitkou když kvete

I když jsou květy pažitky poměrně dekorativní, necháváme je na rostlině pouze v případě, že ji chceme pěstovat na semeno. Pažitku pěstujeme pro duté, čárkovité listy aromatické chuti, vyrůstající z drobných pevných cibulek.

Jak rozmnožit pažitku

Pažitku můžeme množit i dělením trsů od dubna do srpna.

Nové trsy by měli být minimálně 2–3 cm velké. Sázíme je do sponu 30 x 15 cm, na jednom stanovišti se dá pěstovat několik let. K rychlení se hodí pražská pažitka, v listech má větší množství pálivých silic.

Kdy se seje pažitka

Pažitka není náročná zelenina a její pěstování není složité. Na zahrádce jí jen dopřejeme slunné vzdušné místo s dostatkem dostupného vápníku. Vysévat můžeme v různých obdobích: Na jaře ji v únoru až počátkem března vysejeme do skleníku a už v dubnu ji můžeme přesadit ven.

Kdy se sklízí pažitka

Zvolit můžeme i přímý výsev do půdy zhruba v květnu. Podzimní kultury pak přesazujeme ze skleníku na záhon v polovině června a sklízíme je v říjnu nebo v listopadu, kdy si také můžeme trs přesadit do květináče, abychom pažitku měli k dispozici po celou zimu.

Jak klíčí pažitka

Semínka pažitky mají rády teplotu mezi 15–20 °C, ve které klíčí asi 2 týdny. Jedná se o dvouletou bylinu. První rok po výsevu jsou tedy její stonky velmi jemné a rostlina do dalšího roku zesílí. Její pěstování si můžeme usnadnit díky odkopku již dospělé rostliny třeba od souseda nebo kamaráda.

Co s přebytkem pažitky

Pažitku nebo petržel postačí nasekat na drobno, a poté hned zamrazit.

Jak hluboko zasadit pažitku

pažitka je na pěstování poměrně nenáročná. Pokud ji chcete pěstovat venku, doporučila bych vysít přímo na stanoviště – lze od března do srpna. Před výsevem půdu „odlehčíme“ zahradnickým substrátem, aby byla propustnější. Osivo sejeme cca 2 cm hluboko.

Jak se množí pažitka

Rozmnožuje se ze semen, ale klíčí pomalu, proto se typicky množí nepohlavně rozsazováním cibulek z narostlých trsů. Pažitka nevyžaduje větší množství živin a není třeba pravidelné hnojení. Vyhovují jí slunná stanoviště a snáší sušší místa, ale preferuje pravidelnou zálivku.

Jak sklízet pažitku

Lepší službu nám poskytne ostrý nůž, který stébla v místě řezu nezhněte. Listy seřezáváme tak, aby zbyly několikacentimetrové části. Pokud bychom totiž jich nechali příliš dlouhou část, zbytek listu částečně zaschne a už nebude tak jemný. Sklízet můžeme začít asi šest týdnů po výsevu.

Jak naložit květy pažitky

Jak naložit květy pažitky

Celé květenství pažitky opláchneme a osušíme. Vložíme do sklínek, zalijeme octem nebo olejem, uzavřeme a necháme louhovat. Ocet používáme k okyselení zeleninových salátů. Vydrží až do další úrody, protože je sám o sobě výborný konzervant.

Co se dá udělat z pažitky

V kuchyni – teplé i studené–má pažitka široké uplatnění: báječně se hodí do salátů, polévek, omáček i pomazánek. Zvýrazní míchaná vajíčka, jídla z ryb, brambory i houby. Tip na jeden rybí chod pak kromě receptu v boxu přidává i Roman Paulus.

Kdy se stříhá pažitka

Vážená paní, první rok po výsevu je produkce natě pažitky slabá. Rostlina si musí vytvořit zásobní cibulky a z těch pak sklízíte kvalitní pažit. První rok nedoporučujeme sestřihávání, případně až v pozdním létě. A pak je seřezávání otázkou Vaší spotřeby.

Jak využít pažitku

Pažitka se přidává do pomazánek, ochucených másel, zálivek, slaného pečiva, do omáček, polévek, omelet, karbanátků, bramborových jídel jako brambory dušené ve smetaně s bylinkami, salátů aj. Hodí se k rybám i masu, a to hlavně na marinády a krusty – losos s bramborovo-pažitkovou krustou.

Jak uchovat pažitku

Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní. Nepoužíváme nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Umýváme vždy až těsně před použitím.

Čím se hnojí pažitka

Interiérová pažitka je na druhou stranu potřeba častěji hnojit, ale vždy kvalitním organickým hnojivem, které se nejlépe rozpustí ve vodě (viz náš hmyzí čaj či zálivka) . Dusík v organickém hnojivu nám při konzumaci vadit nebude, ale pokud použijete minerální hnojiva tak si ublížit můžete.

Jak uskladnit pažitku na zimu

Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Kdy hnojit pažitku

Pažitka. Hnojení venku roustoucí pažitky je vhodné na podzim, kdy kolem trsů můžeme posypat orgarnické hnojivo či kompost a mulč (tepelná ochrana). Přes zimu a zjara zesílí a bude tvořit velké trsy s tmavě zelenými listy. Častější hnojení pažitky není potřeba.

Jak zmrazit pažitku

Bylinky by se v zásadě neměly zamrazovat jen tak, lepší je zalít je vodou a uchovat "v ledu". Pro jednodušší dávkování si můžeme vypomoci tvořítky na led; vzniklé ledové kostky druhý den z tvořítek vyjmeme a dále už uskladňujeme v sáčku. Místo vody se dá použít také panenský olivový nebo jiný kvalitní olej.

Jak zakonzervovat pažitku

Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Jak uchovat pažitku na zimu

Opláchnutou pažitku nechejte okapat a pak ji nadrobno pokrájejte. Nasypejte pažitku do skleničky, mírně upěchujte a zalijte olejem. Nechejte chvíli odležet, aby se olej dobře vsákl do pažitky, a potom dolijte olej až po okraj. Nakonec zavíčkujte a skladujte v lednici.

Kdy stříhat pažitku

Rostlina si musí vytvořit zásobní cibulky a z těch pak sklízíte kvalitní pažit. První rok nedoporučujeme sestřihávání, případně až v pozdním létě. A pak je seřezávání otázkou Vaší spotřeby. pokud listy zestárnou a Vy je nestačíte sklízet na konzum, pak je vhodné je čas od času seřezat, aby narostly nové, mladé listy.

Jak uchovat pažitku v mrazáku

Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit. Když budete později pažitku potřebovat, stačí vytáhnout jeden snopeček.